Przejdź do treści
Źródło artykułu

XXVI Mistrzostwa Polski Redukcyjnych Modeli Lotniczych w Toruniu

Toruński Klub Modelarski “Hercules” zaprasza modelarzy do udziału w XXVI Mistrzostwach Polski Redukcyjnych Modeli Lotniczych oraz II Toruńskim Festiwalu Modeli Lotniczych, które odbędą się w dniach 24-26 maja 2024 r. w Aeroklubie Pomorskim w Toruniu, przy ul. 4 Pułku Lotniczego 17.

Celem mistrzostw i wystawy jest popularyzacja modelarstwa wśród dzieci i młodzieży oraz społeczeństwa Miasta Toruń, a także wymiana doświadczeń i wiedzy między modelarzami.

Mistrzostwa Polski Redukcyjnych Modeli Lotniczych są zawodami modelarskimi o jednej z najdłuższych tradycji w Polsce. Zawody mające swoje początki w ramach organizacyjnych Aeroklubu Polskiego koncentrują się na lotniczej gałęzi naszego hobby. Mimo rozwoju innych działów modelarstwa miłośnicy lotnictwa tworzą nadal silny nurt modelarstwa redukcyjnego i kreują piękne i wartościowe prace. To dla nich są te zawody. System oceny punktowej pozwoli na docenienie kunsztu i wiedzy historycznej oraz nakładu pracy – mówią organizatorzy.

W tym roku po raz pierwszy organizatorzy zdecydowali się na towarzyszącą imprezę w formule festiwalu. Skierowana jest ona głównie do modelarzy młodszych oraz takich, którzy swoich dzieł nie zdecydowali się jeszcze przypisać do kategorii master.

Modelarski talent może przejawić się w precyzji, zdolnościach manualnych, umiejętności tworzenia ciekawych kompozycji lub chociażby wyobraźni przestrzennej. Każdy modelarz ma te zdolności wykształcone w różnym stopniu, ale niezależnie od indywidualnych cech każdy powinien starać się te wrodzone uzdolnienia rozwijać. Jednak udziałem każdego modelarza jest również to, jakie uzdolnienia z siebie wydobędzie i w jakiej mierze będzie z nich korzystał budując swoje modele. Początkujący modelarz – nawet gdy ma jeszcze problemy z podstawowym opanowaniem warsztatu modelarskiego – powinien wiedzieć, że także ma szansę stworzyć ciekawą pracę, jeśli tylko potrafi spojrzeć na swoje dokonania krytycznym okiem. Dążenie do samodoskonalenia poprzez konsekwentne korygowanie własnych błędów jest niezwykle istotne dla modelarskiego rozwoju. Natomiast wytyczanie sobie realnych celów i wytrwałe dążenie do ich realizacji jest najlepszym sposobem na szlifowanie talentów. Dostrzeganie własnych postępów w coraz lepiej wykonanych modelach przysparza ogromnej satysfakcji każdemu ich twórcy. Dlatego zachęcamy wszystkich modelarzy by postanowili sobie, niezależnie od ich wrodzonych uzdolnień, że kolejny model będzie jeszcze lepszy – dodają.

W Mistrzostwach oraz Festiwalu mogą uczestniczyć modelarze reprezentujący kluby modelarskie różnych organizacji, jak również modelarze nie zrzeszeni.  Ilość modeli zgłoszonych do konkursu i Festiwalu przez jednego zawodnika jest nieograniczona. Jednak w danej klasie zawodnik może wystawić maksymalnie dwa modele.

W przypadku Mistrzostw rekomenduje się dołączenie do modeli dokumentacji, na podstawie której model wykonano. Za dokumentację może być uznana instrukcja fabryczna modelu. Brak dokumentacji nie dyskwalifikuje modelu, jednak szczególnie w modelach w których dokonano modyfikacji, użyto zestawów wychodzących poza zestaw fabryczny itp. może wpłynąć na ocenę jego prawidłowego wykonania. W przypadku Festiwalu nie ma obowiązku dołączania dokumentacji do modelu.

W czasie Mistrzostw uczestnicy będą podzieleni na grupy wiekowe: Młodzik (do lat 12-tu), Junior (do lat 18-tu), Senior (powyżej lat 18-tu). Nie przewiduje się opłat startowych.

Zwycięzcy w poszczególnych klasach otrzymają dyplomy i okolicznościowe medale.

Program zawodów:

25.05.2024 r. (sobota)
9:00-14:00 – przyjmowanie modeli
14:30-20:00 – ocena modeli

26.05.2024 r. (niedziela)
10:00-13:30 – wystawa modeli / wstęp wolny
13:30 – ogłoszenie wyników i wręczenie nagród

Informator i karta startowa na stronie http://www.hercules.mosir.torun.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony