Przejdź do treści
Pokaz filmu "303" w Nowym Targu (fot. Lotnisko Nowy Targ)
Źródło artykułu

Zaproszenie na projekcję filmu "303" w Nowym Targu

Euroregion Tatry zaprasza na projekcję filmu "303". Pokaz filmu oraz spotkanie z reżyserem odbędą się w dniu 12 czerwca 2023 r. o godz. 18:00 w Transgranicznym Centrum Edukacji Euroregionu "Tatry" w Nowym Targu ul. Sobieskiego 2. Wstęp wolny.

Film przedstawia historię trzech pilotów Dywizjonu 303: Witolda Urbanowicza, Mirosława Ferica i Johna Kenta. Bohaterami filmu są ich dzieci: Witold Urbanowicz junior, Filip Feric i Alexandra Kent, którzy podążając śladami ojców odkrywają nieznane dla widza fakty z kariery i życia osobistego asów Bitwy o Wielką Brytanię. W filmie występują polscy piloci Dywizjonu 303: Franciszek Kornicki i Stanisław Socha.

Ważną częścią narracji filmu jest kronika Dywizjonu 303 założona przez Mirosława Ferica, a także fragmenty niepublikowanego wcześniej dziennika Johna Kenta. Reżyser wykorzystał do filmu zasoby archiwów National Archives w Waszyngtonie, Imperial War Museum w Londynie i Instytutu Sikorskiego w Londynie. W filmie usłyszymy także oryginalne nagrania dźwiękowe dowódcy eskadry Witolda Urbanowicza.

Współczesnym akcentem w filmie jest sekwencja malowania portretów polskich pilotów na samolotach Mig - 29 w jednostce w Mińsku Mazowieckim. Na tle tych scen przedstawiono historię Eskadry Kościuszkowskiej oraz jej międzynarodowy charakter i znaczenie. Podobny wydźwięk ma scena odkopywania w podwarszawskich lasach szczątków samolotu P-11c Mirosława Ferica, zestrzelonego we wrześniu 1939 roku.

Nagrody:
•  Gdynia 2016 – Nagroda Dyrektora Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci „ za „artystyczne podjęcie tematu bohaterstwa polskich lotników i wzruszającą opowieść o powojennych losach ich oraz ich rodzin”,
•  Warszawa 2018 – II Nagroda na Festiwalu Polonijnym „Losy Polaków” w kategorii: Filmy i programy edukacyjne.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony