Wysokie loty warszawskich studentów

Red Bull Paper Wings - logo

W Auli Fizyki Politechniki Warszawskiej odbyły się kolejne eliminacje do międzynarodowych zawodów studenckich Red Bull Paper Wings. Warszawscy studenci stawili czoła lotniczemu wyzwaniu, w którym kartka papieru zamienia się w latającą konstrukcję.

Zwycięzcami stołecznej edycji zostali: w kategorii lot na dystans ex aequo Michał Młodyszewski, Tomasz Stępień, Bartłomiej Janas, których samoloty poleciały na odległość 28 metrów, Sandi Popijać w locie na czas oraz Jarek Horba w locie akrobatycznym.

Warszawa jest jedenastym przystankiem tegorocznej edycji zawodów Red Bull Paper Wings w Polsce. Stołeczne eliminacje okazały się niezwykle emocjonujące. Kilkugodzinna rywalizacja w papierowych lotach odbywała się w trzech dyscyplinach – lot na dystans, lot na czas oraz lot akrobatyczny. Piloci rywalizujący w dwóch pierwszych kategoriach mieli do dyspozycji tylko kartkę papieru formatu A4, a kluczem do sukcesu było jej odpowiednie złożenie. Jedynie w kategorii lotu akrobatycznego - konstruktorzy mogli wykorzystać papierowe samoloty zbudowane przy użyciu dowolnych technik budowy, takich jak klejenie czy cięcie.

Po raz pierwszy w tegorocznych eliminacjach tor okazał się za krótki dla uczestników biorących udział w zawodach. Michał Młodyszewski, Tomasz Stępień, Bartłomiej Janas rzucali tak daleko, że samoloty odbijały się od ściany, która stanowiła granicę 28 metrowego toru. W związku z tak dobrymi efektami, organizatorzy podjęli decyzję o możliwości dogrywki podczas ostatniego przystanku zawodów, który odbędzie się w Gdańsku. Cała trójka będzie mogła raz jeszcze pokazać swoje umiejętności w rzutach tym razem na 50-metrowym torze! W kategorii najdłuższy lot na czas wygrał Sandi Popijać, którego samolot utrzymał się w powietrzu przez 7,03 sekundy. Lot akrobatyczny został zdominowany przez konstrukcję Jarka Horybę – jej akrobacje zostały ocenione na 28 punktów.

„Gdy dowiedzieliśmy się o zawodach, postanowiliśmy z kolegami znaleźć idealną konstrukcję do tych zawodów. Przez wiele godzin do momentu zamknięcia auli głównej Politechniki, trenowaliśmy swoje loty, przeszukaliśmy Internet i w końcu zainspirowani samolotami, które biją rekord świata, stworzyliśmy konstrukcje, która dzisiaj poleciała najdalej. Od zawsze pasjonowałem się modelarstwem i lotnictwem. Trzy lata temu byłem mistrzem Polski w lotach zdalnie sterowanymi szybowcami. Mam nadzieje, że uda mi się usprawnić swoja konstrukcje i polecieć na finały do Austrii.” – powiedział Bartłomiej Janas.

W kategorii lot akrobatyczny ewolucje wykonane przez samolot oceniane były przez 3 sędziów. W jury zasiedli: dr hab. Andrzej Krawiecki – Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, Michał Dudek – Członek Wydziałowej Rady Samorządu Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, Łukasz Mądrach – przedstawiciel studentów Politechniki Warszawskiej.

„Wbrew pozorom proces lotu papierowego samolotu jest bardzo złożony. Podczas przebywania takiej konstrukcji w powietrzu panuje pewien chaos, który może znacząco wpłynąć na osiągnięcia. Model tuż po wyrzuceniu może ulec zniekształceniom. Jeżeli zaraz po wypuszczeniu samolotu z ręki, złożą się na przykład skrzydła, nie ma mowy o dalekim locie. Dlatego ważniejszy od konstrukcji jest sam rzut. Po tym, co tutaj widzę, stwierdzam, że wielu studentów mocno trenowało przed dzisiejszymi zawodami” – mówi Andrzej Krawiecki, Prodziekan ds. Studenckich Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Kolejnym przystankiem na mapie zawodów jest Kraków i Poznań. 12 marca (czwartek) studenci zmierzą się w krakowskiej Wyższej Szkole Europejskiej i w murach Politechniki Poznańskiej. Ostatni przystanek na mapie eliminacji Red Bull Paper Wings zostanie rozegrany 26 marca na Politechnice Gdańskiej.

Na podstawie wyników krajowych rozgrywek wyłonieni zostaną najlepsi piloci w poszczególnych kategoriach. Wyniki każdego przystanku będą dostępne na stronie www.redbullpaperwings.com. Najlepsi lotnicy spotkają się w dniach 1-3 maja i wezmą udział w światowych mistrzostwach Red Bull Paper Wings w Austrii. Już po raz drugi finałowe stracie w ramach Red Bull Paper Wings odbędzie się w miejscu idealnie wpisującym się w klimat zawodów – w salzburskim Hangarze 7, pełniącym funkcję muzeum lotnictwa oraz bazy zespołu Flying Bulls.

W Red Bull Paper Wings mogą uczestniczyć wyłącznie studenci. Żeby wziąć udział w polskiej edycji eliminacji wystarczy zarejestrować się na stronie www.redbullpaperwings.com W każdym mieście może zgłosić się maksymalnie 100 osób, dlatego podczas zapisów obowiązuje zasada „kto pierwszy, ten lepszy.”

Źródło: wp.pl
comments powered by Disqus