Zmarnowane wakacje 14-latka, który chciał polecieć z Pyrzowic do Turcji

Stanowisko kontroli granicznej na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach (fot. slaski.strazgraniczna.pl)

Kolejny pasażer zachował się nieodpowiedzialnie przybywając na katowickie lotnisko. Opuszczając miejsce przebywania na izolacji, złamał zasady zawarte w przepisach o zapobieganiu chorób zakaźnych.

W dniu 20 marca funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach ujawnili małoletniego obywatela Polski, którego rodzice chcieli zabrać na wakacje do Turcji, mimo ciążącego na nim obowiązku odbycia izolacji domowej.

Małoletni obywatel Polski wraz z rodzicami stawili się 20 marca do odprawy samolotu czarterowego lecącego do Antalya (Turcja). W trakcie kontroli granicznej okazało się, że na 14-latka sanepid nałożył obowiązek odbycia 10-dniowej izolacji domowej. W dniu kontroli chłopcu pozostało jeszcze 7 dni do jej zakończenia. Tym samym rodzice dziecka nie dopełnili obowiązku dopilnowania przestrzegania zasad przebywania na izolacji domowej przez syna.

Zgodnie z art. 116§2 kodeksu wykroczeń ojciec, jako opiekun prawny osoby małoletniej, został ukarany mandatem w wysokości 500 złotych. Kapitan statku powietrznego nie zezwolił na zabranie chłopca na pokład samolotu, w związku z czym cała rodzina zrezygnowała z lotu. Ponadto funkcjonariusze Straży Granicznej, o zaistniałym fakcie poinformowali Państwową Inspekcję Sanitarną.

Straż Graniczna przypomina, że osoby objęte izolacją w warunkach domowych lub kwarantanną mają obowiązek przebywania pod wskazanym adresem oraz stosowania się do zaleceń służb sanitarnych.

Źródło: Śląski Oddział Straży Granicznej
comments powered by Disqus