Sto lat lotnictwa w Polsce – Biuletyn okolicznościowy ULC

Sto lat lotnictwa w Polsce – Biuletyn okolicznościowy ULC Nr 5(6)/2018

W związku ze Świętem Niepodległości, obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecia lotnictwa w Polsce Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego przygotował specjalny okolicznościowy Biuletyn.

W nymerze:

✈ Historia władzy lotniczej w Polsce  
Sto lat temu w Polsce, w celu sprawowania funkcji państwowego nadzoru nad rodzącym się lotnictwem, powstała władza lotnicza. Jej organy podlegały licznym przekształceniom, stosownie do rozwoju lotnictwa cywilnego, postępu techniki i zmian organizacyjnych w państwie. Zakres działania władzy lotniczej obejmował szeroką problematykę transportu powietrznego: zagadnienia ekonomiczne, infrastruktury lotniskowej, eksploatacji sprzętu, ruchu lotniczego, bezpieczeństwa lotów oraz szkolenia i pracy personelu.

✈ Polscy konstruktorzy i polska myśl techniczna w lotnictwie
Kiedy po 117 latach braku państwowości Rzeczpospolita odzyskała niepodległość, kraj był w opłakanym stanie. Rządy zaborców mające na celu wynarodowienie Polaków oraz niszczące niemal wszelkie przejawy rozwoju umysłowego, technicznego czy gospodarczego, doprowadziły do niemal zupełnego braku przemysłu na tych terenach. Gdy dodamy do tego ogromne zniszczenia wojenne – wszak pierwszowojenny walec na wschodzie przetoczył się głównie przez ziemie rdzennie polskie, to zaledwie zarysujemy opłakaną sytuację w jakiej znalazła się Polska w 1918 roku. Kraj był potwornie wyniszczony, ubogi, zlepiony z trzech zupełnie różnych pod niemal każdym względem fragmentów
organizmów gospodarczych.

✈ Wybitne polskie awiatorki
Historia polskiego lotnictwa jest bogata w piękne życiorysy kobiet-pilotów. Odważne i niezależne, udowadniały, że marzenie o lataniu jest w zasięgu ręki, i nie jest zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. W artykule wybrane sylwetki lotniczek, które zapisały piękną kartę na przestrzeni stu lat lotnictwa w Polsce.

✈ Najlepsi z najlepszych
Kunszt polskich pilotów to tysiące godzin bezpiecznych lotów. To setki tysięcy zadowolonych pasażerów. To także doskonałe wyszkolenie i najnowocześniejsze maszyny na świecie. Ale miano najlepszych na świecie, nasi piloci zdobyli w inny sposób.
Polscy piloci od dziesięcioleci nie mają sobie równych w sportach lotniczych. Tę fenomenalną passę rozpoczęli brawurowym zwycięstwem w 1932 roku w Challange’u Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura. Lata wojny zmusiły lotników do walki o ojczyznę, ale i tu polska fantazja i bohaterstwo w powietrzu, spowodowały, że do dzisiaj wspomina się wyczyny Polaków latających brytyjskimi samolotami.

✈ Duety lotnicze: Latanie – moja miłość – wywiad z Marią Muś
Pierwszy z lotniczych duetów, które ULC chce przybliżyć to kobieta i mężczyzna, których połączyła miłość do latania. Ta bardzo młoda para swoimi podniebnymi dokonaniami zapisuje piękną kartę we współczesnej historii polskiego lotnictwa. Ona – Maria Muś, najmłodsza na świecie kobieta latająca na śmigłowcu Bolkow BO 105. W tym sezonie startując w kilku zawodach jako reprezentantka Polski, członek Narodowej Kadry Śmigłowcowej, zdobyła już drugie miejsce w slalomie w klasie General w zawodach Helicopter World Cup, a także bardzo dobre 10 miejsce w Otwartych Mistrzostwach Rosji. On – Łukasz Czepiela, akrobacje wykonuje na samolocie Edge 540 i jest jedynym Polakiem latającym dla Red Bulla w słynnej lidze wyścigowej Air Race które odbyły się 24 czerwca 2018 r. w Budapeszcie. Po raz pierwszy w tym sezonie zwyciężył w zawodach Red Bull Air Race, które w niedzielę 24 czerwca 2018 r. odbyły się w Budapeszcie.

✈ Duety Lotnicze: Lubimy latać i świetnie nam to wychodzi – wywiad z Tomaszem i Sebastianem Kawą
Jak rodziły się lotnicze pasje Polaków? Czy „gen awiacji” mamy we krwi? Co sprawia, że szybownictwo jest naszą koronną dyscypliną? Odpowiedzi na te pytania udzielili wybitni polscy szybownicy – Tomasz i Sebastian Kawa w rozmowie z okazji stulecia lotnictwa w Polce. Sabastian Kawa – syn Tomasza Kawy – polski pilot szybowcowy, wielokrotny mistrz i rekordzista świata w konkurencjach szybowcowych. Od wielu lat w czołówce światowego rankingu pilotów szybowcowych, najbardziej utytułowany pilot szybowcowy w historii. Tomasz Kawa – lekarz, pilot. Miłość do lotnictwa wyniósł z zasłyszanych w domu rodzinnym historii jeszcze z czasów pierwszej wojny światowej. Znany szybownik. Aktywny zawodnik (m.in. reprezentował – w tym samym zespole co syn – Polskę w Mistrzostwach Świata w Nitrze w 2003 roku). Pilot Polskiej Lotniczej Eskadry Pomocy Etiopii. Nauczyciel i mentor Sebastiana.

Dzięki tym rozmowom ULC chce przybliżyć sylwetki współczesnych lotników i pokazać, że lotnictwo może być nie tylko sportem rodzinnym, łączącym pokolenia, ale także łączącym ludzi szczególną więzią.

Urząd Lotnictwa Cywilnego ma nadzieję, że ten Biuletyn będzie nie tylko ciekawą lekturą, ale również pamiątką obchodów stulecia lotnictwa w Polsce.

Do pobrania:
Sto lat lotnictwa w Polsce – Biuletyn okolicznościowy ULC Nr 5(6)/2018

Źródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego
comments powered by Disqus