PPL: Lotnisko Chopina odprawiło w czerwcu o 13,2 proc. więcej pasażerów niż rok temu
Lotnisko Chopina odprawiło w czerwcu br. 2 mln 271 tys. 304 osoby; to o 13,2 proc. więcej niż w tym samym miesiącu 2024 r. - poinformowały w piątek Polskie Porty Lotnicze. Ponad 60 proc. pasażerów podróżowało na pokładzie samolotów tzw. tradycyjnych przewoźników.
Jak wskazały PPL w komunikacie, liczba pasażerów obsługiwanych na lotnisku w Warszawie w czerwcu br. wyniosła 84 tys. 910 osób na dobę, a czerwiec był rekordowym miesiącem w historii portu. Dodały, że w zeszłym miesiącu zrealizowano 17 tys. 123 pasażerskich operacji lotniczych i 18 tys. 317 operacji łącznie. Odsetek zajętych miejsc w samolotach wyniósł 83,6 proc.
Największy udział w ruchu w czerwcu odnotowali tzw. tradycyjni przewoźnicy, którzy przewieźli 61 proc. pasażerów, 26 proc. podróżnych wybrało niskokosztowe linie lotnicze, a 13 proc. skorzystało z przewoźników czarterowych.
Od początku 2025 r. Lotnisko Chopina odprawiło 11 mln 19 tys. 860 osób, z czego 7 mln 288 tys. 235 podróżowało w ramach w ramach strefy Schengen. Loty na trasach krajowych z Warszawy wybrało z kolei 798 tys. 666 pasażerów.
PPL poinformowały również, że najwięcej tras regularnych z Lotniska Chopina jest do Londynu, Paryża, Amsterdamu, Brukseli i Kopenhagi. W przypadku tras czarterowych są to: Antalya w Turcji, Marsa Alam, Hurghada i Sharm el-Sheikh w Egipcie oraz grecka wyspa Rodos.
W czerwcu br. w stołecznym porcie lotniczym odprawiono również 11 tys. 156 ton cargo, co stanowi najlepszy wynik w 2025 r. i drugi najlepszy po październiku 2024 r. Od początku br. Lotnisko Chopina obsłużyło 63 tys. 202 tony cargo - o 18 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
- Jeśli chcemy wzmacniać silną pozycję na lotniczej mapie regionu, musimy inwestować w rozwój. Lotnisko Chopina jest częścią większego planu, który zdefiniuje przyszłość polskiego lotnictwa na dekady. Modernizacja Lotniska Chopina to nie tylko konieczność wymuszona ograniczeniami infrastrukturalnymi portu. To szansa, którą właśnie wykorzystujemy, aby stworzyć warunki do błyskawicznego rozwoju CPK. Bez tych działań stracilibyśmy jako kraj ok. 32 mln pasażerów i zablokowali naturalny wzrost ruchu - stwierdził prezes PPL Łukasz Chaberski, cytowany w komunikacie.
Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce i jeden z większych portów lotniczych w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2024 r. skorzystało z niego prawie 21,3 mln podróżnych - najwięcej w historii.
Spółka akcyjna PPL jest z kolei wiodącym podmiotem lotniczej infrastruktury transportowej w Polsce. W jej zasobach znajduje się m.in. Lotnisko Chopina w Warszawie. PPL to również podmiot dominujący Grupy Kapitałowej PPL. Posiada udziały lub akcje 17 spółek m.in. zarządzających portami lotniczymi. Spółka jest własnością Skarbu Państwa. (PAP)
bpk/ mick/



Komentarze