Przejdź do treści
Armia 1/2012
Źródło artykułu

Styczniowy numer Armii

Styczniowy numer Armii już dostępny, a w nim:

WYWIADY
Strzeżmy przemysł obronny przed politykami
O wyzwaniach stojących przed polskim przemysłem obronnym i priorytetach rozwoju sił zbrojnych z senatorem Maciejem Grubskim, zastępcą przewodniczącego senackiej komisji MON, rozmawia Robert Czulda

OPINIE

Dzień Podchorążego Wojska Polskiego
Marian Moraczewski

WIADOMOŚCI

Wiadomości ŚWIAT

Wiadomości NATO

Bitwa o Ormuz
Robert Czulda

NA LĄDZIE

Nowy chiński kompleks przeciwlotniczy HQ-16
Tomasz Szulc

Kiedy nowy bwp US Army?
Robert Czulda

Brytyjski wywiad i siły specjalne w Libii
Marcin Gawęda

BMP-3 i konstrukcje pochodne
Tomasz Szulc

ARMIE ŚWIATA

Siły zbrojne państw Zatoki Perskiej Bahrajn i Oman
Robert Czulda

W POWIETRZU

Nowe rosyjskie kompleksy przeciwlotnicze
Tomasz Szulc

Pod koniec lat 80. ub. wieku Związek Radziecki dysponował najbardziej rozbudowanymi i najbardziej różnorodnymi środkami obrony przeciwlotniczej na świecie. Dotyczyło to zarówno wojsk lądowych, jak i wojsk obrony powietrznej oraz marynarki. Rozpad ZSRR zahamował proces systematycznej modernizacji i wymiany kompleksów i systemów na sprzęt kolejnej generacji i dopiero od kilku lat stopniowo zaczyna trafiać do jednostek nowy sprzęt. Często są to konstrukcje opracowane, a nawet przetestowane jeszcze w czasach ZSRR, a skala zamówień ze strony Ministerstwa Obrony była do niedawna zupełnie symboliczna. Gdy ostatnio zamówienia wzrosły, okazało się, że przemysł nie jest w stanie ich realizować!
(czytaj dalej...)

Eurofightery w Österriechische Luftstreikräfte
Damian Figaj

Austriackie Wojska Lotnicze posiadają na swoim wyposażeniu jedne z najnowocześniejszych wielozadaniowych samolotów bojowych na świecie. Samolot Eurofighter został skonstruowany w układzie delta kaczki i wyposażony w dwa silniki turboodrzutowe dwuprzepływowe o dużej mocy. Tym samym konstrukcja ta charakteryzuje się bardzo dużym nadmiarem mocy i wyjątkową zwrotnością. Maksymalny ciąg silnika bez dopalania wynosi 60kN, z kolei dopalaniem 90kN. Ponadto, samolot może rozwijać i utrzymywać prędkość naddźwiękową bez użycia dopalacza. Eurofightera znamionuje także znaczne zredukowanie przekroju radarowego, które uzyskano poprzez zmniejszenie profilu czołowego oraz pokrycie niektórych elementów samolotu materiałem pochłaniającym promieniowanie radarowe.
(czytaj dalej...)

Bezzałogowy statek powietrzny ORBITER
Grzegorz Trzeciak

Bezzałogowe statki powietrzne zajmują już ważne miejsce w działaniach bojowych. Niemal codziennie słyszy się o użyciu bezzałogowca w ramach operacji wojskowych. Niektóre z nich stały się obiektem gwałtownych protestów, porównywanych do demonstracji przeciwko bombardowaniom Wietnamu Północnego. Utrata przez Stany Zjednoczone samolotu RQ-170 nad Iranem ma podobny ciężar gatunkowy, co zestrzelenie samolotu U-2 nad terytorium Związku Sowieckiego w 1960 roku. 
(czytaj dalej...)

NA MORZU

„Kobben” w Akademii Marynarki Wojennej
Sławomir Walkowski

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony