Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zmienna data końca uprawnień/ certyfikatów/ przywilejów – wymagania w zakresie bieżącej praktyki

Do czego się przyzwyczailiśmy

Przez lata byliśmy przyzwyczajeni do stałych dat ważności naszych uprawnień np. SEP(Land)- 2 lata, IR(A) – rok itd. Przed zakończeniem ważności naszego uprawnienia przedłużaliśmy je kontrolą umiejętności1 na kolejny okres. W pewnych sytuacjach ważność uprawnienia można było przedłużyć na podstawie doświadczenia, lecz zawsze mieliśmy wpisaną w licencji stałą datę ważności.

 

Przekroczenie daty ważności uprawnienia skutkowało koniecznością jego wznowienia, która związane było z koniecznością zaliczenia kontroli umiejętności oraz uiszczeniem niemal 3 razy większej opłaty za „egzamin” (np. 139 PLN za przedłużenie i 403 PLN za wznowienie). Nie wiem jaki geniusz2 kilka lat temu  wpadł na ten „wybitny” pomysł polegający na finansowym karaniu  pilotów za nieutrzymywanie uprawnień w terminie. Widocznie  nie zauważył,  że zakres kontroli umiejętności w przypadku zarówno przedłużenia i wznowienia uprawnienia jest taki sam.   

W międzyczasie…

Oprócz ważności uprawnień zawsze istniały jakieś wymogi dotyczące bieżącej praktyki lub tzw. „niedawno zdobytego doświadczenia” np. wymóg minimum 3 startów i lądowań w ciągu ostatnich 90 dni w przypadku lotów z pasażerem (FCL.060). Z podobnymi ograniczeniami spotykaliśmy się np. w czasie szkolenia podstawowego chociażby z koniecznością wykonania lotów z instruktorem po przerwie w szkoleniu.

Aż w końcu…

Dużym przełomem w europejskim systemie licencjonowania było wprowadzenie licencji bez stałej daty końca. Po licencji LAPL, kolejne licencje SPL (szybowcowa), BPL (balonowa), certyfikaty instruktora FI(S) i FI(B) oparte są na tzw. bieżącej praktyce i nie mają jakiejś zafiksowanej daty przydatności do spożycia.  

Co bieżąca praktyka oznacza w praktyce na przykładzie licencji (nie uprawnienia) LAPL(A)?

FCL.140.A LAPL(A) — wymagania dotyczące bieżącej praktyki

a) Posiadacze licencji LAPL(A) mogą korzystać z wynikających z niej uprawnień3, tylko jeżeli spełnili którykolwiek z poniższych warunków, w okresie ostatnich 2 lat, jako pilot samolotu lub motoszybowca turystycznego:

1) wykonali co najmniej 12 godzin czasu lotu jako pilot dowódca lub w locie z instruktorem bądź samodzielnie pod nadzorem instruktora, w tym

— 12 startów i lądowań;

— szkolenie odświeżające obejmujące co najmniej 1 godzinę całkowitego czasu lotu z instruktorem;

2) zaliczenie kontroli umiejętności dotyczących licencji LAPL(A) przed egzaminatorem. Kontrola umiejętności musi się opierać na egzaminie praktycznym na licencję LAPL(A);

Tak więc posiadając badania na potrzeby LAPL możemy:

1.  Zapomnieć co to jest nasz ulubiony ULC i wiecznie żywa Lotnicza Komisja Egzaminacyjna, która ostatnio dokonała cudownego przeobrażenia się w Komisję Egzaminacyjną (jak Pikachu w Raichu) w skrócie KE i nie należy mylić jej z Komisją Europejską6. Faktycznie usunięcie słowa Lotnicza bardziej oddaje jej specyfikę. Usunięcie jednego słowa z nazwy w ramach retrofitu to ważny krok w dobrą stronę i czekamy na dwa kolejne takie kroki. Nie musimy też wznawiać[4] , wymieniać licencji, wypełniać absurdalnych druczków i wnosić opłat. Generalnie nie ma konieczności żadnych działań licencyjnych.

2.  Zapomnieć co to jest ATO lub DTO i egzaminator praktyczny (a żyjemy w kraju, gdzie ktoś wytrwale wbrew prawu UE ogranicza ich liczbę), jeśli nawet „wypadniemy” z wymagań bieżącej praktyki to możemy to nadrobić  indywidualnie z instruktorem (Patrz post: „Co może instruktor”).

3.  Nadrabianie praktyki, może mieć w znacznej części formę lotów samodzielnych pod nadzorem instruktora.

Tak jak pisałem w poście „Ulotny związek licencji i badań lekarskich” przywileje licencji ATPL zawierają przywileje licencji CPL, CPL zawierają PPL, a ostatnio przywileje licencji PPL zawierają również przywileje licencji LAPL. Oznacza, to że każda wyższa licencja zawiera przywileje z licencji LAPL Ale czy to oznacza, że posiadacze wszystkich innych niż LAPL mogą korzystać z bieżącej praktyki? Poruszyłem tam też właśnie temat latania z wygasłym SEP(LAND) w oparciu o bieżącą praktykę i nie chcę powielać wpisu.

Licencja LAPL nie ma uprawnień na klasę do niej wpisywanych, tak jak inne licencje samolotowe czy śmigłowcowe  i przez to inaczej zachowuje się przywileje z tejże licencji np. SEP lub TMG. Licencja LAPL jest sama w sobie swego rodzaju „uprawnieniem” na klasę z kroczącym terminem ważności.  Wpisywanie daty ważności do licencji LAPL nie miałoby sensu, bo tylko wprowadzałoby to w błąd. Przykład: pilot wykonuje kontrolę umiejętności dotyczącą licencji LAPL z egzaminatorem praktycznym, a miesiąc później przechodzi szkolenie NOC – do kiedy są ważne w tej sytuacji przywileje wynikające z licencji LAPL?

Nie ma róży bez kolców

Posiadacze licencji ze zmienną datą ważności mogą nie zrozumieć wymagań i nieświadomie latać z wygasłymi przywilejami z licencji bez spełnienia wymagań o których mowa w cytowanym wyżej przepisie. Do tej pory wystarczało sprawdzenie wpisu w licencji i wszystko było jasne. Jest to też spore zmartwienie dla wynajmujących samoloty czy np. aeroklubów, bo trudno jest te ruchome daty śledzić. Może mieć to wpływ na wypłatę ubezpieczenia w razie pecha. Ważne jest dokładne prowadzenie logbooka przez pilota i odnotowywanie w nim zdarzeń na podstawie których jesteśmy w stanie udowodnić legalność wykonywanego przez nas lotu. Pamiętajmy o wpisach do logbooka instruktora lub egzaminatora, najlepiej aby wpisy te zawierały podstawę prawną np. FCL.140.A LAPL(A) (1) lub (2). Więcej o wpisach znajdziecie na poście „Dziennik lotów pilota – Czy kara 50 Euro za każdy brakujący wiersz w logbooku to dużo?”

Jak więc sprawdzić czy możemy lecieć?

Teoretycznie jest to proste np. lecimy za 10 dni. Sprawdzamy jaka data będzie za 11 dni (+1). Sprawdzamy okres 2 lat do tyłu od tak wyznaczonej daty pod kątem obu (łącznie) warunków w w/w przepisie. Co zrobić jeżeli np. starty/lądowania kończą się nam 2 dni wcześniej? Zrobić kilka kręgów w tym tygodniu, bo jak nie to zapłacimy za instruktora lub egzaminatora 😊

Druga przykładowa metoda to prowadzić logbook w arkuszu kalkulacyjnym który wyznaczać będzie nam automatycznie tzw. daty krytyczne związane z lotem z instruktorem i liczbą startów/lądowań wraz ze skumulowaną liczbą godzin. Najwcześniejsza z wyliczonych tak dat jest dla nas rzeczywiście „krytyczna”. Zrobienie takiego logbooka nie jest problemem[5]. Są już firmy, które oferują logbooki w excelu, może nawet zrobienie takich logbooków dla LAPL, SPL to jakiś pomysł na niewielki interes 😊

Mam nadzieję, że ten wpis pokazał też licencję LAPL trochę w innym świetle, niż tylko jako tako niepełną licencję PPL.

Jeden z czytelników poprosił, abym wyjaśnił o co chodzi z tym licencjami/certyfikatami/uprawnieniami/przywilejami. Obiecałem to narysować, ale zejdzie mi na to chwila.


Przypisy:

[1] Jest to jedyna i prawidłowa nazwa, egzamin praktyczny przeprowadza się tylko do wydania licencji lub uprawnienia.

[2] Myślę, że powinna być dla nich ustanowiona specjalna kategoria w plebiscycie Cumulusy

[3] Raczej szeroko rozumianych „uprawnień”, powinno być tutaj dla spójności użyte „przywilejów”(praw), tak jak jest to w wersji angielskiej.

[4] I płacić za to karnych opłat

[5] Można użyć funkcji excela: LICZ.WARUNKI, SUMA.WARUNKÓW itp.

[6] Nowa zaktualizowana baza do PPL  może mieć nowe kluczowe pytania np. 

Kto jest najmądrzejszy:

A) LKE

B) KE

C)  Prezes ULC

D) Kominiarz 

Prawidłowa jest odpowiedź C) która co prawda ma tyle samo liter co D), ale spacja pomiędzy Prezesem i ULC  decyduje o jej prawidłowości.


Oświadczenie portalu dlapilota.pl
Artykuł jest wyłącznie opinią jego autora. Publikacja treści odbyła się nieodpłatnie i portal nie posiada żadnej wiedzy o ewentualnym źródle finansowania opublikowanej treści.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony