"Zgłaszanie zdarzeń lotniczych..." – ULC i PWSZ w Chełmie szkolą z bezpieczeństwa

Warsztay "Zgłaszanie zdarzeń lotniczych..." – ULC i PWSZ w Chełmie szkolą z bezpieczeństwa (fot. PWSZ Chełm)

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego zorganizowały warsztaty pn. "Zgłaszanie zdarzeń lotniczych oraz SMS w praktyce w małych organizacjach – to się opłaca!". Szkolenie poświęcone było zagadnieniom, dotyczącym bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych. Spotkanie było też okazją do wymiany doświadczeń i podzielenia się wiedzą praktyczną.

21 lutego warsztaty oficjalnie zostały otwarte przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotra Samsona oraz JM Rektora PWSZ w Chełmie – prof. nadzw. dr hab. inż. Arkadiusza Tofila. Następnie została podpisana deklaracja w sprawie rozwoju kultury bezpieczeństwa w lotnictwie, w zakresie wdrażania idei „Just Culture”.

Głównym jej celem jest zachęcanie do wdrażania i promowania kluczowych zasad „Just Culture”. Określa ona szereg podstawowych zasad, mających na celu zachęcenie personelu, zaangażowanego w prace istotne dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego, do zgłaszania nieprawidłowości i zdarzeń niepożądanych, bez obawy o konsekwencje.

To bardzo istotny dokument, który pomoże nam wszystkim podnosić świadomość z zakresu utrzymania bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym. Uczciwość oraz skłonność do przyznawania się do błędu z pewnością pozwoli usprawnić procedury, mające na celu poprawę bezpieczeństwa lotniczego. Takimi zasadami powinni się kierować wszyscy uczestnicy ruchu lotniczego, bo przecież sprawa bezpieczeństwa jest bezsprzecznie sprawą priorytetową – mówi profesor nadzw. dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

 

Deklarację do tej pory podpisali przedstawiciele min.: ULC, PAŻP, PKBWL, Instytutu Lotnictwa oraz wiele innych instytucji, których działalność ma charakter lotniczy.

Po części oficjalnej rozpoczęły się wykłady i zajęcia szkoleniowe. Główne zagadnienie poruszane podczas pierwszego dnia warsztatów to m.in. wymagania systemu zarządzania bezpieczeństwem i instrukcja SMS w bardzo małej organizacji; zasady Just Culture w małej organizacji oraz system raportowania zdarzeń.

Po zajęciach Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson w towarzystwie JM Rektora PWSZ w Chełmie – prof. nadzw. dr hab. inż. Arkadiusz Tofila zwiedził Centrum Studiów Inżynierskich, gdzie miał okazję zobaczyć nowoczesne laboratoria i sprzęt najwyższej klasy, na którym na co dzień swoje umiejętności doskonalą studenci PWSZ w Chełmie.

 

Warsztaty „Zgłaszanie zdarzeń lotniczych oraz SMS w praktyce w małych organizacjach – to się opłaca!” miały charakter otwarty i skierowane były przede wszystkim do przedstawicieli małych organizacji takich jak aerokluby, organizacje ATO, ośrodków szkoleniowych oraz  lotnisk użytku wyłącznego. Zajęcia odbywały się przez 2 dni – 21 i 22 lutego.

Celem warsztatów było m.in. omówienie zagadnień, dotyczących kultury bezpieczeństwa i praktycznych problemów związanych z SMS oraz rozwijanie praktyk, mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa działań operacji lotniczych, a także przedstawienie zasad zgłaszania zdarzeń lotniczych oraz identyfikowanie zagrożeń.

Źródło: PWSZ w Chełmie
comments powered by Disqus