Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wojskowi lotnicy będą świętować w Dęblinie

Iskry, Orliki, śmigłowce Mi-2 i Puszczyk SW-4, Mastery oraz Bryzy – między innymi takie maszyny będzie można obejrzeć z bliska podczas obchodów 100-lecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego. 23 i 24 sierpnia w Dęblinie będą świętować żołnierze w stalowych mundurach. Okolicznościowy album z unikatowymi zdjęciami przygotowuje także redakcja „Polski Zbrojnej”.

W 2018 roku, w roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj, obchodzimy ważną dla żołnierzy w stalowych mundurach rocznicę: stulecie powstania lotnictwa wojskowego – mówi płk pil. Wojciech Pikuła, dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego i dyrektor jubileuszowych uroczystości. – Na terenie garnizonu Dęblin 23 i 24 sierpnia zostaną zorganizowane Centralne Obchody 100-lecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego, tydzień później odbędą się pokazy Air Show w Radomiu, a 28 sierpnia, w dniu święta lotnictwa, spotkamy się na Polu Mokotowskim w Warszawie – dodaje.

Iskra z bliska

23 sierpnia (czwartek) w Dęblinie, na wystawie zaprezentują się statki powietrzne, które są na wyposażeniu 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, czyli odrzutowe TS-11 Iskra, turbośmigłowe PZL-130 Orlik, małe transportowce M-28 Bryza i najnowsze samoloty polskich sił zbrojnych – M-346. Na ekspozycji staną także śmigłowce SW-4 Puszczyk oraz Mi-2. Ponadto swoje samoloty i śmigłowce do szkolenia podstawowego pokaże Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, a sprzęt do szkolenia techników zaprezentuje Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego.

Wystawa sprzętu sił powietrznych będzie także okazją do spotkań z lotnikami: pilotami i technikami, którzy na co dzień pracują przy samolotach i śmigłowcach. Na pewno chętnie opowiedzą o swojej pracy i specyfice statków powietrznych – mówi kpt. Magdalena Busz, rzecznik prasowy 4 Skrzydła. Prawdziwą gratką dla miłośników lotnictwa będzie możliwość wejścia na pokład samolotu AWACS, natowskiego samolotu dozoru radiolokacyjnego.

W Dęblinie odbędzie się także organizowana przez WSOSP ogólnopolska konferencja naukowa „100 lat polskiego lotnictwa wojskowego”, podczas której wykłady wygłoszą m.in. wykładowcy Szkoły Orląt, historycy i muzealnicy. – Na uroczystościach w Dęblinie zaprezentują się także laureaci konkursów lotniczych oraz uczniowie klas mundurowych – laureaci Ogólnopolskiego Przeglądu Musztry Paradnej Klas Mundurowych – dodaje rzeczniczka 4 Skrzydła.

Dodatkowo, w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zostanie otwarta wystawa poświęcona stuleciu lotnictwa wojskowego. Zaplanowano również koncert Centralnego Zespołu Artystycznego WP przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych oraz chóru WSOSP.

Chrzest Bielika

Podczas drugiego dnia obchodów w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego samolot do szkolenia zaawansowanego M-346 Master otrzyma imię Bielik (dotąd piloci i technicy posługiwali się tą nazwą nieformalnie). – Myślę, że tak ważny jubileusz to doskonała okazja, by ochrzcić najmłodszy samolot w siłach powietrznych – komentuje płk Pikuła.

Dlaczego Bielik? Piloci wyjaśniają, że to nawiązanie do tradycji nazywania samolotów zgodnie z nazwami ptaków drapieżnych. I tak, szkolenie wstępne odbywa się na PZL-130, to Orlik, potem szkolić się będą właśnie na Bieliku, by potem ostatecznie usiąść za sterami Jastrzębia, czyli F-16.

W dęblińskiej bazie stacjonuje osiem samolotów do szkolenia zaawansowanego M-346 kupionych od włoskiego koncernu Leonardo (do 2020 Polska armia otrzyma kolejne cztery maszyny tego typu). Obecnie treningi i szkolenia w M-346 prowadzą instruktorzy. Pierwsi podchorążowie Bielikami polecą najwcześniej w 2019 roku.

W piątek przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt odbędzie się także uroczysty apel, w którym udział wezmą przedstawiciele władz państwowych.

Z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego okolicznościowy album przygotowuje także Wojskowy Instytut Wydawniczy. „Siła Nośna” to autorski projekt historyczny, przypominający dzieje lotnictwa i ludzi związanych z tą formacją. Zawierał on będzie nigdzie dotąd niepublikowane zdjęcia ze zbiorów Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Ich bohaterami będą głównie piloci, kadra wojskowa i personel naziemny, a także sprzęt, czyli samoloty używane w okresie międzywojennym. Wiele zdjęć zrobionych zostało w powietrzu, co w tamtych czasach nie było powszechną praktyką. Mecenasem albumu jest Polska Grupa Zbrojeniowa. Obserwujcie nasz profil na Facebooku, będziemy na nim informowali, w jaki sposób będzie można otrzymać to ekskluzywne wydawnictwo.

Magdalena Kowalska-Sendek

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony