W Bezmiechowej uczczono pamięć Tadeusza Góry

Tadeusz Góra (fot. prz.edu.pl)

2 czerwca, w Akademickim Ośrodku Szybowcowym Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej Górnej obchodzono 80. rocznicę niezwykłego lotu szybownika Tadeusza Góry. W maju 1938 roku właśnie z Bezmiechowej wystartował i pokonał barierę ponad 500 kilometrów, zaraz potem zdobywając Medal Liienthala - najwyższe odznaczenie przyznawane szybownikom. Uroczystość odsłonięcia poświęconej mu tablicy zbiegła się z obchodami 100-lecia Lotnictwa Polskiego.

Tadeusz Góra dziś dla młodych pasjonatów lotnictwa to prawdziwy guru i legenda szybownictwa. To właśnie w Bezmiechowej w 1938 roku odbył rekordowy przelot do Sołecznik Małych koło Wilna - to ponad 577 kilometrów. Międzynarodowa Federacja Lotnicza doceniła go za to przyznając jako pierwszemu pilotowi na świecie Medal Lilienthala, najwyższe odznaczenie przyznawane szybownikom.

Imię Tadeusza Góry nosi otwarty w 2014 roku Akademicki Ośrodek Szybowcowy w Bezmiechowej. Politechnika Rzeszowska jest jedyną cywilną uczelnią w Polsce, która kształci pilotów. To tu w Bezmiechowej studenci tego prestiżowego i elitarnego kierunku mogą zdobyć między innymi licencję pilota szybowcowego. Z roku na rok przybywa chętnych, a wśród nich coraz więcej kobiet.

Lotnictwo nie jest tanim hobby. Za szkolenie szybowcowe trzeba zapłacić nawet około 5 tysięcy złotych, ale liczy się spełnianie własnych marzeń i wygoda. Stąd coraz więcej studentów, którzy chcą studiować lotnictwo, ale też więcej turystów, którzy chcą zobaczyć, jak wygląda świat z lotu ptaka.

Podczas uroczystości odsłonięto tablicę upamiętniającą Tadeusza Górę i jego rekordowy przelot, a wszyscy chętni mogli zobaczyć jak od kuchni wygląda start szybowca z tzw. lin gumowych.

Czytaj całość artykułu na stronie www.rzeszow.tvp.pl

Źródło: TVP
comments powered by Disqus