Tomasik: Chcieliśmy 400 mln zł, dostaliśmy 142. A lotniska potrzebują nie tylko pieniędzy

Prezes Portu Lotniczego Katowice Artur Tomasik, fot. ZRPL

– Przekazane przez rząd kwoty pokryły około 35 do 40 proc. strat poniesionych przez porty w drugim kwartale minionego roku. Zwróciliśmy się do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o zarezerwowanie w tegorocznym budżecie środków na pokrycie reszty tzw. szkody COVID – komentuje dla Rynku Lotniczego Artur Tomasik, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych i Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

Branża lotnicza jest w trakcie największego kryzysu w historii. Załamanie przewozów pasażerskich i cargo ma charakter bezprecedensowy. Według danych europejskiego oddziału Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych w 2020 roku europejskie lotniska obsłużyły o 70,4 proc. mniej podróżnych niż rok wcześniej, przewozy frachtu spadły o 11,8 proc., a liczba startów i lądowań o 58,5 proc.

Kryzys nie ominął polskich lotnisk. Dane zebrane przez Związek Regionalnych Portów Lotniczych wskazują, że w minionym roku w czternastu polskich lotniskach obsłużono zaledwie 14,6 mln pasażerów, to jest o aż o 34,4 mln mniej niż w rekordowym 2019 roku. Spadek przewozów pasażerskich na poziomie 70,2 proc. cofnął branżę do okolic 2007 roku, kiedy to we wszystkich krajowych lotniskach odnotowano 15,3 mln pasażerów.

ZRPL od początku kryzysu podejmuje działania, których celem jest poszukiwanie państwowego wsparcia dla lotnisk. Pamiętajmy, że te potworne turbulencje, które trwają już prawie rok, rozpoczęły się dla nas w najgorszy możliwy sposób, czyli od wprowadzenia w połowie marca 2020 roku administracyjnego zakazu lotów pasażerskich do Polski, który obowiązywał ponad 100 dni. W ten sposób lotniska w regionach zostały odcięte od głównego źródła przychodów.

Dlatego ZRPL zwrócił się do Rządu z prośbą o pokrycie strat portów za okres administracyjnego zakazu lotów, które szacowaliśmy na około 400 mln zł. Rząd zdecydował się na ten cel przeznaczyć 142 mln złotych, z czego 83 mln trafiło do dziesięciu z trzynastu funkcjonujących lotnisk regionalnych.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus