Przejdź do treści
Warmate - amunicja krążąca (fot. WB GROUP)
Źródło artykułu

Umowa na dostawy amunicji krążącej Warmate podpisana

W dniu 29 kwietnia br. została zawarta umowa pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a WB Electronics S.A. na dostawę inteligentnych systemów kierowanych do rażenia celów (amunicji krążącej) Warmate.

Przedmiotem umowy jest dostawa kolejnych zestawów amunicji krążącej WARMATE, w wersjach bojowej i treningowej, w liczbie zapewniającej wymagane przez Siły Zbrojne RP bieżące zdolności operacyjne, wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym.

Całkowita wartość umowy wynosi ok. 50 mln zł brutto, a dostawy zakontraktowanego sprzętu wojskowego, które rozpoczną się jeszcze w tym roku, zostaną zrealizowane w ciągu kilkunastu miesięcy.

Amunicja krążąca Warmate jest przeznaczona do identyfikowania i rażenia, w zależności od zastosowanej głowicy, lekko opancerzonych celów bądź piechoty przeciwnika. WARMATE może być użytkowany jako samodzielny system, przenoszony przez żołnierzy bądź przewożony, jako element zintegrowany z pojazdem. System wyposażony jest w moduły sterujące, umożliwiające pełną automatyzację większości faz lotu oraz wspieranie operatora w fazie naprowadzania na cel.

Operowanie latającym środkiem bojowym odbywa się w czasie rzeczywistym w oparciu o przekaz wideo z podsystemu obserwacyjnego. Operator posiada pełną kontrolę w zakresie wyboru trybu pracy systemu, pomiędzy wielorazowym trybem rozpoznawczym a jednorazowym trybem bojowym.

Opracowany przez polskich inżynierów dron uderzeniowy Warmate osiąga prędkość 150 kilometrów na godzinę, a w powietrzu może spędzić 30 minut. Bezzałogowiec jest "mechanicznym kamikadze", czyli niszczy cel rozbijając się o niego. Waży niecałe pięć kilogramów, z czego jeden to jego głowica bojowa.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony