Warsaw on Air - Warszawa z lotu ptaka

Warsaw on Air, fot. Maciej Margas

Warsaw on Air to projekt Macieja Margasa, który powstał z miłości do Stolicy Polski oraz chęci opowiedzenia o tym mieście w niecodzienny sposób. Autor lotniczych zdjęć Warszawy przedstawił ją z perspektywy, która jest zwykle niedostępna dla innych.

Fotografie zostały wykonane podczas dwóch lotów śmigłowcem. Loty miały miejsce 2 października 2015 r. Pierwszy półtoragodzinny rozpoczął się w środku dnia – o 12.30, a drugi, wieczorny o 18.30, tuż po zachodzie słońca.

W trakcie lotów fotograf siedział na podłodze heliptera przy otwartych drzwiach z nogami na płozie i był w trzech miejscach przypięty specjalną uprzężą. Zdjęcia zostały wykonane za pomocą dwóch aparatów – Canona 5DsR i Canona 1DX oraz kilku jasnych obiektywów pokrywających pełen zakres ogniskowych.

Przygotowania, pozyskanie pieniędzy, sponsorów, sprzętu i oczekiwanie na pogodę zajęło dwa tygodnie. Aby sesja doszła do skutku, autor musiał również uzyskać pozwolenia nad lot nad centrum Warszawy od Biura Ochrony Rządu, Biura Zarządzania Kryzysowego oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego.


Przed lotem docelowym odbył jeszcze 2 próbne awionetką nad  prawą stroną Wisły. Koszt całego przedsięwzięcia, z początkowych 10 tys. urósł aż do 40 tys. zł. Projekt wsparło kilka dużych koncernów, jak również akcja crowdfundingowa na portalu Pomagam.pl, gdzie wsparcie zapewniło 66 osób, wpłacając łącznie ponad 16 tysięcy złotych. Po opublikowaniu zdjęć w internecie momentalnie zdobyły one ogromną popularność i pojawiły się w wielu miejscach sieci.

Wystawę fotografii lotniczych Macieja Margasa, który jest studentem Warszawskiej Szkoły Filmowej, można oglądać do 6 grudnia 2015 r. do 19:30 na 35 piętrze budynku Warsaw Trade Tower w Warszawie. Fotografie były wykonywane ze śmigłowca Eurocopter EC 135 należącego do Telewizji Polsat (znaki rejestracyjne SP-HIM).

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.warsawonair.com

Źródło: Warsaw on Air
comments powered by Disqus