XVIII Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego KONTAKTY 2017 rozegrane

XVIII Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego „Kontakty” 2017 rozegrane (fot. Studio Fotograficzne Foto Gabs z Łomży)

W dniach 8-10 września 2017 r. na lądowisku między mostami w Łomży zostały rozegrane już osiemnaste Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego KONTAKTY 2017, zorganizowane przez tygodnik „Kontakty”. Zawody objęte były patronatem przez Marszałka Województwa Podlaskiego i Prezydenta Łomży. Poniżej relacja z zawodów.

„Niebiańskie okienko”
Brr, zimno i mokro, a mamy lecieć… – niepokoiła się w środę, 6 września, Dominika Jurkiewicz z Torunia.
W piątek o ósmej pułap chmur w Łomży na wysokości 50 - 70 m, mżawka. 
Musiałem wylądować w Szorcach, nie dało się lecieć. Znad Biebrzy poszła mgła, prawie zero widoczności – zadzwonił kilka minut później Zbyszek Kędziora, który wystartował w Brodach.

Około dziesiątej chmury podniosły się na jakieś 150 m, od wschodu zaczęły przebijać się pierwsze od kilku dni promienie słońca. Dwie godziny później na lądowisku nad Narwią zapanowało lato. Tak oto otworzyło się „niebiańskie okienko” pięknej, słonecznej, upalnej wręcz pogody prawie do zachodu słońca w niedzielę! Jakby na czas Mistrzostw, zaplanowanych właśnie od piątkowego do niedzielnego popołudnia, 8 - 10 września.

Pasja
Po huraganie na Mistrzostwach Europy, które były trzy tygodnie temu na Węgrzech, moja motolotnia ma uszkodzony wózek i skrzydło. Nie zdążyłem jej naprawić na „Kontakty” i nie przyleciałem, ale nie mogłem u was nie być – zameldował się samochodem Konrad Ziębakowski z Radomia, który w ubiegłym roku w Łomży wywalczył Mistrzostwo Polski w Przelocie przez Bramkę w klasie motolotni.

Sympatia i pasja, jaką wzbudzają w pilotach zawody w Łomży sprawia, że kilometry nie stanowią żadnych przeszkód! Piloci motoparalotni Artur Skiba, Paweł Gołębiowski oraz Wiesław Grzesiak przyjechali do Łomży z Koszalina. Rudolf Zieliński przyleciał swoim samolotem z Ostrawy. Stanisław Pietruskievicius przyciągnął swoją motolotnię na specjalnym wózku z Wilna! Sylwester Kruk spod Garwolina w piątek od świtu czekał na swoim lądowisku na warunki, które pozwoliłyby na start. Po daremnym wyczekiwaniu, postanowił przyjechać samochodem. Z córką Kasią dotarł do Łomży około godziny 18.00. Widząc, że aura się poprawiła, a kolejne motolotnie, samoloty i wiatrakowce lądują nad Narwią, postanowił wrócić do domu, by w sobotę rano przylecieć motolotnią. W sobotę Sylwek i Kasia Kruk po porannym przylocie jedli już śniadanie w Łomży ze wszystkimi pilotami.

Na serek Stingiem
Sobotni poranek piloci spędzili na specjalnie przygotowanych dla nich atrakcjach.
Silosy na mleko oraz zmechanizowana produkcja robią niesamowite wrażenie – opowiadał po wizycie w OSM Piątnica Ryszard Chilczuk, który przyleciał sprawdzić na faktach, skąd biorą się tak smakowite serki, niezwykle „wypasionym” samolotem ultralekkim Sting.
Gdy Ryszard zachwycał się mleczną technologią, w tym samym czasie w innej grupie wyłonił się strzelec wyborowy! Okazało się, że towarzyszące pilotom żony mają sokoli wzrok i nie dały panom żadnych szans, a najlepszą z najlepszych została Olga Rogacewicz z Radomia, która na łomżyńskie zawody przybyła pierwszy raz. Drugie miejsce zajęła Mirka Górska, trzecie Kasia Brzostowicz (obie z Warszawy). Inni ścigali się na gokartach, pozostali wybrali pokoje zagadek i...mieli nie lada problem z rozwiązaniem czyhających tam tajemnic. Najlepiej poradziła sobie grupa Ciszkowcy/Kłębek, którzy z pokoju Kanibala wydostali się...4 sekundy przed końcem czasu!

W niebo!
Po oficjalnym otwarciu Mistrzostw, którego dokonali redaktor naczelny „Kontaktów” Władysław Tocki i wójt gminy Piątnica Krzysztof Kozicki, wójt wzniósł się w niebo  wiatrakowcem, pilotowanym przez mistrza świata i Europy Alka Dernbacha z Warszawy.

Dotąd latałem tylko wielkimi samolotami pasażerskimi, teraz pierwszy raz leciałem wiatrakowcem. Piątnica jest zwartą miejscowością, ale może się rozwijać. Z góry widać dużą przestrzeń do zagospodarowania między ulicą Włościańską, a drogą krajową na Białystok. Tam trzeba zbudować drogi poprzeczne i będziemy mieć dużą przestrzeń na tworzenie nowych działek. Przy okazji zauważyłem jedno dzikie wysypisko śmieci. Od lat jestem sympatykiem Mistrzostw, organizowanych przez „Kontakty” na piątnickich łąkach. Będziemy je nadal wspierać, będę pomagał w tym, co niezbędne i konieczne. Do lądowiska zbudowaliśmy drogę i każdego roku przed zawodami ją odkrzaczamy, naprawiamy, żwirujemy, bo deszcze ją niszczą. Lotniska w Piątnicy budować na razie nie będziemy, bo... trzeba mierzyć siły na zamiary – mówił na gorąco po wylądowaniu Krzysztof Kozicki.

Wkrótce potem podniebną rywalizację rozpoczęli piloci wiatrakowców, motolotni i samolotów, a po nich motoparalotni w konkurencji wymagającej wielkiej precyzji, czyli w celności lądowania.


Adam Pupek i Piotr Kozikowski w „błyskotliwym” locie. (fot. Bolesław Godlewski)

Tuż przed zmrokiem w niebo wzbiła się motoparalotnia z Adamem Pupkiem i Piotrem Kozikowskim z Łomży w widowiskowym locie między pylonami z warkoczem biało-czerwonego dymu i ognistej racy. Tak „błyskotliwe” zakończenie sobotniego dnia było jednocześnie zaproszeniem na niedzielę.

Niedzielny poranek przywitał wszystkich gorącym słońcem i bezwietrzną pogodą. Już o 6.00 rano w powietrze wzbili się motoparalotniarze, by rozegrać konkurencję nawigacyjną zakończoną celnością lądowania. Po nich do boju stanęły motolotnie, wiatrakowce i samoloty ultralekkie. W Mistrzostwie Polski w Przelocie przez Bramkę wystartowało 12 załóg. W porywistych podmuchach kunsztem pilotażu wykazał się Zbyszek Kędziora z Białegostoku, który przeleciał przez „bramkę” szerokości 10 m i bezapelacyjnie został tegorocznym Mistrzem Polski w kategorii samolotów ultralekkich i motolotni. Wśród wiatrakowców zwyciężyła załoga Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz, wiatrakowcowy wicemistrzowie Europy sprzed trzech tygodni, którzy w tej konkurencji startowali pierwszy raz w życiu!


Najlepsi w klasie wiatrakowców (od prawej): mistrz świata i Europy Alek Dernbach (Warszawa) z nawigatorką Klaudią Laskowską (Krosno), Irek Krajewski (Białystok) i Marcin Majsterek (Warszawa) z nawigatorką Dominiką Jurkiewicz (Toruń)

Lot dzieci i obiektywu
Łomżyńskie zawody to nie tylko zmagania dla pilotów. W trakcie Mistrzostw rozegrany został konkurs na najdłuższy lot modelem szybowca, w których wzięło udział 66 dzieci. Puszczony przez Damiana Biernackiego szybował aż 23 metry! Drugie miejsce w sobotę zajęła jego siostra Kasia Biernacka, a trzecie Jakub Chojnowski. Wszystkie dzieci otrzymały upominki, a troje zwycięzców nagrody.
Grand Prix w Konkursie Fotograficznym pt. „Lot” na zdjęcie z Mistrzostw zdobył Tomasz Roszkowski i w nagrodę poleciał wiatrakowcem.  


Przyszły pilot. (fot. Bolesław Godlewski)

18 lat
Mikrolotowe Mistrzostwa Podlaskiego „Kontakty” w tym roku osiągnęły pełnoletność, ale tych osiemnastu edycji nie byłoby, gdyby nie pasja, serce i praca naszych przyjaciół, którzy co roku przygotowują te zawody. Szczepan i Mirosława Grodzcy z synem Marcinem, Zbyszek Pieciak z synem Julkiem, Sylwester Szczepanik, Andrzej Udwald, Stanisław Kojro z córką Klaudią i synem Kamilem (oboje szkolą się na pilotów motolotni), Jerzy Kononiuk, Marian Knopkiewicz, Dariusz Molczyk, Adam Krajewski, Adam Pupek,  Andrzej Męczkowski, Zbyszek Kędziora, Artur Mazurek, Maciej Zagłoba – bez Was nie byłoby Mistrzostw, dzięki Wam są one zawsze dopięte na ostatni guzik! W imieniu „Kontaktów” oraz pilotów z całej Polski bardzo Wam dziękujemy!
Kłaniamy się także naszym, nieprzerwanie od 18 edycji, sponsorom: prezesowi Prefbetu Śniadowo Jerzemu Michalakowi i prezesowi OSM Piątnica Zbigniewowi Kalinowskiemu.

Dominika Tocka

Wyniki XVIII Mikrolotowych Mistrzostw Podlaskiego „Kontakty 2017”

Klasyfikacja generalna XVIII Mistrzostw w klasie motolotni, ulm, wiatrakowców:
1. Alek Dernbach i Klaudia Laskowska
2. Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz
3.  Zbyszek Kędziora

Klasyfikacja generalna XVIII Mistrzostw w klasie motoparalotni:
PF1 (start z nóg):
1. Jacek Ciszkowski
2. Robert Trypuz
3. Jarosław Pałdyna
PL2 (start z wózka)
1. Adam Pupek/ Piotr Kozikowski
2. Dariusz Brzostowicz/ Przemysław Kalinowski
3. Piotr Domański/ Adam Giela


Triumfatorzy w klasie motoparalotni, członkowie Kadry Narodowej Adam Pupek i Piotr Kozikowski z Łomży

Mistrzostwa Polski w Przelocie przez Bramkę:
Klasa wiatrakowców:
1. Marcin Majsterek i Dominika Jurkiewicz
2. Irek Krajewski
3. Alek Dernbach i Klaudia Laskowska
Klasa motolotni i ulm
1. Zbyszek Kędziora
2. Janusz Tichoniuk
3. Leszek Wiktorski 


Zwycięzcy

Źródło: Tygodnik "Kontakty"
comments powered by Disqus