Przejdź do treści
Źródło artykułu

Złamane skrzydła. Życie i sława Manfreda von Richthofena

2 listopada 2016 r. będzie miała miejsce premiera książki "Złamane skrzydła. Życie i sława Manfreda von Richthofena" autorstwa Alicji Sułkowskiej, która ukaże się nakładem wydawnictwa "Replika". W książce tej zostaną przedstawione dzieje najsłynniejszego pilota I wojny światowej ‒ Manfreda von Richthofena ‒ „Czerwonego Barona”.

Manfred von Richthofen ‒ „Czerwony Baron” ‒ znany jest nie tylko miłośnikom historii i pasjonatom I wojny światowej czy lotnictwa. Najlepszy pilot myśliwski Wielkiej Wojny stał się ikoną powszechnie rozpoznawalną i wielokrotnie przypominaną w książkach, filmach oraz grach.

Historia von Richthofena, pomimo jego niemieckich korzeni, zawiera w sobie także „ślad polski”, gdyż związana jest ze Świdnicą (niem. Schweidnitz). Aż do tej pory nie doczekała się jednak w polskiej historiografii żadnego obszernego, poważnego opracowania.

Złamane skrzydła wypełniają tę lukę, a jednocześnie są czymś więcej niż tylko opowieścią o życiu lotnika. To pierwsze tak szczegółowe, oparte na niewykorzystanych dotąd materiałach opracowanie, pozwalające dogłębnie zrozumieć, kim był Manfred von Richthofen. Stanowi ono wynik rzetelnych badań i kwerendy źródeł. Autorce udało się dotrzeć do licznych artykułów prasowych z epoki Wielkiej Wojny, ukazujących postać „Czerwonego Barona” w ówczesnych mediach oraz jej wykorzystanie w machinie wojennej propagandy kaiserowskich Niemiec.

Książka odwołuje się również do wydawnictw z czasów III Rzeszy, a także do osobistej korespondencji von Richthofena i jego bliskich. Kreśli więc zarazem szeroką panoramę obyczajową rodziny mieszkającej w niemieckiej podówczas Świdnicy.

Za sprawą wciąż żywego mitu „Czerwonego Barona” zakres opracowania wykracza również poza jego przedwczesną śmierć i obejmuje wiek XX oraz początki XXI. Manfred von Richthofen pozostaje bowiem nadal bohaterem filmów, książek, gier i komiksów. Przyjrzenie się im pozwala na analizę ewolucji tej postaci w kulturze masowej.

Złamane skrzydła, dzięki barwnemu i pozbawionemu żargonu stylowi, będą stanowić pasjonującą lekturę zarówno dla wielbicieli lotnictwa, Wielkiej Wojny, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z historią.

Dodatkowym atutem jest pełen humoru, potoczysty język oraz przemyślana, klarowna koncepcja książki. Ciekawostkę stanowią zamieszczone w niej życiorysy innych niemieckich pilotów, a także przeciwników, z którymi mierzył się „Czerwony Baron”, obrazujące portret całego młodego pokolenia wrzuconego w wir brutalnej walki.

Całości dopełniają poręczne dodatki – kalendarium, lista zestrzeleń oraz miejsc stacjonowania jednostek. Dzięki temu Złamane skrzydła to unikatowa i pierwsza tak obszerna oraz rzetelnie udokumentowana biografia Manfreda von Richthofena na polskim rynku wydawniczym.

Alicja Sułkowska – krakowianka, miłośniczka historii XX wieku i największych konfliktów zbrojnych tego stulecia. Początkowo związana z dziennikarstwem muzycznym, jest obecnie autorką artykułów poświęconych siłom powietrznym podczas wojen światowych na portalu Histmag.org. Złamane skrzydła. Życie i sława Manfreda von Richthofena stanowią jej debiut książkowy.

Więcej informacji na stronie Wydawnictwa Replika


Na rynku dostępna jest również druga pozycja Wydawnictwa Replika. Pod koniec ubiegłego roku została wydana książka „Głośno i wyraźnie. Wspomnienia izraelskiego asa myśliwskiego”, której autorem jest gen. bryg. Jiftach Spektor.

Generał Jiftach Spektor współtworzył nowoczesne lotnictwo oraz historię współczesnego państwa Izrael. Uchodzi w nim jednocześnie za bohatera i zdrajcę, ponieważ odmówił bombardowania celów cywilnych w Palestynie.

Odniósł dwanaście zwycięstw powietrznych w wojnach z państwami arabskimi. Wywołał kryzys dyplomatyczny między Izraelem a USA. Brał udział w jedynym w historii nalocie na reaktor jądrowy.

Głośno i wyraźnie to jego autobiografia – szczera do bólu. Jak żadna inna, odpowiada na pytanie, z jakiej gliny ulepiony jest wielki as myśliwski.

Jiftach Spektor jest synem dwojga bohaterów współczesnego Izraela. W Głośno i wyraźnie przeplata opowieści z kokpitu myśliwca z osobistymi wspomnieniami z dzieciństwa, które przypadło na wyjątkowo burzliwy okres w dziejach Bliskiego Wschodu.

Jego książka to jedyna relacja z pierwszej ręki z nalotów na iracki reaktor jądrowy Osirak w 1981 roku i amerykański okręt zwiadowczy USS Liberty w 1967 roku. Zawiera ona fascynujące opisy walk z arabskimi myśliwcami. Stanowi także ważny głos w dyskusji o stosunkach izraelsko-palestyńskich.

Przez wiele lat Spektor był obrońcą ojczyzny. W pewnym momencie uznał, że musi stać się również obrońcą jej sumienia. Wspomina więc swój sprzeciw wobec postępowania rządu Izraela, które uznał za zbrodnicze, oraz ostracyzm, z jakim się wówczas spotkał.

Fragment ksiązki dostępny jest tutaj.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony