Przejdź do treści
Historyczna lokalizacja pasów startowych w Katowicach (fot. Małopolska Grupa Poszukiwawczo Historyczna)

Tropem dawnej infrastruktury lotniska w Katowicach

Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice stanowi bardzo ważny punkt na komunikacyjnej mapie naszego kraju. To ciągle rozwijające się lotnisko ma również bardzo ciekawą historię rozpoczynającą się w okresie II wojny światowej. 

W czasie jednej z wakacyjnych wypraw Małopolska Grupa Poszukiwawczo Historyczna wyruszyła tropem dawnej infrastruktury lotniska oraz tajemnic, które kryje ten obszar.

Lotnisko powstało na początku wojny jako część poligonu doświadczalnego Schendek, należało do największych lotnisk niemieckich w okresie II wojny światowej. Powstała tutaj cała infrastruktura potrzebna do sprawnego działania lotniska i przylegającego do niego poligonu.

Członkom Małopolskiej Grupy Poszukiwawczo Historycznej udało się znaleźć wśród pól uprawnych fragmenty składowisk bomb lotniczych, stare podziemne zbiorniki oraz masę innych drobnych pozostałości. Na szczególną uwagę zasługują schrony obserwacyjne, których kilka zachowało się w tym rejonie.

Bardzo ciekawym faktem jest to że lotnisko zostało wyposażone w urządzenia obsługujące pionierskie myśliwce z napędem rakietowym Messerschmitt Me 163 Komet. Miały one stanowić odpowiedź, która pomogła by zatrzymać potężne alianckie bombardowana, które paraliżowały III Rzeszę. Na tutejszym lotnisku szkolono pilotów tych nowatorskich samolotów myśliwskich – przypominają historię lotniska członkowie Małopolskiej Grupy Poszukiwawczo Historycznej. 

Niemcy w czasie wycofywania się z tego rejonu częściowo wysadzili pasy startowe lotniska oraz uszkodzili jego infrastrukturę. Armia Czerwona szybko poradziła sobie ze zniszczeniami i lotnisko znów mogło być wykorzystywane. Po zakończeniu wojny teren został przejęty przez Wojsko Polskie i przez wiele lat służyło jako baza dla eskadr myśliwskich – dodają. 

Wartym zobaczenia jest stary pas startowy który przylega praktyczne do terenu dzisiejszego portu lotniczego oraz resztki infrastruktury dawnej bazy przylegającej do pasa. Stara część lotniska jest również ciekawym miejscem do obserwacji ruchu lotniczego.

My na zakończenie naszej wyprawy zrobiliśmy sobie na powierzchni starego pasa startowego krótki biwak – mówią.

W imieniu Małopolskiej Grupy Poszukiwawczo Historycznej zachęcamy do odwiedzenia tego rejonu i zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej wyprawy na stronie Małopolska Grupa Poszukiwawczo Historyczna.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony