Przejdź do treści
Henryk Kucharski w czasie uroczystości obchodów 50-lecia pracy w Skrzydlatej Polsce, 19 grudnia 2014 (fot. AL Altair)
Źródło artykułu

Zmarł Henryk Kucharski

W dniu 10 grudnia 2023 r., krótko po północy, zmarł Henryk Kucharski, wieloletni redaktor naczelny Magazynu Lotniczego Skrzydlata Polska. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie.

Henryk Kucharski – rocznik 1936 – swoją karierę lotniczą zaczął latem 1953, jako uczeń wrocławskiego Technikum Włókien Sztucznych, kiedy ukończył szkolenie szybowcowe w Ligocie Dolnej skierowany tam przez Aeroklub Wrocławski. Latał dwumiejscowym Żurawiem i jednomiejscową Salamandrą. Później kontynuował szkolenie w Aeroklubie Wrocławskim, a po rozpoczęciu studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim latał w Aeroklubie Robotniczym w Świdniku. Po przenosinach do Warszawy, gdzie studiował na Uniwersytecie Warszawskim, przeniósł się do Aeroklubu Warszawskiego.

Poza szybowcami Żuraw i Salamandra latał również Bocianem, Blanikiem, Puchaczem, Komarem, Muchą, Jaskółką, Sępem, Jastrzębiem, Piratem, Foką, Cobrą, Jantarem i motoszybowcem Ogar, pilotował także samoloty, m.in. Jak-18, Wilga, Gawron, Zliny i An-2. Uzyskał uprawnienia pilota szybowcowego I kl., pilota samolotowego sportowego I kl. i zawodowego II kl. Wykonywał również loty usługowe – w tym do Egiptu i Hiszpanii dla Zakładu Usług Agrolotniczych. Łącznie wylatał 2 tysiące godzin. Startował w wielu zawodach różnych szczebli. Dwukrotnie stawał na podium Lubelskich Zimowych Zawodów Samolotowych (najtrudniejszych dla uczestników ze względu na specyfikę latania w zimie) – w 1975 był drugi, a w 1979 trzeci. Wielokrotnie brał udział w Rajdzie Dziennikarzy i Pilotów (jako pilot i dziennikarz jednocześnie). W 1980 został Samolotowym Mistrzem Warszawy. W swojej działalności sportowej nie ograniczał się do lotnictwa, był też np. obiecującym zawodnikiem rugby i członkiem kadry narodowej w tej dyscyplinie.

Pracę w Skrzydlatej Polsce rozpoczął w 1962 jako magister filologii polskiej, jednak z redakcją współpracował wcześniej. Jak sam wspominał, wygrał w latach 1950. konkurs dla czytelników, związany z plebiscytem na Złotą 10 Sportowców Lotniczych, zdobywając radioodbiornik Szarotka. Będąc już etatowym pracownikiem Skrzydlatej Polski czterokrotnie zdobywał nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – Pióro Ikara. Przez blisko 40 lat redagował i publikował w Skrzydlatej Polsce listę 10 najlepszych sportowców lotniczych – Złotą 10 Sportowców Lotniczych. Przez 14 lat był Redaktorem Naczelnym Magazynu Lotniczego Skrzydlata Polska. W 2004 przeszedł na emeryturę, ale nie rozstał się z redakcją, pełniąc funkcję Redaktora Seniora, służąc radą i pomocą kolejnym redaktorom naczelnym.

Połączył w swoim życiu trzy pasie: lotnictwo, sport i Skrzydlatą Polskę. Działał w różnych dziedzinach lotnictwa. Był członkiem władz statutowych Aeroklubu Warszawskiego, a potem Aeroklubu Polskiego. Przez dwie kadencje był sekretarzem Krajowej Rady Lotnictwa (był członkiem założycielem KRL). Był Członkiem Honorowym Aeroklubu Polskiego i przewodniczącym kapituły Błękitnych Skrzydeł – najwyższego w kraju honorowego wyróżnienia lotniczego.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się w dniu 19 grudnia 2023 r. o godz. 14:00 w kościele p.w.św. Wincentego (drewniany) w Warszawie na Bródnie, ul. Wincentego 83, po którym nastąpi odprowadzenie Zmarłego do grobu rodzinnego na Cmentarz Bródnowski.

Henryk Kucharski - nekrolog (fot. AL Altair)
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony