Przejdź do treści
Plakat LOT-u (fot. olimpijski.pl)
Źródło artykułu

Wystawa plakatów LOT w Warszawie

Zapraszamy do obejrzenia wystawy historycznych plakatów LOT-u w siedzibie Centrum Olimpijskiego w Galerii Południowej w Warszawie, przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4. Wystawa powstała z okazji jubileuszu 90-lecia, który LOT obchodzi w tym roku.

W 1928 roku Wydział Lotnictwa Cywilnego w Ministerstwie Komunikacji opracował program gruntownych zmian polskiej komunikacji lotniczej, którego celem i skutkiem była likwidacja wszystkich prywatnych firm lotniczych w Polsce. W ich miejsce, 29 grudnia 1928 utworzono jedno państwowo-samorządowe przedsiębiorstwo o nazwie Linje Lotnicze LOT Sp. z o.o. Faktyczną działalność nowy podmiot rozpoczął 1 stycznia 1929 r., a jego bazę stanowiło lotnisko mokotowskie w Warszawie. Pierwszym dyrektorem PLL LOT został pilot mjr. Tomasz Turbiak, a od 1930 mjr. Wacław Makowski, który pełnił tą funkcję do września 1939 roku.

Pierwszą flotę stanowiło 21 samolotów pasażerskich: 15 sztuk Junkersów F 13 i 6 sztuk Fokkerów F.VIIa/1m. Od 1 stycznia 1929 realizowano loty na sześciu trasach krajowych: Warszawa–Łódź–Poznań, Gdańsk–Warszawa, Warszawa–Lwów, Warszawa–Katowice, Warszawa–Bydgoszcz, Katowice–Kraków oraz jednej międzynarodowej: Katowice–Brno–Wiedeń. 1 kwietnia 1930 uruchomiono trasę do Bukaresztu z lotniska mokotowskiego, a kolejnymi kierunkami były: Ateny, Bejrut i Helsinki.

Na ogonach pierwszych Fokkerów F.VII i Junkersów F13 pojawił się zaprojektowany przez Tadeusza Gronowskiego żuraw – symbol polskiego przewoźnika, który dziś zdobi m.in. używane przez LOT Dreamlinery.

Obecnie LOT jest jedną z 12 najstarszych linii lotniczych na świecie.

Przez 90 lat istnienia Firmy wydanych zostało ponad 100 oryginalnych plakatów reklamowych, zaprojektowanych przez wybitnych artystów, należących do cenionej na świecie Polskiej Szkoły Plakatu, w tym Janusza Grabiańskiego, Tomasza Rumińskiego, Macieja Hibnera, Janusza Stannego i wielu innych.

Wystawę historycznych plakatów LOT-u można oglądać w Galerii Południowej w siedzibie Centrum Olimpijskiego w Warszawie do 14 lutego 2019 r.

Zapraszamy.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony