Wesprzyj wyjazd studentów PW na start rakiety Falcon 9 z ich satelitą PW-Sat2 w USA

PW-Sat2 w trakcie otwierania żagla (fot. kadr z filmu Studenckiego Koła Astronautycznego PW)

Studenci z Politechniki Warszawskiej wysyłają własnego satelitę, który m.in. przetestuje innowacyjny system zapobiegający zaśmiecaniu kosmosu.

Przygotowujemy się do wyniesienia naszego satelity w kosmos. Aktualnie planowany termin startu to 19 listopada 2018 r. Naszym marzeniem jest polecieć do Stanów, by móc na własne oczy obserwować start "naszego dziecka" – mówią studenci Politechniki Warszawskiej.

Przez ostatnie 6 lat studenci projektowali i budowali satelitę PW-Sat2. W sumie nad projektem pracowało ponad 100 osób i wielu z nich dzisiaj pracuje już w sektorze kosmicznym.

Satelita PW-Sat2, skonstruowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej, w przestrzeń kosmiczną ma wystartować wraz z misją SSO-A z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych. Na orbitę o wysokości ok. 575 km wyniesie go rakieta Falcon 9 firmy SpaceX. Będzie on czwartym polskim satelitą w kosmosie, a drugim zbudowanym na Politechnice Warszawskiej.

PW-Sat2 to mały satelita o wymiarach 10x10x20 cm, którego głównym celem jest walka ze śmieciami kosmicznymi. Przetestuje innowacyjny system deorbitacji w postaci żagla deorbitacyjnego. Jak działa taki żagiel można zobaczyć na poniższym filmie:

F

Naszego satelitę projektowaliśmy przez kilka lat. Wreszcie w 2016 roku udało nam się zdobyć dofinansowanie na wyniesienie go w kosmos. Ostatnie dwa lata to tysiące godzin pracy w warsztacie, cleanroomach i przy testach satelity. Wreszcie nadchodzi dzień, w którym dzieło naszych studiów zrealizuje swój cel – poleci w kosmos i przetestuje nasze eksperymenty dodają studenci PW.

Nasz satelita czeka już w Stanach na start na pokładzie rakiety. Mamy już kwotę na wyjazd około 8 osób, jednak na przeżycie tego wydarzenia zasługuje znacznie większa grupa studentów. Chcielibyśmy zagwarantować im przeloty do Kalifornii oraz kieszonkowe na przejazdy i noclegi – tłumaczą konstruktorzy satelity.

Wyjazd studentów PW na start rakiety Falcon 9 z ich satelitą PW-Sat2 w USA można wesprzeć do 13.11.2018 r.

Więcej informacji o możliwości wsparcia wyjazdu studentów PW na stronie www.zrzutka.pl


Przeczytaj również:
Start studenckiego satelity PW-Sat2 planowany na 19 listopada

Źródło: zrzutka.pl
comments powered by Disqus