Przejdź do treści
wstążka żałobna
Źródło artykułu

Zmarł płk pil. dr inż. Antoni Milkiewicz

Do redakcji dotarła smutna wiadomość. W dniu 06.05.2023 r. odszedł na wieczny spoczynek płk pil. dr inż. Antoni Milkiewicz – były główny inżynier Wojsk Lotniczych oraz specjalista z zakresu badań wypadków lotniczych.

Płk pil. dr inż. Antoni Milkiewicz urodził się w 1932 roku. Od 26.09.2009 r. prezes Klub Pilotów Doświadczalnych, ma w lotnictwie wspaniały dorobek. Absolwent Wydziału Lotniczego WAT i Wydziału Mechanicznego, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Na WAT uzyskał stopień doktora nauk technicznych. Pracując przez wiele lat w służbie bezpieczeństwa lotów Wojsk Lotniczych, sprawował również funkcję jej szefa. Przebadał ponad 350 ciężkich wypadków lotniczych w lotnictwie cywilnym i wojskowym. Przez 14 lat był głównym inżynierem Wojsk Lotniczych.

Podczas zawodowej służby wojskowej latał jako pilot na samolotach tłokowych i odrzutowych. Wylatał łącznie 3171 godzin, w tym 350 jako pilot doświadczalny, 400 na szybowcach, 1788 na samolotach tłokowych i 983 na samolotach odrzutowych.

W 1985 roku rząd PRL zdecydował o wysłaniu do Afryki trzech śmigłowców Mi-8 wraz z 22-osobową grupą pilotów i personelu naziemnego. 9 listopada 1984 r. ówczesny główny inżynier Wojsk Lotniczych, płk Antoni Milkiewicz wylądował na lotnisku w Addis Abebie z misją zapoznania się z warunkami bytowymi na miejscu, wyboru miejsca stacjonowania polskich lotników (potencjalnych lotnisk dla polskiej misji), oraz ustalenia metod współdziałania z rządem Etiopii. Sporządzony przez niego po powrocie raport stał się podstawą dalszych prac organizacyjnych związanych z wysłaniem polskiego kontyngentu. 

Jesienią 2011 roku, jako były główny inżynier Wojsk Lotniczych oraz specjalista z zakresu badań wypadków lotniczych, stanął na czele 16-osobowego zespołu biegłych, który miał opracować kompleksową opinię stwierdzającą okoliczności, przyczyny i przebieg katastrofy samolotu TU-154M.
(Źródło noty biograficznej: wojsko-polskie.pl, salon24.pl)

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 15.05.2023 r. w Poznaniu przy ulicy Nowina 1: Msza Święta w kościele o godzinie 11:00, pogrzeb w kaplicy cmentarnej o godzinie 11:45.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony