Thales Alenia Space otwiera spółkę córkę w Polsce, zwiększając swoją obecność w Europie

Podpisanie porozumienia (fot. Thales)

Firma Thales Alenia Space (TAS) rozszerza swoją obecność w Europie tworząc nową spółkę zależną w Polsce, Thales Alenia Space Polska (TASP), z siedzibą w Warszawie. Firma planuje zacieśnić współpracę z niedawno otworzoną Polską Agencją Kosmiczna, ośrodkami naukowymi oraz przemysłem, aby wesprzeć Polskę w budowie własnego programu kosmicznego oraz rozwoju technologii satelitarnych i systemów obserwacji Ziemi.

Decyzja firmy Thales Alenia Space o rozpoczęciu działalności w Polsce podyktowana jest niedawnym przystąpieniem Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Polska zapowiedziała ambitną politykę kosmiczną, szczególnie w dziedzinie obronności i obserwacji Ziemi, czyli w sferze, w której Thales Alenia Space ma do zaoferowania obszerną wiedzę i doświadczenie.

– Przemysł kosmiczny rozwija się bardzo dynamicznie. Ekspansja TAS w Polsce, w momencie podjęcia strategicznych decyzji o rozwoju sektora kosmicznego w kraju, oznacza ogromne możliwości dla spółki. Jednocześnie wierzę, że wejście na polski rynek firmy z globalnym doświadczeniem i olbrzymim zapleczem technologicznym w branży kosmicznej przyczyni się do rozwoju lokalnego przemysłu. To również podkreśla intencje TAS w dążeniu do osiągnięcia pozycji wiodącego partnera w rozwoju polskiego przemysłu kosmicznego – komentuje Andrzej Banasiak, Dyrektor Generalny Thales Alenia Space Polska.


Andrzej Banasiak - Dyrektor Generalny Thales Alenia Space Polska

Kierując się polityką współpracy i partnerstwa w rozwoju na kolejnych rynkach międzynarodowych, Thales Alenia Space już wcześniej podpisała szereg umów z polskimi przedsiębiorstwami w ramach programów badawczych Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pierwsze kroki we współpracy ze środowiskiem naukowym Thales Alenia Space postawiła podpisując list intencyjny m.in. z Politechniką Warszawską, deklarując chęć wspólnego rozwijania projektów badawczych w sektorze kosmicznym. Thales Alenia Space sponsoruje również nagrodę naukową im. Marii Skłodowskiej-Curie.


Pawel Piotrowski (Prezes Thales Polska), Jean-Loic Galle (Prezes Thales Alenia Space),
Sylvian Guiaugue (przedstawiciel Ambasady Francji w Polsce)

– Utworzenie spółki Thales Alenia Space Polska ma na celu przyśpieszenie partnerstwa naukowego oraz przemysłowego, którego budowę rozpoczęła w Polsce firma Thales Alenia Space. Wspieramy dążenie polskiego rządu do zbudowania silnego przemysłu kosmicznego w kraju oferując włączenie lokalnych partnerów do globalnej sieci dostaw TAS. Inauguracja Thales Alenia Space Polska na rynku służy również wsparciu strategicznych celów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Docelowo pragniemy inicjować jeszcze szerszą współpracę zarówno przy realizacji założeń rządowych, jak i potrzeb rynku komercyjnego – dodaje prezes i dyrektor generalny firmy Thales Alenia Space, Jean-Loïc Galle.

Założenie Thales Alenia Space Polska stanowi kolejny krok po otworzeniu spółki córki TAS w Wielkiej Brytanii w 2014 roku, nowej fabryki w Niemczech w 2011 roku oraz umocnieniu obecności firmy w Belgii dzięki budowie nowej fabryki w Leuven.

Źródło: THALES
comments powered by Disqus