Wyjątkowy kalendarz Portu Lotniczego Lublin

kalendarz Portu Lotniczego Lublin

Lotnicze tradycje Lubelszczyzny można podziwiać w specjalnych kalendarzach, które wydał Port Lotniczy Lublin. Znajdują się tam unikatowe zdjęcia sprzed II wojny światowej i z powojennej historii lubelskiego lotnictwa. W ostatnim kwartale roku znalazły się także wizualizacje powstającego lotniska.

Kalendarz przedstawia fotografie z Lubelskich Zimowych Zawodów Samolotowych, które były organizowane od 1931 r. Można też zobaczyć zdjęcia Szkoły Pilotów im. marszałka Rydza-Śmigłego otwartej w 1939 r., a także Zakładów Mechanicznych E. Plage i Laśkiewicza, które działały w Lublinie przy ulicy Fabrycznej. Wytwórnia od 1921 r. produkowała licencyjne samoloty, a także własne konstrukcje.

Na kartach kalendarza zostały uwiecznione również słynne postaci związane z lubelskim lotnictwem. Jest wśród nich Zygmunt Puławski, urodzony w Lublinie wybitny konstruktor myśliwców. W gronie zasłużonych znalazł się także Tadeusz Góra, pierwszy na świecie pilot szybowcowy, który został wyróżniony Medalem Lillenthala oraz mistrz świata w akrobacji samolotowej Janusz Kasperek, który próbował swoich sił na lotni wykonanej przez jego ojca.

Port Lotniczy Lublin przekazał część kalendarzy do lubelskich gazet i rozgłośni radiowych, część trafiła również na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
 

Źródło: Port Lotniczy Lublin
comments powered by Disqus