Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wykorzystanie przestrzeni powietrznej nad częścią Gminy Ustka przez Siły Zbrojne RP – weryfikacja

Słowiński Klub Paralotniowy poinformował, że dzięki swoim staraniom, przy współpracy z PAŻP AMC Polska, doprowadził do zweryfikowania potrzeb wykorzystania przestrzeni powietrznej nad częścią Gminy Ustka przez Siły Zbrojne RP.

Wojsko ze zrozumieniem przyjęło argumenty przedstawione przez SKP i zrezygnowało z wykorzystania całej drogi dolotowej EPMRT84 skracając jej długość w ramach swoich zadań. Obiecano też, że w okresie lipca i sierpnia loty szkoleniowe będą kierowane w inne rejony, by nie kolidowały z potrzebami pilotów miejscowego klubu paralotniowego a także przybywających w te rejony letników uprawiających paralotniarstwo swobodne i napędowe.

Cieszy Nas takie podejście do użytkowników przestrzeni powietrznej przez zarządzających nią urzędników, szczególnie w tych niepewnych latach wojny w Ukrainie – mówią przedstawiciele Słowińskiego Klubu Paralotniowego.

Przestrzeń pomiędzy Ustką, Rowami i Krępą Słupską (Aeroklub Słupski) jest szczególnie w okresie letnim intensywnie użytkowana przez lotnictwo GA i rekreacyjnie przez paralotniarzy. Uregulowanie i uściślenie potrzeb wszystkich użytkowników pozwoli na racjonalne wykorzystanie tego obszaru z pożytkiem dla wszystkich. Startowiska paralotniowe w Dębinie i Machowinku (PPG)  mogą być teraz wykorzystywane zdecydowanie częściej.

Pomimo tych dobrych wieści Słowiński Klub Paralotniowy przestrzega przed „partyzantką” powietrzną, czyli lataniem bez zaznajomienia się z aktualnym AUP em. a w razie wątpliwości wykonaniem telefonu do FIS Gdańsk (+48 583407485) lub ASM3 (+48 22 574 57 33-35) gdyż w tym rejonie samoloty wojskowe nie mają limitów prędkości przy aktywnych strefach i o nieszczęście nie trudno. Konsekwencje takich zachowań będą dotyczyły całego środowiska, stąd apel Stowarzyszenia.

Aktualną sytuację przestrzeni powietrznej znajdujemy pod adresem:
https://airspace.pansa.pl/
AUP na dzień następny jest dostępny pod tym samym adresem po godzinie 16:00.

Słowiński Klub Paralotniowy życzy wolnego nieba i udanych lotów.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony