Wręczono "Złote Lotki" – najwyższe honorowe wyróżnienia
W dniu 15 czerwca br., w Klubie Lotników Loteczka we Wrocławiu, odbyła się uroczysta Gala wręczenia najwyższego honorowego wyróżnienia "Złota Lotka".
W tym roku Kapituła Złotej Lotki pod kierownictwem zacnego nestora lotnictwa instr. pil. Herberta Majnusza (94 lata) przyznała dla pięciu laureatów najwyższe honorowe wyróżnienie "Złota Lotka".
Każdy z laureatów zasadził własne drzewko dębowe w Alei Chwały – Alei Ludzi Przestworzy, których jest już 178 na prywatnej posesji "Orlego Gniazda" pil. Adama Biska we Wrocławiu.
Poniżej sylwetki laureatów najwyższego honorowego wyróżnienia "Złotą Lotką" Klubu Lotników "Loteczka" we Wrocławiu.
Statuetka nr 174 – Laureat ppłk Paweł Joks
Absolwent Akademii Muzycznej im. Jana Paderewskiego w Poznaniu w roku 2000. Następnie ukończył Akademie Muzyczną w Gdańsku. Od 2002 roku jest dowódca – kapelmistrzem orkiestry reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Dowodzona przez niego Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych konsekwentnie podnosi swój poziom artystyczny wzbogacając repertuar, a tym samym odnosi spektakularne sukcesy na ternie Polski i poza jej granicami. Obecnie jest również Kierownikiem Zakładu Dyrygentury Orkiestr Dętych w Instytucie Dyrygentury Poznańskiej Akademii Muzycznej. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i innymi wysokimi Odznaczeniami.
Statuetka nr 175 – Laureat instr. pil. inż. Grzegorz Brychczyński
Zasłużony instruktor modelarstwa lotniczego w Aeroklubie Pomorskim i Gdańskim oraz organizator Zawodów Międzynarodowych w tej specjalności. Po intensywnym szkoleniu szybowcowym i samolotowym uzyskał licencje szybowcową i samolotową. Zdobył złotą odznakę szybowcową z trzema diamentami. Jako Prezes Stowarzyszenia Lotniczego i Dyrektor PZU doprowadził do powstania standardów ubezpieczenia lotniczego. W latach 1980-1982 jako Dyrektor zorganizował Bazy ppoż. w Zielonej Górze i w Babicach, gdzie latał jako pilot. W ramach wykonywanego zawodu inżynierskiego prowadził reklamy polskich samolotów. W latach 1982-2000 latając w USA i Afryce środkowej wykonał 1600 godzin nalotu na samolotach. W roku 2020 jako Ekspert lotniczy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP współpracuje z Sejmową Komisją Infrastruktury w zakresie spraw lotniczych. Wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Lotniczej i Technik Kosmicznych. Członek Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.
Statuetka nr 176 – Laureat Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa
Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa jest dziedzicem historycznej tradycji utworzonego pierwszego w Polsce w 1939 roku – Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu RP. Klub wyznaczył sobie m.in. kultywowanie i przekazywanie młodszym pokoleniom tradycji lotnictwa polskiego. Klub zrzesza osoby fizyczne i prawne działające w lotnictwie. Członkami Klubu jest wielu znakomitych pilotów. Wielkiej niepodważalnej rangi Klubowi dodali tacy członkowie piloci jak Michał hr. Scipio del Campo – wykonawca w 1913 roku pierwszego lotu nad Warszawą, instr. pil. Jan Nagórski – wykonawca w 1914 roku pierwszych lotów polarnych. Następnie pilot Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska – dostarczająca samoloty podczas drugiej wojny światowej z fabryki na front. Zyskała tytuł „Królowej Spitfire”. Nestor lotnictwa polskiego instr. pil. dośw. mgr inż. lotnictwa Ryszard Witkowski – pierwszy polski pilot śmigłowcowy. Klub współpracuje ze Stowarzyszeniami i Klubami Lotniczymi w kraju oraz kilkoma szkołami propagując potrzebę kultywowania tradycji lotniczych poprzez uczestnictwo w wielu uroczystościach lotniczych. Jedną z aktywnych form upamiętniania uroczystości i ludzi lotnictwa jest wykonywanie wystaw fotokolażowych z wydarzeń odbytych i prezentacja ich w Klubach. Również dla Klubu Lotników „Loteczka” wystawy fotokolazowe wykonuje wybitny wykonawca i organizator pil. mgr inż. Andrzej Szymczak – były prezes Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.
Statuetka nr 177 – Laureat instr. pil. mgr inż. fizyki Jerzy Zofka
Laureat najwyższego honorowego wyróżnienia statuetką „Złota Lotka” swoje szkolenie lotnicze rozpoczął w 1949 roku w Szkole Szybowcowej w Rzadkowie. Dalsze szkolenie odbywał w Jeżowie Sudeckim i w Fordonie. W 1951 roku zdobył Złota Odznakę Szybowcową. Od jesieni 1951 roku rozpoczął szkolenie samolotowe w CWL Wrocław. Wyższe kwalifikacje zdobywał w Aeroklubie Poznańskim, Toruńskim i Olsztyńskim. Po zdaniu egzaminów instruktorskich szkolił junaków do OSL w Dęblinie. Przez kilka lat brał udział z wyróżnieniem w lotach patrolowych i gaśniczych na samolocie M-18 Dromader na obszarze nadleśnictwa północnej Polski, W 1959 roku uzyskał uprawnienia w specjalności agrolotniczej. W ramach działalności Zakładu Usług Agrolotniczych (ZUA) brał udział w akcjach agrolotniczych w NRD, Egipcie i Sudanie. W 1965 roku pełnił funkcje Szefa Operacyjnego w ZUA. Obecnie pełni funkcje Prezesa Klubu Seniorów Lotnictwa w Olsztynie. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz kilkoma medalami i branżowymi.
Statuetka nr 178 – Laureat kpt. instr. pil. mgr Grzegorz Glegoła
Laureat szkolenie podstawowe szybowcowe za wyciągarką rozpoczął w 1980 roku na szybowcu Czapla w Aeroklubie Wrocławskim. Od 1986 roku rozpoczął pracę zawodowa jako mechanik wyciągarkowy. Jednocześnie intensywnie szkolił się na szybowcach do uprawnień instruktorskich zdając wszystkie egzaminy z wyróżnieniem w 1988 roku. W 1994 roku ukończył szkolenie na samolocie Zlin 42M u instruktora Bogdana Adamczyka. Po uzyskaniu uprawnień instruktora samolotowego w latach 1998 – 2007 roku pełnił funkcję Dyrektora Aeroklubu Wrocławskiego. W roku 2011 założył Stowarzyszenie pod nazwą Stowarzyszenie Lotnicze w Świebodzicach będąc prze dwie kadencje Prezesem. Dalszą pracę kontynuował jako pilot: 2007 – 2008 w liniach Centralwings na samolocie B-737, 2009-2010 w liniach lotniczych Jet Air na samolocie BAe 32 Jet Stream, 2011-2018 w liniach lotniczych Enter Air na samolocie B-737, 2018-2023 w liniach lotniczych Sby Taxi na samolocie B-737. Przez 25 lat był egzaminatorem PLKE. Studia lotnicze ukończył w Akademii Obrony Narodowej uzyskując tytuł mgr. o specj. zarządzania lotnictwem. Jest członkiem Klubu Lotników „Loteczka”.
Komentarze