Przejdź do treści
Źródło artykułu

PPL: Lotnisko Chopina podczas majówki odprawiło o 25 proc. pasażerów więcej niż w 2024 r.

W tegoroczną majówkę z Lotniska Chopina w Warszawie skorzystało ponad 270 tys. pasażerów; to o 25 proc. więcej niż rok wcześniej – poinformowały PAP Polskie Porty Lotnicze. Od początku 2025 r. warszawski port obsłużył 7 mln osób.

"W dniach 1–4 maja 2025 r. z warszawskiego lotniska skorzystało aż 272 677 pasażerów, co oznacza wzrost o 25 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku (219 005 pasażerów)" – poinformowały PPL w komentarzu dla PAP.

Zwróciły uwagę, że tylko 4 maja br. ze stołecznego portu skorzystało 79 tys. 461 osób. To najlepszy wynik tegorocznej majówki i jednocześnie największa liczba odprawionych jednego dnia pasażerów w historii Lotniska Chopina.

"Rekordowa majówka na Lotnisku Chopina to symboliczny, ale i bardzo konkretny dowód nie tylko rosnącej roli naszego warszawskiego portu w regionalnym systemie transportowym, ale też samego lotnictwa jako coraz częściej wybieranego środka transportu" – stwierdził cytowany przez PPL wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek. Jego zdaniem, wynik ten potwierdza "trafność decyzji o modernizacji portu" i "znaczenie (Lotniska - PAP) Chopina jako kluczowego elementu sukcesu przyszłego Centralnego Portu Komunikacyjnego".

PPL przekazały również, że od początku 2025 r. z warszawskiego lotniska skorzystało ponad 7 mln pasażerów.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce i jeden z większych portów lotniczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak informowało lotnisko w połowie kwietnia br., w pierwszym kwartale br. z portu skorzystało 4 mln 833 tys. 672 osoby, o ok. 12 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. W całym 2024 r. warszawskie lotnisko odprawiło z kolei prawie 21,3 mln, w porównaniu do niemal 18,5 mln pasażerów w 2023 r.

Jak informował PAP w minionym tygodniu wiceminister Lasek, zarząd Polskich Portów Lotniczych obecnie przygotowuje dokumenty potrzebne do rozpisania przetargu na projekt i wykonanie modernizacji warszawskiego lotniska. Przypomniał, że PPL planują rozpoczęcie prac budowalnych w 2026 r., a całkowite oddanie inwestycji do użytku – na sezon letni 2029 r. Po rozbudowie przepustowość portu ma wynosić ok. 30 mln podróżnych rocznie. Jego zdaniem plan ten jest "bardzo ambitny, ale w tej chwili niezagrożony".

Z opublikowanego pod koniec ub.r. harmonogramu PPL wynika, że koszt modernizacji oszacowany został na 1,6 mld zł, w tym 40 proc. z rezerwy finansowej, a prace budowalne zaplanowano na lata 2026–2028. Decyzję o rozbudowie Lotniska Chopina PPL ogłosiły w kwietniu 2024 r. w 90-lecie otwarcia portu.

Podczas kwietniowego kongresu EKG w Katowicach prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Michał Fijoł stwierdził, że rozbudowa Lotniska Chopina z perspektywy przewoźnika "uwalnia pewne możliwości". Szef narodowych linii lotniczych przypomniał, że LOT nabywa nowe samoloty, a flota linii w ostatnim roku wzrosła z 75 do 86 maszyn. „Decyzje dotyczące LOT-u i rozbudowania floty już teraz potrafią możliwie szybko zagospodarować całą przestrzeń dostępną obecnie na Chopinie, a za chwilę na nowym Chopinie” – powiedział prezes polskiego przewoźnika.

Stołeczny port jest bazą dla PLL LOT. Latają z niego też m.in. Lufthansa, British Airways, KLM, Emirates i Wizz Air.

Polskie Porty Lotnicze powstały w wyniku przekształcenia 1 kwietnia 2023 r. Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" w jednoosobową spółkę akcyjną, zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 22 lipca 2022 r. o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Lotnisko Chopina znajduje się w zasobach PPL.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony