Wiosenne odloty z Centrum Edukacji Lotniczej

Wiosenny odlot z Centrum Edukacji Lotniczej (fot. Port Lotniczy Kraków)

Już od najbliższego weekendu Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport powraca do działalności stacjonarnej! Z tej okazji przez cały weekend CEL zaprasza na „Spacer po CEL”, czyli ekscytującą wycieczkę po jedynym w Polsce ośrodku popularyzującym wiedzę z zakresu lotnictwa cywilnego.

Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport (CEL) znajduje się w północnej części budynku administracyjno-technicznego lotniska Kraków Airport w Balicach. To wyjątkowy w skali kraju ośrodek edukacyjny, realizujący autorski program przybliżający wszystkim chętnym zasady funkcjonowania portu lotniczego i jego organizację. Przypomina lotnisko w pigułce i wyposażone jest w urządzenia spotykane na każdym lotnisku świata. Z tą przewagą, że w CEL można wszystkiego dotknąć, spróbować, dowiedzieć się jak działa.

„Spacer po CEL” będzie ekscytującą lekcją i fascynującą przygodą zarówno dla pasjonatów lotnictwa, jak i rodzin z dziećmi. Centrum Edukacji Lotniczej podzielone jest bowiem na autorskie przestrzenie poświęcone różnej tematyce: „Konwencja CITES”, „Spakuj bagaż”, „Kosmos”, „Pokład  samolotu”, „VR Marshaller Room” czy „Korytarz Leonarda da Vinci”. Podczas godzinnej wycieczki zwiedzający będą mieli do dyspozycji szkoleniowy terminal pasażerski z prawdziwą infrastrukturą, stanowiskami check-in i punktem kontroli bezpieczeństwa, a także wnętrze statku powietrznego, w którym będą mogli wygodnie rozsiąść się w prawdziwych fotelach lotniczych, poznać procedury związane z bezpieczeństwem i tajniki pracy personelu pokładowego. Ponadto odwiedzając poszczególne sektory poznamy m.in. realia pracy tzw. „Marszałków” – koordynatorów ruchu lotniczego naziemnego czy odświeżymy wiedzę o zjawisku stref czasowych. Zobaczymy też nietypowe przedmioty zabronione, często przewożone przez pasażerów, których nie wolno przewozić. Spreparowana głowa aligatora czy naszyjnik z zębów kotów afrykańskich to tylko fragmenty niedozwolonych kolekcji.

„Spacer po CEL” kosztuje 15 zł. Centrum Edukacji Lotniczej jest partnerem akcji #zwiedzajKraków, w ramach której można skorzystać z 20 proc. zniżki. Wystarczy być posiadaczem Karty Krakowskiej, karty #zwiedzajKraków, karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem lub Rodzinnej 3+. W związku z aktualną sytuacja epidemiologiczną zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w ograniczonych ilościowo grupach, możliwa jest wcześniejsza rezerwacja poprzez maila wycieczki@krakowairport.pl. Wszyscy uczestnicy zobowiązani są do zakrywania nosa oraz ust i zachowania bezpiecznego dystansu społecznego. Na miejscu dostępny jest bezpłatny parking dla zwiedzających.

Spacer po CEL odbywa się w sobotę, 15 maja, o godzinach 10:00, 11:30, 13:00, 14:30 oraz 16:00 natomiast w niedzielę, 16 maja, o godzinach 10:00, 11:30, 13:00 oraz 14:30. Będzie również dostępny w wybrane popołudnia maja i czerwca – szczegóły na stronie oraz fanpage’u CEL.

Enter room
Nowością w ofercie CEL jest także Enter room, czyli escape room w odwróconej formule. Zadaniem uczestników jest prawidłowe pokonanie ścieżki pasażera poprzez rozwiązanie wszystkich zagadek, łamigłówek i wykonanie zadań o tematyce lotniczej – wszystko po to, aby dostać się kokpitu pilota.

Na dotarcie do celu uczestnicy mają 1,5 godziny. Szczegóły i dostępne terminy na stronie www.krakowairport.pl/pl/firma/lotnisko/spolka/centrum-edukacji-lotniczej

Zajęcia dla szkół
Centrum Edukacji Lotniczej powraca też z ofertą zajęć dla szkół i innych grup zorganizowanych! Dwugodzinne warsztaty o tematyce dostosowanej do grupy wiekowej, od ścieżki pasażera, przez zawody na lotnisku, fizykę (od)lotów, aż po konwencję CITES czy tematy podróżnicze. Od czerwca powraca również gra terenowa o tematyce lotniczej. Wszystkie szczegóły na stronie oraz fanpage’u CEL.

Źródło: Port Lotniczy Kraków
comments powered by Disqus