Przejdź do treści
Ryszard Witkowski (fot. Lesław Karst)
Źródło artykułu

Wspomnienie o lotniczym życiu Ryszarda Witkowskiego

Z głębokim żalem żegnamy pilota Ryszarda Witkowskiego. Był pilotem szybowcowym, samolotowym i jednym z pierwszych pięciu pilotów śmigłowcowych oraz inżynierem lotniczym. Lesław Karst, Prezes zarządu Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, przygotował o jego bogatym życiu lotniczym biogram, który wystarczyłby na kilka osób, a który zamieszczamy poniżej.

Ryszard Witkowski urodził się 9 maja 1926 r., 95 lat temu w Milanówku. Młodość zabrała mu wojna. Jednak uczestniczył czynnie w działalności konspiracyjnej. Był członkiem Narodowej Organizacji Wojskowej (1941-42) i Armii Krajowej (1942-45). Uczestniczył w przyjmowaniu zrzutów lotniczych. Był w załodze magazynu broni w lasku Pondra ale w dniu jego zniszczenia przez Niemców szczęśliwie nieobecny. Za tą działalność w kraju odznaczony Krzyżem Partyzanckim (1996 ) a w Londynie (1980) Krzyżem AK i Medalem Wojska. W latach 1949-55 represjonowany przez UB aresztowany a następnie pozbawiony prawa pracy i działalności w wyuczonym zawodzie. Za pomoc Żydom podczas wojny wyróżniony w 1993 tytułem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" i honorowym obywatelstwem Państwa Izraela a w kraju (w 2009) odznaczony Komandorskim Krzyżem OOP.  

Związał się od młodości z lotnictwem. Studiował w Szkole Inżynierskiej Wawelberga i Rotwanda na Sekcji Lotniczej i Wydziale Lotniczym Politechniki Warszawskiej, którą ukończył jako mgr inż. lotnictwa. W czasie studiów był członkiem Studenckiego Koła Lotniczego, w ramach którego szkolił się w Rzadkowie na pierwszym powojennym turnusie, a potem stopniowo w ramach Aeroklubu zdobywał kolejne uprawnienia lotnicze, uczestniczył w zawodach i uzyskiwał odznaki szybowcowe do Złotej z 3 diamentami włącznie.

Działacz sportów lotniczych, wieloletni członek władz aeroklubowych, w czasie "odwilży" w 1956 r. członek komisji restytucyjnej Aeroklubu RP. Aktywnie uczestniczył w organizacji śmigłowcowych mistrzostwach świata w Polsce i innych krajach. Międzynarodowy sędzia sportów lotniczych. W latach 1981-83 członek Międzynarodowej Komisji Śmigłowcowej FAI w Paryżu i jej wiceprezydent. Otrzymał z tego tytułu Złoty Medal Wiropłatowy Międzynarodowej Federacji Lotniczej w 2017 r. Z Aeroklubem związany też jako senior  będąc organizatorem i prezesem Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego, zrzeszającego lokalne Kluby Seniorów Lotnictwa.

W latach 1949 i 55-86 pracował w Instytutu Lotnictwa w Warszawie, jako pilot doświadczalny. Przeszedł szkolenie jako jeden z pierwszych w Polsce na śmigłowcach w Świdniku. Latał na pierwszych polskich śmigłowcach GIL i BZ4 Żuk. Śmigłowce stały się jego specjalnością lotniczą i stał się w tej dziedzinie autorytetem. Realizował próby i wprowadzał do eksploatacji śmigłowce w agrolotnictwie. Szkolił pilotów śmigłowcowych w Kętrzynie na lotach agro. Sam też realizował te usługi w kraju i zagranicą w Afryce, w Libii i Nigerii. Zagranicą latał też w Indonezji, USA, Kanadzie, b. ZSRR i krajach skandynawskich. W latach 1990-92 był konsultantem w Głównym Inspektoracie Lotnictwa Cywilnego.

Publicysta i autor wielu opublikowanych w kraju i zagranicą artykułów i książek o wiropłatach. Tłumacz lotniczej literatury technicznej i biografii wielkich lotników. Niezależny ekspert lotniczy, w latach 1990-97 biegły sądowy ds. wypadków lotniczych. Prowadził wykłady na politechnice w Cranfield (Anglia) i w akademii oficerskiej w Misuracie (Libia).

Działacz w wielu organizacjach i stowarzyszeniach. Długoletni wiceprezes Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Podczas działalności w Klubie Seniorów inicjował i organizował w 1989 r. prace dla umieszczenia tablicy pamięci zestrzelonych w 1939 r. 3 samolotów polskich w Radzyminie, w 2000 r. prace przy budowie głazu-pomnika dla upamiętnienia powstania pierwszego lotniska na Polu Mokotowskim. Przygotowywał materiały historyczne o tym lotnisku do wydawnictw i konferencji historycznej w 2001 i 2011 r., prowadził prelekcje o działaniach lotnictwa polskiego w II wojnie światowej, współpracował przy odnowie nagrobka Stanisława Latwisa – autora hymnu lotników.

Założyciel i wieloletni prezes Klubu Pilotów Doświadczalnych, członek założyciel Krajowej Rady Lotnictwa i Polskiego Stowarzyszenia Wiropłatowego.

Był ciągle aktywny szczególnie w upamiętnianiu lotnictwa polskiego między innymi poprzez wywiady filmowe i artykuły w wielu lotniczych czasopismach.

Za tę swoją wielostronną działalność wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Otrzymał: Krzyż partyzancki 1996, Krzyż AK, Krzyż Komandorski OOP 2009, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata 1993, Brązowy, Srebrny i Złoty Medal za zasługi dla obronności, Złota Syrenka za Zasługi dla Warszawy 2009, Medal Pro Patria 2014, Opiekun miejsc pamięci narodowej 2019, Złota odznaka szybowcowa z 3 diamentami, Złote odznaki za zasługi dla  Aeroklubu, Medal Tissandiera z FAI, Złoty Medal Wiropłatowy Międzynarodowej Federacji Lotniczej 2017. Błękitne Skrzydła, Złota Lotka itp.

Ryszard Witkowski odszedł do Niebieskiej Eskadry w dniu 14 marca 2022 r., w wieku 95 lat.

Uroczystość ostatniego pożegnania odbędzie się 23 marca na Cmentarzu Powązkowskim (Starych Powązkach) w Warszawie. Rozpocznie ją o godzinie 14:00 msza święta w tamtejszym kościele św. Karola Boromeusza.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony