Przejdź do treści
Hieronim "Franek" Kowalski na lotnisku w Kąkolewie (fot. arch. Aeroklubu Poznańskiego)
Źródło artykułu

Zmarł Hieronim "Franek" Kowalski

Aeroklub Poznański przekazał smutną wiadomość. W dniu 24 lutego 2022r. zmarł Hieronim "Franek" Kowalski – instruktor pilot szybowcowy i samolotowy, członek honorowy i jeden z najbardziej zasłużonych pilotów Aeroklubu Poznańskiego.

Msza św. odbędzie się w piątek 4 marca 2022 r. o godz. 12:00 w kościele pw. św. Jakuba przy ul. Głuszyna 150A w Poznaniu. Uroczystości pogrzebowe zaplanowane są po mszy na cmentarzu przy ul. Daszewickiej.

Hieronim Kowalski urodził się 1 maja 1933r. Po stracie najbliższych, w marcu 1945 r. trafił do polskiego 6 Batalionu Saperów, a wraz z nim do Berlina. W uznaniu zasług (dostarczanie meldunków jako łącznik pod ostrzałem) w wieku 12 lat nadano mu stopień kaprala. Po wojnie służył w 1 Pułku Saperów we Włocławku, a w roku 1946 uzyskał przeniesienie do 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa". W roku 1950 odbył szkolenie szybowcowe w szkole szybowcowej w Malborku, a następnie kurs samolotowy w Aeroklubie Warszawskim. Po maturze w 1953r. wybrał Oficerską Szkołę Lotniczą w Radomiu, którą ukończył w 1956r. w stopniu podporucznika-pilota. Służył w 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego oraz w 62 Pułku Szkolno-Treningowym Lotnictwa Myśliwskiego w Poznaniu. W karierze pilota wojskowego przeszedł drogę od pilota, poprzez dowódcę klucza i dowódcę eskadry, do stanowiska starszego instruktora w 62 Pułku Szkolno-Treningowym Lotnictwa Myśliwskiego w Krzesinach. Latał na różnych typach samolotów osiągając łączny nalot 4608 h (do 1987 r.), w tym na samolotach naddźwiękowych 1904 h. Służbę wojskową zakończył w stopniu podpułkownika.

Do Aeroklubu Poznańskiego trafił w czerwcu 1967r., początkowo jako społeczny instruktor szybowcowy i samolotowy, a od roku 1987 kolejno jako etatowy instruktor, szef wyszkolenia, dyrektor aeroklubu (1996) i dyrektor zespołu instruktorów (do roku 1998). W ostatnich latach związany był z Ośrodkiem Szkolenia Lotniczego Technika/Aerotechnika jako kierownik komórki BL ośrodka i instruktor.

W maju 2005 roku Walne Zgromadzenie Aeroklubu Poznańskiego nadało Hieronimowi Kowalskiemu godność członka honorowego. W roku 2009, w uznaniu za wieloletnią działalność instruktorską, otrzymał Nagrodę Dedala przyznaną przez Kapitułę Wyróżnienia Honorowego im. Dedala. Hieronim Kowalski był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, medalami "Za Warszawę", "Za Odrę, Nysę, Bałtyk", "Za udział w Walkach o Berlin", "Za Wolność", złotym medalem "Za zasługi dla obronności kraju".

Więcej o Hieronimie Kowalskim na stronie www.aeroklub.poznan.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony