Wojna o lotnisko

Aeroklub Podkarpacki

Czy to koniec działalności Aeroklubu Podkarpackiego?

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego stwierdził, że krośnieńskie lotnisko nie spełnia wymagań bezpieczeństwa i zamknął je do czasu usunięcia nieprawidłowości. Lotnicy twierdzą, że to sprawka prezydenta Krosna, dla którego teren lotniska to łakomy kąsek pod inwestycje.

Brak ogrodzenia, dwie drogi przebiegające przez teren lotniska, jednorodzinny dom mieszkalny i budynek gospodarczy oraz boisko sportowe na terenie lotniska zagrażają bezpieczeństwu operacji lotniczych. Taki wynik kontroli Urzędu Lotnictwa Cywilnego spowodował, że prezes ULC wydał decyzję o zamknięciu krośnieńskiego lotniska do czasu usunięcia nieprawidłowości.

Prezydencka sprawka?

Kontrola ULC i decyzja o zamknięciu lotniska, to skutek wojny, jaka toczy się między władzami Krosna, właścicielem terenu, a Aeroklubem Podkarpackim, użytkownikiem lotniska. - Od wielu lat na lotnisku nie doszło do żadnego wypadku, ani niebezpiecznej sytuacji. Krośnieńskie lotnisko jest bezpieczne, a brak ogrodzenia czy niskie zabudowania na obrzeżach pola wzlotów istnieją na większości aeroklubowych lotnisk w Polsce. Prezydent Krosna chce rozgrabić nasze lotnisko pod inwestycje i teraz rękami inspektorów ULC-u postanowił zlikwidować przeszkadzający mu Aeroklub Podkarpacki - twierdzą aeroklubowi lotnicy.

Potrzebne są inwestycje

- Prezydent chce, by lotnisko, które jest własnością miasta, dobrze służyło całej społeczności Krosna i przyczyniało się do rozwoju regionu - odpiera zarzuty Joanna Sowa, rzecznik prasowy Piotra Przytockiego, prezydenta Krosna. - By tak się stało, potrzebne są inwestycje w infrastrukturę lotniska. Między innymi chodzi o zbudowanie drogi startowej z odpowiednim wyposażeniem nawigacyjnym. Do tego trzeba zmienić granice lotniska i pozyskać pieniądze z funduszy unijnych.

Całość artykułu na stronie Super Nowości

Źródło: Super Nowości
comments powered by Disqus

Komentarze

Panie Pilocie,
Co do konieczności zmiany granic - myślę, że już dawno nie czytał Pan Prawa lotniczego.
Tam jest wszystko napisane.
Co do wyrywkowości przedstawiania stanowiska KOL - mają oni swoją stronę internetową, na której publikują wszem i wobec swoje przemyślenia. Mają też oddane swojej sprawie lokalne czasopismo, gdzie bez żadnej cenzury i weryfikacji publikowane są ich materiały.
Co do "zmniejszenia granic w jego strategicznych kierunkach" - z opublikowanej dokumentacji wynika coś wręcz odwrotnego - poszerzenie i wydłużenie terenu lotniska na kierunku głównym.
Pańskie informacje o terenie inwestycyjnym w sąsiedztwie lotniska Rzeszów-Jasionka są wybitnie nieścisłe. Na pewno nie jest to kilka kilometrów. Byłem tam i widziałem dwie nowowybodowane fabryki, których teren od lotniska oddziela tylko droga.
Pozdrawiam

Witam Panią Pani Anno.
Szanowna Pani. Niech mi Pani wskaże, w którym to miejscu moje posty są w stosunku do Pani "jadowite". Z Pani wypowiedzi i "znajomości tematu" jednoznacznie wynika, że jest Pani tzw. "tubą propagandową”, czyli rzecznikiem strony naszego sporu. Wcale się nie dziwię, że tak usilnie broni Pani stanowiska Pana Prezydenta. O ile mi wiadomo i tego jestem pewien w 100% ( zasięgnąłem języka w instytucji kompetentnej, co do tematu, jakim ULC i wychodzi na moje. Nie prawdą jestże zmiana aktualnych granic lotniska Krosna jest niezbędna do jego modernizacji czy budowy pasa startowego od strony wschodniej, czyli Suchodołu. Aktualizację granic po jego rozbudowie można dokonać po jego modernizacji czy rozbudowie. Jednocześnie jak mi wiadomo zmiana granic lotniska, jak przy tym się stanowisku Pani się upiera, forsowana jest li tylko z powodu braku środków własnych inwestora na realizację tego tematu. I tu ma Pani rację i proszę tego więcej nie ukrywać. Tylko z tego właśnie nikczemnie ukrytego działania forsowana zmiana granic lotniska jest jedyną szansą na pozyskanie przez miasto wspomnianych środków finansowych poprzez wydzielenie tą zmianą granic z aktualnej płyty lotniska ok. 40h terenów na jego południowej stronie 80m o starego pasa lądowań i sprzedaży tych gruntów na cele inwestycyjne. I to jest faktycznym cele a nie jak to Pani mówi w swoim ostatnim poście. Widziała Pani gdzieś by przez zmniejszenie granic lotniska w jego strategicznych kierunkach i nie tylko mówiono o rozbudowie lotniska? Toż to absurd. Widziała Pani lotniska by w odległości 80 metrów od pasa startowego tworzono jakieś strefy inwestycyjne? Bo ja nie, nigdzie na świecie a tym bardziej w Polsce. Czyżby na tych lotniskach ktoś celowo marnował tyle "nieużytków"? O ile mi wiadomo to w pobliskim Rzeszowie nie utworzono strefy inwestycyjnej na lotnisku przy pasie startowym tylko kilka kilometrów po jego stronie północnej i juz tam produkcja leci całą parą. Pozdrawiam Panią i proszę by przemyślała Pani, „przeczytała ze zrozumienie te moje wypociny tekst" i przejrzała wreszcie na oczy i wyciągnęła właściwe wnioski.
Z poważaniem;
PILOT

Dyskusja nie dotyka sedna sprawy. Nie o to chodzi, czy żeby lotnisko zmodernizować, trzeba zmieniać jego teren, tylko że Z DNIA NA DZIEń, BRUTALNIE ZLIKWIDOWANO LOTNISKO, NIE POLECIMY JUZ WIECEJ DO KROSNA!!!
i to jest smutne. Ja tam samochodem turlać się nie będę, bo życie jest za krótkie. I właśnie postanowilem zapomniec, że tamten region w ogóle istnieje.
Zdaje mi się że inni też to zrobią - zwłaszcza klienci wyrobów tutejszego przemysłu lotniczego, inwestorzy zagraniczni, politycy, VIPy, i każdy dla kogo czas jest drogi. Tego chcieliście? To macie.
Są inne ładne regiony, dostępne w krótszym czasie. Adieu Krosno

Panie Pilocie,

Mam na imię Aneta:) Nie jestem niczyją "tubą propagandową". Interesuję się po prostu tym, co się dzieje dookoła. Każdy może sobie przecież wyrobić swoje zdanie, nie będąc zwiazanym z żadną stroną. Moje spostrzeżenia są takie, że to, co mówi prezydent układa się w logiczną całość. To, co piszą panowie z KOL jest chaotyczne, a jedno zdanie zaprzecza drugiemu.
Nie sądzę, aby ULC był kompetentną instytucją w zakresie pozyskiwania środków unijnych. W tym konkretnym przypadku kompetentny jest marszałek. Jeśli miasto zobowiązało się do wypełnienia jakichś procedur w odpowiednim terminie, to musi te terminy zachować. Tak to rozumiem.
ULC ma swoje procedury, które się nie muszą pokrywać z wymaganiami dotyczącymi projektów unijnych.
A co do zabudowy blisko pasa startowego - podobno na lotnisku w Targowiskach też taka powstanie i to bardzo blisko pasa.
Są odpowiednie instytucje, które mają za zadanie czuwać nad bezpieczeństwem, i ja mam nadzieję, że można im ufać.

Pozdrawiam z rana.
PS. Chyba idzie zima:)

Witam Panią.
Zgadzam się z Panią że to, co mówi Pan Prezydent układa się w "logiczną całość." z tą tylko różnicą, że przekłamania w tej logiczności są tak zakamuflowane, że rzeczywiście wypowiedzi wydają się prawdziwe i sensowne. To, co pisze KOL czy KSL jest chaotyczne i wynika z tego, że ich wypowiedzi tak są przedstawiane. W sposób nieciągły, wyrywkowy i nie całościowo za pośrednictwem sterowanych przez miasto mediów lokalnych. Zgadzam się również z Panią, że ULC nie ma nic do pozyskiwania środków unijnych. Wcale nie podnosiłem tego tematu w tym rozumieniu jak to Pani usiłuje mi wmówić. Nadal twierdzę i jestem tego pewien w 100 % że do rozpoczęcia rozbudowy czy modernizacji w żadnym wypadku nie jest tu potrzebna zmiana i nic nie stoi na przeszkodzie by tego dokonywać w aktualnych granicach lotniska. Poza tym, jeśli Pani interesuje się tym tematem to proszę mi wytłumaczyć taką sprawę. Centralną częścią lotniska w Krośnie są obiekty Aeroklubu. Tak było i przed i po wojnie do obecnej chwili. Dla kogo więc buduje się nowy pas na wschodnich rubieżach lotniska z dala od istniejących hangarów, portu lotniczego itp. Jak to się ma od strony ekonomicznej. Przyzna Pani że koszty budowy nowego pasa a wyremontowanie starego były by zdecydowanie niższe gdyż nie wymagałyby tak kosztownej dokumentacji i nie tylko no i, jak to usilnie wmawia Pan Prezydent zmiany obecnych granic lotniska. Co tu jest, jak się pospolicie mówi "grane?. Do wykonania startu z pasa nowo projektowanego przy starcie na kierunku 2900 trzeba by przekołowywać samolotami z pod obecnych hangarów około 1,5 kilometra. Gdzie tu sens i logika? I dlatego mam tu wiele wątpliwości tak samo jak KOL czy KLS, co do czystych intencji Pana Prezydenta w tej sprawie.
Pozdrawiam.

Szanowny Panie Pilocie,

Na wstępie wyjaśnię, że jestem kobietą.
Bardzo przepraszam ,że uraziłam Pana zwracając się na "Ty" - to taki zwyczaj internautów, pierwszy raz mi się zdarzyło, żeby ktoś się o to obraził. Tak już jest, że społeczność internetowa zwykle nie potrzebuje konwenansów.
Co do meritum:
Jeżeli przeczyta Pan ze zrozumieniem moje wcześniejsze posty, to w obu z nich znajdzie Pan odpowiedź na postawione przez siebie pytanie.
Jeszcze raz przeprowadźmy logiczne rozumowanie:

Pańskie pytanie: "Czy do pozyskania środków unijnych na budowę pasa lub remont pasa niezbędna jet w tej chwili zmiana granic lotniska czy nie?"

Odpowiedź: Dla pozyskania środków unijnych na budowę pasa jest konieczna w tej chwili zmiana granic lotniska.

Uzasadnienie odpowiedzi: Zgodnie z planami miasta, opublikowanymi na stronie internetowej, pas musi być budowany w miejscu, które obecnie leży poza granicami lotniska. Należy przyłączyć teren w kierunku Suchodołu, aby wybudować pas. Inaczej środki unijne przepadną, bo miasto nie zdąży z dopełnieniem formalności. Chodzi o to, że na projekt kasa jest już zarezerwowana przez marszałka województwa, który tymi funduszami "rządzi". Miasto dostanie kasę na lotnisko jeśli w odpowiednim czasie dopełni formalności, tak, żeby projekt mógł jak najszybciej ruszyć. Mnóstwo jest o tym informacji w mediach, m.in. na www.krosno24.pl - jest naprawdę jasno napisane o co chodzi. W radiu ostatnimi czasy też sporo na ten temat mówiono.

Przykro mi tylko, że Pana wypowiedzi w moim kierunku są takie "jadowite". Myślę, że moglibyśmy naprawdę ciekawie porozmawiać, gdyby się Pan tak nie złościł.

Życzę więcej dystansu i spokoju.
Szczerze pozdrawiam.

Szanowny Panie An.
Usilnie unika Pan odpowiedzi na moje proste pytanie. Czy do pozyskania środków unijnych na budowę pasa lub remont pasa niezbędna jet w tej chwili zmiana granic lotniska czy nie?
To po pierwsze. A po drugie od kiedy to jesteśmy na Ty. A jeśli chodzi o czytanie ze zrozumieniem to proszę Pana, niech Pan się nad tym zastanowi.
Pozdrawiam.

Szanowny Panie Pilocie,

Nie wiem co dla Ciebie jest niejasne.
Żeby wybudować pas startowy, konieczna jest poszerzenie lotniska w kierunku Suchodołu - to wiąże się ze zmianą jego granic.
Jeżeli tak się nie stanie, można zapomnieć o unijnej kasie.
Nie rozumiem dlaczego Ci ręce opadają i skąd tyle negatywnych emocji. Pisałeś, że pas wystarczy wyremontować, więc odpowiadam, że według informacji ze strony krosno.pl - nie wystarczy. Czytaj uważnie i ze zrozumieniem.
Pozdrawiam.

No nie!!! Ręce opadają. Co ma piernik do wiatraka opinia w tej sprawie na www.krosno.pl.
Jeśli tak to jeszcze raz zapytam tylko w takiej kwestii. Czy do pozyskania środków unijnych jest potrzebna zmiana obecnych granic lotniska czy nie????????????? Tu tkwi niejasne sedno sprawy!!

Żeby maksymalnie wykorzystać możliwości lotniska, trzeba przyłączyć do niego teren w kierunku Suchodołu. Inaczej nie da się wybudować długiego pasa startowego.
I chyba o to właśnie chodzi.
A co do ewentualnego remontu pasa - wypowiadali się na ten temat specjaliści. Pas nie nadaje się do remontu. Trzeba go wyburzyć i budować od nowa. Opinia w tej sprawie jest na stronie www.krosno.pl.
Jeśli by pomyśleć logicznie - to wszystko właśnie "trzyma się kupy".

Ale głupoty i ciemnotę wciska wszystkim Pan Prezydent Przytocki. Do rozbudowy lotniska w Krośnie i tu nie wiem dlaczego do "zbudowania a nie np. wyremontowania starej drogi startowej" potrzebna jest zmiana aktualnych granic lotniska. Przecież to się kupy nie trzyma!!!!! Remont to zdecydowanie mniejsze koszty nie mówiąc już o terminach rozpoczęcia. Co ma zmiana granic lotniska z pozyskaniem funduszy unijnych!!! Niech mi to ktoś wytłumaczy. Droga redakcjo zadajcie takie pytanie Panu Prezydentowi. Zapytajcie Go o co tu tak właściwie chodzi. O ile mi wiadomo , to by Pan PREZYDENT MÓGŁ STARAĆ SIĘ O TE ŚRODKI FINANSOWE, JAK TO WSZEM I WOBEC WIADOMO i PANU PREZYDENTOWI TEŻ, NIEZBĘDNA JEST TYLKO ZMIANA UŻYTKOWNIKA TEGO LOTNISKA I TO WYSTARCZY!!!! JESZCZE RAZ PYTAM WSZYSTKICH O CO TU CHODZI PANU PREZYDENTOWI!!!!