Przejdź do treści
Źródło artykułu

XI Festiwal Kultury Modelarskiej z II Memoriałem plut. pil. Lecha Dunajewskiego w Olsztynie

Po dwuletniej przerwie spowodowanej obostrzeniami, Olsztyńskie Stowarzyszenie Modelarzy "Warmia" zaprasza wszystkich modelarzy, sympatyków modelarstwa, a także każdego kto ma ochotę na XI Festiwal Kultury Modelarskiej.

Impreza odbędzie się w dniach 23-24.04.2022 r. w Olsztynie w zupełnie nowym dla nas miejscu (ul. Knosały 3B)! Będą to budynek dawnej zajezdni trolejbusowej oraz sąsiadujący Tartak Raphaelsonów, w którym mieści się obecnie Muzeum Nowoczesności.

Przy okazji Festiwalu chcemy również zorganizować II Memoriał Lecha Dunajewskiego – czyli wybierzemy model samolotu związanego pilotem, który walczył w Bitwie o Anglię, a po wojnie osiadł i mieszkał w Olsztynie rozwijając Aeroklub Olsztyński – mówią organizatorzy.

Organizatorzy głęboko wierzą, że modelarstwo jest częścią kultury – opartą na wiedzy historycznej, technicznej, na talentach rzemieślniczych i artystycznych oraz na kulturze spędzania czasu i wspólnego biesiadowania.

Uczestnik może wystawić dowolną liczbę modeli. Dołączenie dokumentacji do modelu nie jest obowiązkowe, ale zalecane w przypadku modeli waloryzowanych.

Do rywalizacji w Memoriale, który rozegrany zostanie jako kategoria specjalna, dopuszczone są modele plastikowe oraz kartonowe w dowolnej skali.

W Memoriale mogą brać udział modele następujących typów samolotów, na których latał Lech Dunajewski: Tiger Moth, Fairey Battle, Airspeed Oxford, Miles Master, Defiant, Hurricane, Spitfire Vb, Hawker Tempest, Hawker Typhoon, Bristol Blenheim, Whitley Whitworth, Wellington, Miles Martinet, Hawker Henley, Percival Proctor, PO2, Zlin 26, Junak, Jak 18, Piper H Grasshopper, Kadet (Heinkel He 72 Kadett), Szczygieł (Focke-Wulf Fw 44 Stieglitz), Jungmann.

Modele powinny być wykonane w polskich oznaczeniach (jeśli polskie jednostki używały konkretnego typu samolotu), premiowane będą malowania z dywizjonów 316, 288 i 577 RAF, w których latał Lech Dunajewski.

Jury wyłoni jednego zwycięzcę, który otrzyma II Memoriał plut. pil. Lecha Dunajewskiego razem z nagrodą rzeczową.

Zachęcamy już teraz do budowy modeli wymienionych samolotów, które będą mogły być wystawione w kategorii specjalnej Memoriału – dodają organizatorzy.

Na XI Festiwalu Kultury Modelarskiej organizatorzy wprowadzają też kategorię specjalną "Model w budowie". – Naszym celem jest pokazanie zwiedzającym różnych etapów powstawania modelu, waloryzacji używanych przez modelarzy oraz niezbędnego wkładu pracy – tłumaczą organizatorzy. Kategoria nie będzie podzielona na skale.

Będzie też kategoria specjalna "Model z książką". Może w niej uczestniczyć dowolny model razem z powiązaną tematycznie fabularyzowaną książką – np. model samolotu Spitfire w barwach Dywizjonu 303 razem z „Dywizjonem 303” Arkadego Fiedlera, model niszczyciela „Garland” z książką ”Alarm na Garlandzie” itd. Oczekujemy jak najściślejszego powiązania tematycznego modelu z książką.

Więcej informacji na stronie www.modelwork.pl, na profilu facebookowym Olsztyńskiego Stowarzyszenia Modelarzy "Warmia" oraz na stronie wydarzenia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony