Przejdź do treści
Źródło artykułu

Thales zaprezentuje nowoczesne technologie obrony powietrznej na targach MSPO w Kielcach

Thales, światowy lider branży obronnej, po raz kolejny weźmie udział w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego (MSPO). Podczas 32. edycji wydarzenia, które odbędzie się w dniach 3-6 września 2024 roku w Kielcach, firma zaprezentuje najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie obrony powietrznej, w tym radary wielozadaniowe serii GM 200, a także rakiety i systemy antydronowe. Thales przedstawi także zaawansowane technologie komunikacji na polu walki.

Jednym z kluczowych rozwiązań w zakresie obrony powietrznej, które Thales zaprezentuje na tegorocznej edycji MSPO, jest wysoce efektywny wielozadaniowy radar średniego zasięgu GM200 MM/A (Ground Master 200 Multi-Mission All-in-one), który dostarcza informacje o zagrożeniach i pozwala na kierowanie ogniem w ramach systemu obrony powietrznej, począwszy od bardzo krótkiego (VSHORAD) do średniego zasięgu (MRAD). GM200 MM/A z powodzeniem identyfikuje różnorodne typy celów – od niskich, małych i powolnych po bardzo szybkie i manewrujące, a także wykonane w technologii stealth, na odległościach do 250 km i pułapie do 24 km. Należy podkreślić, że system wykorzystuje doświadczenie zebrane podczas eksploatacji ponad 140 radarów serii Ground Master, które działają już w ponad 20 krajach.

Thales jest liderem na rynku systemów rakietowych kal. 70 mm, dlatego na tegorocznym MSPO nie zabraknie także tego typu rozwiązań. Firma zaprezentuje rakiety niekierowane, oferujące bardzo wysoki standard interoperacyjności i udaną integrację na szerokiej gamie platform – od amerykańskich wyrzutni przystosowanych do montażu na platformach powietrznych (szczególnie AH-64 Apache) oraz naziemnych (także w ramach uzbrojenia montowanego na wieżach bezzałogowych). Z kolei rakiety naprowadzane laserowo zapewniają najwyższą precyzję i celność. Warto wspomnieć, że podczas tegorocznych targów Eurosatory, które odbyły się w czerwcu w Paryżu, spółki Grupy WB podpisały umowę z podmiotami Grupy Thales, w tym Thales Polska, umożliwiającą integrację wyrzutni rakiet kierowanych i niekierowanych 70 mm z polskim systemem wieżowym ZMU-03/05.

“Thales konsekwentnie zwiększa swoją obecność w Polsce, zarówno inwestując w najnowocześniejsze obiekty produkcyjne, takie jak otwarty w lipcu br. zakład Digital Identity and Security w Tczewie, jak i zacieśniając współpracę z największymi lokalnymi firmami z branży obronnej. Naszym celem jest rozwój i dostarczanie najnowocześniejszych technologii nie tylko dla polskiej armii, ale także dla klientów międzynarodowych. Chcemy także aktywnie wspierać Ministerstwo Obrony Narodowej w głównych programach w zakresie obrony powietrznej i morskiej oraz wojskowej łączności satelitarnej” – powiedziała Magdalena Nizik, dyrektor krajowy firmy Thales w Polsce.

Kluczowym komponentem krajowego systemu obrony, który Thales także zaprezentuje na MSPO, są technologie przeciwdziałające zagrożeniom ze strony mikro- i mini-UAV (bezzałogowych statków powietrznych), takie jak systemy antydronowe C-UAS. Umożliwiają one zabezpieczenie najbardziej wrażliwych obszarów oraz infrastruktury krytycznej. Thales ma w tej dziedzinie rozległe doświadczenie, łączące wiedzę z zakresu ochrony przestrzeni powietrznej i systemów zarządzania. Dzięki temu firma opracowuje rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb swoich klientów.

“Biorąc pod uwagę rosnącą gamę stale zmieniających się zagrożeń w przestrzeni powietrznej, pomagamy wielu krajom chronić ich suwerenność, wykorzystując zaawansowane, nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja, do opracowywania innowacyjnych i cyberbezpiecznych rozwiązań, umożliwiających siłom zbrojnym podejmowanie właściwych decyzji we właściwym czasie. Nasze systemy wspierają działania naziemne i powietrzne, obejmując pełny łańcuch decyzyjny – od wykrycia zagrożenia po jego neutralizację” – powiedziała Pascale Sourisse, wiceprezes i członek zarządu firmy Thales, odpowiedzialna za rozwój międzynarodowy w grupie Thales.

Oprócz rozwiązań z zakresu obrony powietrznej, Thales zaprezentuje także zaawansowane systemy łączności. Będą to m. in.:

  • NextW@ve Airborne, radio przystosowane do pracy na platformach powietrznych, działające w zakresie SDR V/UHF, gwarantujące interoperacyjność zarówno na szczeblu krajowym, jak i w ramach NATO;
  • Lekka ręczna radiostacja SDR V/UHF pozwalająca na efektywną komunikację w ramach wysuniętych pododdziałów;
  • F@stnet HD CNR – radio do zastosowania na pojazdach, zapewniające wysoki przesył danych (do 250 Kbps) i dużą ekfektywność w ramach systemu zarządania polem walki;
  • Nexium 4G-5G Dome – wojskowy system z zakresu 4G–5G dla mobilnych stanowisk dowodzenia i wysuniętych stanowisk bojowych, który zapewnia przewagę taktyczną dzięki zwiększonej manewrowości i interoperacyjności. System umożliwia bezpieczną łączność bezprzewodową, zarówno w ruchu, jak i w trakcie postoju. Jest kompatybilny z technologią CNR i można go łatwo skonfigurować w dowolnym miejscu i czasie;
  • MicroSAT – w pełni zintegrowany terminal satelitarny, przystosowany do pracy w paśmie Ka lub Ku. Przesyła i odbiera dane z szybkością około 10 Mb/s. Doskonale sprawdza się w wymagających środowiskach, takich jak helikoptery, łodzie i różne pojazdy naziemne;
  • SlingBlade KA – w pełni sterowana elektronicznie (ESA) antena o cienkim profilu, która może przełączać się z satelitów GEO na LEO w ciągu milisekund. Obsługuje sieci o zasięgu globalnym, takie jak Inmarsat GX, SES i Intelsat;
  • Modem 21 Field – modem IP Satcom do operacji naziemnych, zapewniający bezpieczną wymianę informacji przy zachowaniu pełnej mobilności.

MSPO to jedno z najważniejszych wydarzeń branży obronnej w Europie i trzecie co do wielkości targi obronne po Paryżu i Londynie. Co roku przez cztery dni kilkaset stoisk odwiedza średnio około 10 000 zwiedzających. Thales uczestniczy w tym wydarzeniu od 2013 roku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony