XII Festiwal Modelarski w Jaworznie

model samolotu kartonowy (fot. kartonwork.pl)

Prezydent Miasta Jaworzna, Muzeum Miasta Jaworzno, Światowe Stowarzyszenie Lotników Polskich, Światowe Stowarzyszenie Lotników Polskich, Modelarnia Lotnicza w Jaworznie oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Jaworznie zapraszają na XII Festiwal Modelarski Jaworzno, który odbędzie się w dniach 11-12.09.2021 r. w Zespole Szkół Ponadpodstawowych Nr 3 im. Jana Pawła II, przy ul. Północnej 9a w Jaworznie.

Celem Festiwalu jest promocja modelarstwa jako sposobu spędzania czasu wolnego, popularyzowanie modelarstwa wśród mieszkańców regionu, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży oraz wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku.

Tradycyjnie odbędzie się konkurs modeli kartonowych i plastikowych o Puchar Prezydenta Miasta Jaworzna, warsztaty modelarskie dla dzieci i młodzieży oraz modelarzy już posiadających pewne doświadczenie. Będzie tradycyjnie giełda i wiele innych atrakcji.

Festiwal Modelarski w Jaworznie ma charakter konkursu-wystawy. Jest imprezą otwartą i mogą w nim uczestniczyć modelarze indywidualni i zrzeszeni. Uczestnik zawodów może zgłosić cztery modele w każdej klasie. Dokumentacja modelarska nie jest wymagana. Zgłoszony model może być jednak zaopatrzony w dokumentację, którą mogą stanowić: instrukcja budowy i malowania zawarta w zestawie lub dodatkowe materiały dokumentujące wykonane w modelu zmiany, przeróbki itp. Posłuży ona w wypadku kwestii dyskusyjnych oraz do oceny w klasie otwartej.

Podobnie jak w latach ubiegłych organizatorzy zaprezentowali kategorie specjalne a odnoszące się do wydarzeń, których rocznice obchodzimy w roku 2021. W tym roku przypada 80 rocznica oblotu samolotu bombowego Avro Lancaster – w tej kategorii mogą startować modele kartonowe i plastikowe tego bombowca we wszystkich skalach.

We wszystkich klasach konkurs rozegrany zostanie w grupach wiekowych:
– młodzik (zawodnicy do 13 lat),
– junior (zawodnicy od 13 do 18 lat),
– senior (zawodnicy powyżej lat 18).

Opłaty startowe kształtują się następująco: młodzik – gratis, junior – 10 zł, senior – 20 zł.

W każdej kategorii przyznane zostaną wyróżnienia i okolicznościowe dyplomy. Dodatkowo zostaną wręczone nagrody specjalne, a wśród nich: Puchar Prezydenta Miasta Jaworzna – za najładniejszy model konkursu, Puchar Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich – za najlepiej wykonany model samolotu Polskiej Konstrukcji, Nagroda im. Karola Pniaka – za najlepiej wykonany model samolotu na którym latali, walczyli Polacy, Puchar "PER ASPERA AD ASTRA" oraz wiele innych.

Program Konkursu – Wystawy:

11.09.2021 r. (sobota)
9:00-14:00 – przyjmowanie modeli i giełda modelarska,
14:00-18:00 – otwarcie zawodów zwiedzanie ekspozycji,
15:00 – odprawa sędziów,
15:30 – sędziowie rozpoczynają ocenę modeli zgłoszonych do konkursu,

12.09.2021 r. (niedziela)
9:00-13:00 – wystawa pokonkursowa, giełda modelarska, imprezy towarzyszące,
14:00 – ogłoszenie wyników konkursu, uroczyste zakończenie festiwalu,
ok. 15:30 – wydawanie modeli.

Więcej szczegółowych informacji na stronie: www.pwm.org.pl

Źródło: pwm.org.pl
comments powered by Disqus