Znów ruszą loty z Babimostu do Warszawy

Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost - samolot PLL LOT (fot. PPL)

Walka z koronawirusem trwa na wielu frontach i coraz częściej słychać o kolejnych zwycięskich bitwach. Jedną z takich dobrych informacji jest przywrócenie, po ponad dwóch miesiącach przerwy, połączeń lotniczych na trasie Babimost-Warszawa. Na ten ruch LOT zdecydował się od 1 czerwca. Podjęte zostaną niezbędne działania związane z bezpieczeństwem pasażerów, a co za tym idzie – zmienione zostaną godziny lotów. 

Polskie Linie Lotnicze LOT na razie wznowią rejsy tylko na trasach krajowych, w ośmiu miastach Polski, w tym z Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost. Ma to usprawnić transport wewnątrz Polski, wesprzeć lokalne branże turystyczne oraz sprawdzić nowe procedury bezpieczeństwa dla lotów. W siatce lotów znalazły się rejsy:
– do trzech razy dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk;
– do dwóch razy dziennie z Warszawy do Krakowa, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia, Gdańska i Zielonej Góry;
– raz dziennie z Krakowa do Gdańska.

Każdy lot będzie odbywał się w oparciu o zasady bezpieczeństwa rekomendowane przez Główny Inspektorat Sanitarny i międzynarodowe organizacje branżowe. Dla Portu Lotniczego Zielona Góra/Babimost oznacza to podjęcie dodatkowych czynności dotyczących ochrony bezpieczeństwa pasażera i załóg. Dlatego w pierwszym etapie operacji (przez pierwsze 2 tygodnie czerwca) wydłużony zostanie czas nawrotu w portach docelowych, w tym w Zielonej Górze. Oznacza to konieczność zmiany godzin lotów.

Nowe godziny operacji lotniczych będą obowiązywać do 14 czerwca br., z możliwością wydłużenia. Wylot z Babimostu do Warszawy o godz. 9:35 oraz o 19:35. Natomiast samolot z Warszawy do Babimostu zaplanowano na godz. 7:00 i 17:00.

Loty będą wznowione, ale na nowych zasadach. Wprowadzone zostaną procedury bezpieczeństwa COVID-19. Planowane zmiany obejmą m.in. kontrole kamerami termowizyjnymi pasażerów wchodzących do terminali. Ponadto osoby przylatujące oraz odlatujące będą odizolowane. Ograniczeniu ulegnie działalność infrastruktury lotniskowej np. sklepów. Oczywiście będzie też obowiązywał nakaz zakrywania ust i nosa. Poza tym niektóre procedury mają stać się bardziej zdalne. Mowa np. o odprawie on-line lub samodzielnym boardingu za pomocą automatycznych bramek. Wszystkie szczegóły w zakresie podróży LOT przedstawi w najbliższych dniach, a dokładnie do 25 maja.

Jeśli chodzi o loty międzynarodowe, to podróż z Babimostu przez Warszawę będzie możliwa najwcześniej po 15 czerwca. Na początek mają to być rejsy do państw o niskim ryzyku epidemicznym. Decyzje zostaną podjęte w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej, a także po decyzjach władz państwowych i Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Źródło: Port Lotniczy Zielona Góra
comments powered by Disqus