Przejdź do treści
ulc_logo
Źródło artykułu

Statystyki ULC - I półrocze 2008r.

W pierwszej połowie 2008 roku polskie porty lotnicze obsłużyły ponad 9 mln 600 tys. pasażerów, co stanowi wzrost w stosunku do tego samego okresu 2007 roku na poziome 14,35%, tj. 1 mln 217 tys. pasażerów. Wśród najdynamiczniej rozwijających się portów znalazły się lotniska w Poznaniu (wzrost o 60%), Bydgoszczy (wzrost o 47%) oraz Katowicach (wzrost o 36%). Największym lotniskiem pozostaje wciąż Warszawskie Okęcie, które obsłużyło o około 440 tyś pasażerów więcej aniżeli przed rokiem, a jego udział w rynku wyniósł ok. 47% - dla porównania rok wcześniej było to 49,5%. Na kolejnych miejscach znajdują się porty w: Krakowie – ok.15% udział, Katowicach – 10% udział oraz Gdańsku – ok.10% udział.

Należy zauważyć, że przyrost ruchu pasażerskiego, chociaż wciąż jest wyraźny, to jednak nie jest już tak dynamiczny jak w poprzednich latach (np. w połowie 2007 roku wyniósł ponad 27%). Coraz mniejszą dynamikę rozwoju transportu lotniczego w Polsce można także zauważyć przyglądając się wynikom kwartalnym. O ile jeszcze w pierwszym kwartale 2008 roku polskie porty lotnicze łącznie odnotowały przyrost obsłużonych pasażerów na poziomie 17,74%, to już w drugim kwartale tego roku dynamika ta wyniosła zaledwie 8,47%. Wydaje się, że główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest naturalne równoważenie się rynku połączone z coraz większymi kłopotami linii lotniczych związanymi z wysokimi cenami paliw. Ponadto należy dodać, że transport lotniczy jest wrażliwy na sytuację makroekonomiczną w skali globalnej, a ta jak wiadomo od kilku kwartałów zdecydowanie się pogarsza.

Ogólnie od początku roku 2004 ruch pasażerski w polskich portach lotniczych zwiększył się ponad 2,5 krotnie – z ponad 3 mln 700 tys. pasażerów w I połowie 2004 roku do wspomnianych 9 mln 600 tys w pierwszej połowie roku bieżącego.

Po bardziej szczegółowe informacje należy kierować się do Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Żródło: Urząd Lotnictwa Cywilnego

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony