Przejdź do treści
Źródło artykułu

Styczniowe "Lotnictwo" już w salonach prasowych

Tomasz Kozakowski
Wizz Air – poranek w powietrzu

3:30. Środek nocy. Spokojny, głęboki sen zakłóca budzik. Trzeba wstać. Kilka minut spędzonych w łazience i można wkładać przygotowany poprzedniego dnia mundur. Później mały maraton po schodach bądź krótka podróż windą na dół z firmową torbą w ręku, odpalenie samochodu lub znalezienie czekającej taksówki i błyskawiczna podróż pustymi ulicami miasta do biura firmy.

Andriej Fomin
Airshow China 2008

Siódmy z kolei międzynarodowy salon lotniczy Airshow China (4–9 listopada 2008 r.) w Zhuhai (to około 40 km od Hong Kongu) był po raz pierwszy w historii naprawdę ciekawy. Oczywiste jest, że do Chin jedzie się, żeby zobaczyć samoloty chińskie. Tymczasem na poprzednich wystawach w Zhuhai zawsze było dużo gości (najwięcej z Rosji), ale Chińczycy nie pokazywali swoich nowości. Tym razem Chińczycy uszczęśliwili entuzjastów lotnictwa. Gwoździem wystawy został bez wątpienia najnowszy chiński myśliwiec J-10. Siły Powietrzne Narodowo- Wyzwoleńczej Armii Chin pokazały także swój oryginalny (w sensie – niebędący kopią samolotu radzieckiego) samolot myśliwsko-bombowy JH-7A. Para innych myśliwców J-8D, z daleka przypominających krzyżówkę MiG-21 i MiG-23 zademonstrowała imitację pobierania paliwa w powietrzu od zbiornikowca H-6U (to kopia radzieckiego Tu-16). Wszystkie te samoloty pokazano publicznie po raz pierwszy w historii!

Piotr Butowski
Siły Powietrzne Rosji znowu się reorganizują

Jak grom z jasnego nieba zabrzmiało wystąpienie rosyjskiego ministra obrony, Anatolija Sierdiukowa, który na posiedzeniu kolegium ministerstwa 14 października br. ogłosił swoje plany reformy sił zbrojnych Rosji. W ciągu czterech lat z obecnego miliona i 130 tys. żołnierzy w rosyjskich siłach zbrojnych zostanie równy milion. Największe redukcje dotkną starszego korpusu oficerskiego: z 25,7 tys. pułkowników w służbie zostanie 9 tysięcy, a z 99,5 tys. majorów – tylko 25 tysięcy; za to poruczników ma być 60 tysięcy, o 10 tysięcy więcej niż teraz. Siły Powietrzne, które mają obecnie około 160 tysięcy żołnierzy, będą zmniejszone o 36 tysięcy; zostaną dokonane także znaczące zmiany organizacyjne, ale liczba statków powietrznych (około 3400) nie zmniejszy się.

Tadeusz Zieliński
Transport powietrzny we wsparciu operacji w Afganistanie

Operacja „Enduring Freedom” to nie tylko spektakularne działania sił specjalnych oraz wykorzystanie potęgi powietrznej z precyzyjnymi uderzeniami na czele, ale również akcje komponentu mobilności powietrznej, który był niezastąpiony w prawidłowej realizacji zadań w trakcie trwania operacji.

Paul van den Hurk, Erik Roelofs
Walczące Pelikany

Chociaż pozostają w służbie od ponad trzydziestu lat, to jednak śmigłowce HH-3F Pelikan nadal są podstawowym typem śmigłowca ratowniczego Sił Powietrznych Włoch. Autorzy odwiedzili bazę tych śmigłowców w Practica di Mare i mieli okazję przyjrzeć się szkoleniu załóg, a także dowiedzieć się więcej o doświadczeniach z ich użycia i taktycznego wykorzystania.

Michał Fiszer,
Jerzy Gruszczyński
McDonnell F-4E Phantom II (cz.I)

W styczniu 1961 r. Biały Dom objęła ekipa prezydenta Johna F. Kennedy’ego. Sekretarzem obrony został Robert S. McNamara, mający ambicję wprowadzenia do resortu obrony nowych metod zarządzania, zaczerpniętych z wielkiego businessu. Zatrudnił on cywilnych analityków, których zadaniem było prognozowanie rozwoju sił zbrojnych pod kątem optymalizacji relacji „koszt-efekt”. Szybko dostrzegli oni, że w niektórych obszarach prace badawczo-rozwojowe poszczególnych rodzajów sił zbrojnych wzajemnie się dublują. Postanowiono to wyeliminować, poprzez łączenie niektórych programów, jeśli założenia taktyczno-techniczne są zbliżone.

Waldemar Zwierzchlejski
10 lat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (cz.II)

W chwili, gdy startował pierwszy moduł, wiadomo już było, że kwietniowy termin startu modułu serwisowego z pewnością nie zostanie dotrzymany. Rzeczywiście – w kwietniu 1999 r. ustalono, że do startu dojdzie pomiędzy końcem września a końcem listopada. Zmusiło to do przedsięwzięcia nadzwyczajnych środków – dołożenia dwóch dodatkowych lotów wahadłowca, by zapewnić przetrwanie embrionalnej stacji, składającej się jedynie z dwóch modułów.


Marian Mikołajczuk
29. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego

W styczniu 2009 r. minęło czterdzieści lat od chwili zakończenia działalności 29. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. Sformowany w 1952 r., już po kilku latach działalności szkoleniowej pułk ten zaprezentował na I Mistrzostwach Lotnictwa Myśliwskiego Wojsk Lotniczych i OPL OK najwyższy poziom wyszkolenia swoich pilotów, którzy zajęli czołowe miejsca zarówno w konkurencjach indywidualnych (mistrzostwo i wicemistrzostwo), jak i zespołowych (drugie wicemistrzostwo). To wówczas cała lotnicza społeczność poznała takie nazwiska jak: Pelc, Walentyn, Ziembicki, Kołodziej, które stały się wzorcami do naśladowania, a 29. PLM na stałe zapisał się w historii polskiego lotnictwa wojskowego.

Jerzy Szcześniak
„Operation Carpetbagger” (cz.I)

Artykuł podejmuje próbę ukazania historii dywizjonów współpracujących z Office of Strategic Services), należących do amerykańskiej 8. Armii Lotniczej, które w latach 1944–45 były zaangażowane w przerzut agentów i zaopatrzenia na teren okupowanej Europy Zachodniej. Ponieważ ich akcje nie mogły być prowadzone bez wsparcia ze strony bazy logistycznej kryjącej się pod kryptonimem „H Area”, powołanej do życia na terenie Wielkiej Brytanii, artykuł mówi również o okolicznościach jej powstania, działalności, a także o używanych kontenerach i zasobnikach zrzutowych. Podobnie jak w przypadku Głównej Bazy Przerzutowej działającej we Włoszech) tematy te nie doczekały się dotychczas szerszego opracowania w języku polskim.

Ponadto w numerze:
Aktualności wojskowe, cywilne i kosmiczne
32. Baza Lotnicza skompletowana
Słowackie Mi-17M w nowych barwach
Bryzy dla Sił Powietrznych
Odladzanie, czyli lotniczy sezon zimowy
Walerian Sosiński (1919–2008)
Z bratankami nad Krakowem
Foka i inne silniki - list do redakcji
Poster: HH-3F Pelican

Wiecej na www.magnum-x.pl
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony