Przejdź do treści
Manewry Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej pk. Kormoran-20, fot. wojsko-polskie
Źródło artykułu

Zakończyły się największe w tym roku manewry BLMW

Poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych, rozpoznanie i niszczenie jednostek nawodnych, wskazywanie celów okrętom oraz prowadzenie działań poszukiwawczo–ratowniczych to zadania jakie wykonywały załogi samolotów i śmigłowców BLMW w manewrach pod kryptonimem Kormoran-20. Ich głównym celem było doskonalenie zadań wykonywanych przez stanowiska dowodzenia baz lotnictwa morskiego, zgrywanie ich z podległymi wojskami oraz doskonalenie załóg statków powietrznych w prowadzeniu działań zwalczanie okrętów podwodnych, ratownictwa morskiego, rozpoznania powietrznego i niszczenia obiektów nawodnych.

W ramach współdziałania, na kolejne dni zaplanowano realizację szeregu zadań powiązanych z manewrami 3. Flotylli Okrętów pod kryptonimem Ostrobok-20 oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża pod kryptonimem Wargacz-20. W kolejnych epizodach współpracowano ze wszystkimi klasami jednostek uczestniczącymi w ćwiczeniach. Kilka epizodów poszukiwania i ratownictwa w obszarze morskim, w tym zadania masowej ewakuacji z pokładu okrętów prowadziły załogi śmigłowców W-3WARM z obydwu baz lotnictwa morskiego.

Rolą załóg śmigłowców pokładowych SH-2G była realizacja zadań zwalczania okrętów podwodnych i niszczenia celów nawodnych z pokładowej broni strzeleckiej. Zadaniem śmigłowców Mi-14PŁ były działania zwalczania okrętów podwodnych przy użyciu bomb głębinowych. Załogi samolotów patrolowych M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego z Siemirowic prowadziły rozpoznanie obiektów nawodnych i wskazywanie celów ataku okrętom. W określonych epizodach koordynowały także z powietrza działań SAR, prowadzone przez załogi śmigłowców. W ćwiczeniu udział wzięła również załoga śmigłowca AS365 Dolphin z Sił Powietrznych Litwy, która ćwiczyła epizody SAR, współdziałając ze załogami śmigłowców W-3WARM z BLMW. W trakcie działań poszukiwawczo-ratowniczych współdziałano także z jednostkami Morskiego Oddziału Straży Granicznej i 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej.

W przyjętej koncepcji ćwiczenia założono, że uczestniczące w nim załogi samolotów i śmigłowców będą operowały na poligonach morskich położonych w pasie od Kołobrzegu, po Półwysep Helski i Zatokę Gdańską. Nad przebiegiem manewrów czuwali specjaliści z Dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz stanowisk dowodzenia w 43. i 44. Bazie Lotnictwa Morskiego.

Łącznie podczas pięciu kolejnych dni ćwiczenia samoloty i śmigłowce lotnictwa morskiego spędziły w powietrzu ponad 100 godzin, wykonując ponad dwadzieścia szczegółowo zaplanowanych zadań lotniczych. Ćwiczeniem kierował dowódca BLMW kmdr pil. Jarosław Czerwonko.


W strukturze lotnictwa morskiego funkcjonują trzy jednostki: Dowództwo Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, 43. Baza Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz 44. Baza Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach i Darłowie. Na wyposażeniu baz znajdują się samoloty Bryza w wersji patrolowo–rozpoznawczej, monitoringu ekologicznego i transportowej, śmigłowce Mi-14 w wersji zwalczania okrętów podwodnych i ratowniczej, śmigłowce pokładowe SH-2G, ratownicze W-3WARM oraz śmigłowce Mi-2. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony