Przejdź do treści
C-295M CASA na lotnisku (fot. 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego)

Z miesiąca na miesiąc coraz więcej wojskowych lotów w ramach "Akcji Serce"

Aż 43 razy od początku 2023 r. lotnictwo wojskowe pomagało medykom ratującym ludzkie życie w ramach tzw. "Akcji Serce", która służy transportowi organów do przeszczepów.

Loty wykonywane w ramach „Akcji Serce” to szczególny typ lotów, dzięki którym możliwe jest ratowanie ludzkiego życia. Wojskowi lotnicy od wielu lat wykonują tego typu zadania.

Wojskowi lotnicy wspierają polską transplantologię już od 38 lat. W ramach „Akcji Serce” żołnierze pełnią całodobowe dyżury przez 365 dni w roku. Na pokładzie wojskowych samolotów transportują narządy do przeszczepu w dni powszednie, w święta, w sylwestra i bardzo często w weekendy. Najpierw lot z bazy po lekarzy-transplantologów, potem po organy, następnie do kliniki wykonującej przeszczepy, na końcu powrót do macierzystej jednostki. Wojskowi lotnicy spędzają w ten sposób kilka godzin w powietrzu plus kilka kolejnych w oczekiwaniu na lotniskach na ekipy medyczne, które pracują w szpitalach, pobierając organy.

M28B z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego - start (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)

(fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)

Najczęściej w ramach wspomnianej akcji wykorzystywane są statki powietrzne 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego: 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa i 33 Bazy Lotnictwa Transportowego z Powidza. Od wielu lat w „Akcję Serce” zaangażowani są także lotnicy z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a dokładnie z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

Obecnie Siły Powietrzne wspierają kliniki i instytuty kardiologii i transplantologii zapewniając transport lotniczy dla załóg medycznych oraz przewożonych organów za pomocą statków powietrznych C-295M CASA oraz M-28 Bryza.

W 2018 r. żołnierze jednostek Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych udzielili wsparcia ratującym ludzkie życie medykom  38 razy. W 2019 wykonano 34 „Akcję Serce”, w 2020 r. wojskowi piloci także zrealizowali  34 akcje. W 2021 roku wojskowe samoloty i śmigłowce aż 78 razy podrywały się w ramach „Akcji Serce”. W 2022 roku w ramach tej inicjatywy wykonano 74 loty. W 2023 roku lotnicy wykonali już 43 takie wyloty.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony