Styczniowy numer Militaria XXw.
W styczniowym numerze czasopisma Militaria XXw. Następujące tematy:
LOTNICTWO
Operacja „Frantic” – USAAF w Związku Radzieckim
Tomasz Szlagor
W czerwcu 1944 roku w ramach operacji „Frantic” amerykańskie lotnictwo rozpoczęło serię nalotów na cele na terenie III Rzeszy i państw sojuszniczych z międzylądowaniem na Ukrainie. Ta skomplikowana logistycznie i politycznie operacja, której nadrzędnym celem było zacieśnienie współpracy z Sowietami, od początku napotykała na rozliczne trudności. O ile pierwsza wyprawa, zrealizowana przez stacjonującą we Włoszech 15. AF, była stosunkowo udana, kolejna („Frantic II”) zakończyła się katastrofą – Luftwaffe wyśledziła i zbombardowała Latające Fortece ze stacjonującej w Anglii 8. AF w ich tymczasowej bazie w Połtawie.
(czytaj dalej...)
Lotnictwo Włoskiej Republiki Socjalnej 1943 – 1945. 1945 – ostatnia obrona i klęska
Leszk Molendowski
U progu ostatniego roku wojny siły Luftwaffe we Włoszech oraz sojuszniczego ANR stawały do walki o północne Włochy mocno osłabione. W obliczu potęgi powietrznej Aliantów nikt nawet nie myślał o „ostatecznym zwycięstwie” na tym teatrze działań. Brakowało wszystkiego: pilotów, paliwa, samolotów i amunicji. Dowództwo Luftflotte 2 i lotnictwa RSI skupiało się już tylko na wykonywaniu najważniejszych zadań bojowych oraz na przetrwaniu. Liczono na to, że uda się, przy ograniczonych siłach, zmęczyć i tak już mocno wycieńczone i nadszarpnięte jednostki alianckie, a co za tym idzie przetrwać za linią Gotów do końca wojny. Zarówno Włosi jak i ich niemieccy sojusznicy zakładali, że ostateczny koniec wojny nastąpi na jednym z głównych frontów europejskich – na froncie zachodnim, który dotarł już do granic III Rzeszy lub na froncie wschodnim.
(czytaj dalej...)
OKRĘTY
Japoński lotniskowiec „Soryu” – Smok w Kolorze Głębokiego Błękitu
Mirosław Skwiot
Miniaturowe okręty podwodne. Eksperymenty Kriegsmarine
Mieczysław Jastrzębski
INNE
Zarys historii carskiego garnizonu w Białymstoku w latach 1864 – 1914
Robert Wróblewski
ARTYLERIA
Armata wz. 1902/26 w pułkach piechoty II Rzeczypospolitej
Paweł Rozdżestwieński
BROŃ PANCERNA
Francuskie czołgi na Górnym Śląsku
Adam Jońca
6. powietrzno-desantowy pancerny pułk rozpoznawczy
Peter Brown
Latające czołgi na polu walki nie są czymś powszechnym, chociaż możliwe, że będą elementem przyszłych działań bojowych. Jednak – z tego co wiemy – czołgi weszły do walki z powietrza tylko dwa razy w historii. I nie mamy tu na myśli lotniczego transportu czołgów na obszar teatru operacyjnego tak jak na przykład w Iraku czy w Afganistanie. Te historyczne dwa razy stały się udziałem 6. powietrzno-desantowego rozpoznawczego pułku pancernego, jednostki rozpoznania brytyjskiej 6. Dywizji Powietrzno-Desantowej.
(czytaj dalej...)
Pociągi pancerne w Wojsku Polskim 1918 – 1945. Wielka Brytania - tabor kolejowy i pojazdy towarzyszące
Tomasz Basarabowicz, Paweł Fedorow
Zdobyć Baarle-Nassau! 23 września–5 października 1944 roku
Jacek Kutzner
Komentarze