Xtreme Sky Force – Artur Kielak i Jacek Stolarek w LAW

Xtreme Sky Force – Artur Kielak i Jacek Stolarek w LAW (fot. Samorząd Studentów LAW)

Samorząd Studentów Lotniczej Akademii Wojskowej zaprasza fanów awiacji spragnionych opowieści o lotniczych przygodach, efektownej akrobacji z dużą dawką przeciążeń czy o zapierających dech w piersi mijankach na spotkanie z pilotami zespołu Xtreme Sky Force.

Spotkanie odbędzie się 27 marca 2019 r. o godz. 16:00 w Auli B46 Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, ul. Dywizjonu 303 nr 35.

W skład zespołu Xtreme Sky Force wchodzą samolot MiG-29M pilotowany przez kpt. pil. Jacka Stolarka oraz samolot XtremeAir Sbach 300 (XA-41) pilotowany przez Artura Kielaka, jednego z najbardziej utytułowanych polskich pilotów akrobacyjnych.

Układ sam w sobie jest bardzo niestandardowy. – Nikt do tej pory na świecie nie wykonywał na minimalnej wysokości wspólnego pokazu samolotu akrobacyjnego z samolotem bojowym. W takim locie istnieje mnóstwo zagrożeń: jak strugi samolotu bojowego, fala uderzeniowa przy mijankach, graniczne parametry lotu dla obydwu maszyn. Takim lataniem udowadniamy, że granice i marginesy są przede wszystkim w głowie i że warto być innowacyjnym i odważnym w spełnianiu swoich marzeń – mówi Artur Kielak.

Według Artura Kielaka największym wyzwaniem jest wspólny start – gdy dogania Miga z lotu nurkowego, nierzadko przechodząc przez jego stożek spalin gdy silniki pracują na dopalaniu. Ma wtedy minimalny margines błędu. Za silnikami tworzą się bardzo silne zawirowania powietrza, które musi ominąć a czasami lekko trącić. Kolejnym bardzo trudnym elementem jest mijanka. Piloci lecą wtedy na przeciwko siebie – Artur ok 400 km/h, a Mig-29 ok 800 km/h. Piloci muszą precyzyjne wejść do tego manewru, aby spotkać się dokładnie na przeciwko trybuny honorowej. Dla Artura dodatkowym zagrożeniem jest potężny ślad aerodynamiczny pozostawiony za Migiem-29 i fala uderzeniowa, którą zaczepia po minięciu się.

Dwie kompletnie różne maszyny, dwa indywidualne style, wszystko połączone w jeden fascynujący pokaz najbardziej skomplikowanych figur podniebnej akrobacji! O tym wszystkim już w środę, 27 marca 2019 r. o godzinie 16:00 opowiedzą uczestnikom spotkania członkowie duetu Xtreme Sky Force – Artur Kielak i kpt. pil. Jacek Stolarek!

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Źródło: Samorząd Studentów Lotniczej Akademii Wojskowej
comments powered by Disqus