W Gdyni będą produkować samoloty. 50 sztuk już w przyszłym roku

Aviacom.pl

Firma Aviacom.pl chce w przyszłym roku rozpocząć produkcję samolotów w Gdyni. Co roku ma powstawać co najmniej 50 dwu- i czteroosobowych awionetek, głównie na rynek amerykański i kanadyjski.

Aviacom.pl ma już siedzibę w gdyńskim Parku Naukowo-Technologicznym. Wcześniej firma produkowała głównie części do samolotów, ale cały czas prowadziła badania nad rozwojem swojego flagowego produktu: niewielkiego i funkcjonalnego samolotu, który ma podbić amerykański i kanadyjski rynek samolotów prywatnych.

Samoloty będą lekkie, wykonane z włókna węglowego. Dzięki temu mogą być wyposażone w zadziwiający system ratunkowy. Specjalny spadochron będzie tak skonstruowany, że pozwoli bezpiecznie wylądować nie tylko pilotowi i ewentualnemu pasażerowi, ale też... całej maszynie.

- To możliwe dzięki niskiej wadze samolotu, uzyskanej dzięki zastosowanym materiałom - podkreśla Marian Pawlak, współwłaściciel firmy. - Samolot będzie można złożyć tak, że da się go przewozić samochodem na specjalnej przyczepie - jak łódkę. Poza tym będzie mógł wylądować dosłownie wszędzie: nie tylko na lotnisku, ale również na trawniku czy zamarzniętym jeziorze.

Czytaj całość artykułu na stronie trojmiasto.pl


Źródło: trojmiasto.pl
comments powered by Disqus

Komentarze

Dlaczego na rynek amerykański? Zardzewiałe eurokołchozowe przepisy nie pozwalają? My mamy latać na "przeciążonych" lightach i starych Cześkach, a Oni mogą latać na czym chcą!