Przejdź do treści
Źródło artykułu

Portugalia: hakerzy ujawnili dane premiera i kierownictwa służb, które wykradli liniom TAP

Hakerzy, którzy w sierpniu wykradli dane klientów linii lotniczych TAP, opublikowali w internecie dane premiera Portugalii Antonia Costy, a także osób z kierownictwa służb bezpieczeństwa tego kraju.

Jak potwierdził w piątek tygodnik “Expresso”, wśród poszkodowanych wyciekiem danych są m.in. szefowie portugalskich służb wywiadowczych oraz żandarmerii.

Powołująca się na ustalenia śledczych gazeta poinformowała, że osobiste dane ujawnione w internecie należą też do wielu parlamentarzystów z niemal wszystkich ugrupowań reprezentowanych w Zgromadzeniu Republiki.

Z dotychczasowego śledztwa wynika, że dane premiera Costy oraz wysokich rangą portugalskich urzędników i polityków zostały ujawnione w dark webie, czyli tej części zasobów internetu, którą można przeglądać przy użyciu specjalnego oprogramowania.

Do wykradzenia poufnych informacji spółki TAP, która od 2009 r. realizuje połączenia na linii Warszawa-Lizbona, doszło 25 sierpnia br. Przeprowadzili go hakerzy z grupy Ragnar Locker.

Śledczy twierdzą, że w rezultacie ataku hakerskiego wykradziono dane blisko 1,5 mln klientów portugalskiego przewoźnika, głównie personalia oraz adresy zamieszkania pasażerów.

“Na razie nie istnieją przesłanki do tego, aby twierdzić, że wykradzione zostały wrażliwe informacje, w szczególności dane dotyczące płatności”, podała firma TAP.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/ tebe/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony