Warsztaty: "Zawód – Dyspozytor Lotniczy"

Warsztaty: "Zawód – Dyspozytor Lotniczy" (fot. SKNTL)

Studenckie Koło Naukowe Transportu Lotniczego, łączące pasjonatów lotnictwa Wydziału Transportu Politechniki Warszawskiej, zaprasza miłośników lotnictwa na spotkanie z przedstawicielami firmy FDS OPS zajmującej się prowadzeniem szkoleń przygotowujących do zdobycia licencji dyspozytora lotniczego.

Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia 2019 r. o godzinie 18:00 na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 75 w Warszawie.

Przedstawiciele firmy FDS OPS opowiedzą uczestnikom spotkania o charakterze pracy dyspozytora oraz opiszą kolejne etapy szkolenia.

Zakres obowiązków dyspozytora lotniczego (flight dispatchera) można ogólnie określić, jako szeroko pojęte planowanie lotu, od wytyczenia jego trasy i obliczenia podstawowych parametrów lotu do wyznaczenia lotnisk zapasowych, sprawdzenia ograniczeń trasowych, warunków meteorologicznych i przygotowania kompleksowej dokumentacji, którą każdorazowo przed rejsem załoga wnikliwie analizuje. Na podstawie zawartych w niej danych kapitan podejmuje istotne decyzje, w tym m.in. o ilości tankowanego paliwa, odlodzeniu samolotu oraz o specjalnych procedurach.

Stanowisko dyspozytora lotniczego

Po starcie samolotu, do dyspozytora lotniczego należy również obowiązek monitorowania przebiegu lotu i w przypadku wystąpienia jakichkolwiek zawirowań typu sloty, zamknięta przestrzeń lotnicza lub niekorzystne warunki pogodowe, w porozumieniu z załogą, szybka reakcja na zaistniałą sytuację. Osoba na dyżurze w centrum operacyjnym linii lotniczej musi podjąć właściwe działania w celu zredukowania ewentualnego opóźnienia lub wykonania lotu alternatywną, najlepszą z ekonomicznego punktu widzenia trasą. Musi również uzyskać zgody na przeloty nad państwami tego wymagającymi, sloty lotniskowe, a także w skrajnych przypadkach (bowiem w nocy i dni świąteczne nie ma wsparcia innych działów) rozwiązywać wszelkie problemy związane z transportem i hotelami dla załóg oraz zapewnieniem pasażerom, którzy z powodu opóźnionego lotu oczekują w terminalu, przysługujących im świadczeń.

Szczegóły 4 kwietnia 2019 r. na spotkaniu z przedstawicielami firmy FDS OPS.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Źródło: SKNTL
comments powered by Disqus