Wystawa i makieta samolotu na 100-lecie lotniczego Lublina

Makieta samolotu Lublin RXIII na Starym Mieście w Lublinie (fot. UM Lublin/FB)

Archiwalne fotografie samolotów, które powstały w Lublinie, a także niezwykłych ludzi lubelskiego lotnictwa – konstruktorów, inżynierów, pilotów oblatywaczy, prezentuje wystawa "Samoloty z Lublina" na Placu Litewskim w Lublinie. To jeden z punktów obchodzonego w tym roku jubileuszu 100-lecia lubelskich tradycji lotniczych. Wystawę można oglądać do 9 lipca.

Wśród wielu świadectw historycznych naszego miasta znajdują się i takie, które w specjalny sposób określiły pozycję Lublina w odradzającej się, porozbiorowej państwowości. Takim wydarzeniem był start pierwszego polskiego samolotu wyprodukowanego w lubelskich Zakładach Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz, który zapoczątkował historię lubelskiego lotnictwa. Spadkobiercami tej tradycji była potem Lubelska Wytwórnia Samolotów, a następnie, już po wojnie, fabryka PZL Świdnik, w której powstał pierwszy, w pełni polski śmigłowiec "Sokół", zaprojektowany i zbudowany od podstaw. By przypomnieć o niezwykłej historii lotniczego Lublina, zapraszam do zwiedzania wystawy na Placu Litewskim "Samoloty z Lublina" – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Wystawa "Samoloty z Lublina" przygotowana w 100-lecie startu pierwszego polskiego samolotu (19 czerwca mija 100. rocznica startu samolotu Ansaldo A.1 Balilla, wyprodukowanego w Lublinie w Zakładach Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz) składa się z 32 plansz opowiadających o historii lotniczego Lublina, m.in. o powstaniu najstarszej polskiej wytwórni samolotów. Prezentuje archiwalne zdjęcia i historię zakładów lotniczych, modele skonstruowanych i zbudowanych tutaj samolotów oraz sylwetki konstruktorów i lotników. Wystawa została opracowana na podstawie archiwaliów z albumu „Samoloty z Lublina” autorstwa Damiana Majsaka i Leszka Dulika i powstała we współpracy Miasta Lublin z Fundacją Lotniczy Lublin.


Makieta samolotu Lublin RXIII na Starym Mieście w Lublinie (fot. UM Lublin/FB)

Do legendarnego lubelskiego samolotu Lublin RXIII konstrukcji Jerzego Rudlickiego, nawiązuje także makieta samolotu przygotowana przez lubelskiego artystę Jarosława Koziarę. Makietę można oglądać na Starym Mieście. Samoloty Lublin RXIII były budowane w wielu wersjach w zależności od przeznaczenia, wytwarzano nawet wersje hydro umożliwiające lądowanie na wodzie i dedykowane marynarce wojennej. Powstała również wersja rajdowa zwana „Błękitnym Ptakiem" biorąca udział w wyczynowych lotach międzykontynentalnych. Tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej w eskadrach polskiego lotnictwa znajdowało się 150 samolotów Lublin RXIII.

Wystawę "Samoloty z Lublina" można oglądać na Placu Litewskim do 9 lipca. Dostępna jest również na stronie www.lublin.eu

Źródło: UM Lublin
comments powered by Disqus