O Dywizjonie 303 dziś w Planete+

Piloci Dywizjonu 303 (fot. planeteplus.pl)

Dziś o godzinie 20:50 fani lotnictwa i historii lotnictwa będą mogli zobaczyć program dokumentalny "Dywizjon 303". To dwuczęściowy, polski film fabularyzowany. Pierwsza część (godz. 20:50) przedstawia okoliczności spotkania Arkadego Fiedlera z lotnikami ze słynnego oddziału i powstania książki napisanej w ich hołdzie. Druga natomiast (godz. 21:25) opowiada o tym, jak potoczyły się losy polskich bohaterów po zakończeniu wojny.

Zdjęcia kręcone były w Anglii (Londyn, Nothwood, Northhold, Dover) oraz w Polsce (Puszczykowo, Toruń, Elbląg, Konstancin i pałac w Janowie). W powstanie filmu zaangażowali się synowie pisarza. Marek Fiedler w pierwszej części zagrał swojego ojca, a jego żona Krystyna swoją teściową Marię. Arkady Radosław Fiedler jest natomiast narratorem opowieści. Produkcja przedstawia nieznane dotąd fakty o człowieku, dzięki któremu o dokonaniach lotników z Dywizjonu 303 słyszało każde polskie dziecko.

Pierwsze zwycięstwo Dywizjonu 303 miało miejsce 30 sierpnia 1940, jeszcze przed oficjalnym uzyskaniem gotowości bojowej. Podczas lotu treningowego Ludwik Paszkiewicz odłączył się i zestrzelił myśliwiec Messerschmitt Bf 110. Pierwsza grupowa walka miała natomiast miejsce w dniu 31 sierpnia 1940. O godzinie 5:50 Polacy dostali rozkaz wylotu. Radar wykrył 200 samolotów niemieckich przelatujących nad kanałem. Dowódctwo wiedziało, że musi do walki rzucić wszystko co było dostępne w pobliżu. Dywizjon 303 miał się po raz pierwszy sprawdzić w bitwie.

Dywizjon 303 zaliczany jest do najskuteczniejszych jednostek myśliwskich. W czasie Bitwy o Wielką Brytanię w 1940 roku przypisywano mu 126 pewnych zestrzeleń zaliczonych oficjalnie podczas wojny, co stawiało go na pierwszym miejscu wśród dywizjonów myśliwskich biorących udział w bitwie. Wystarczył tydzień, aby Brytyjczycy wbrew własnym uprzedzeniom, przekonali się o niezwykłej waleczności Polaków.

Brytyjczycy byli pod wrażeniem umiejętności polskich pilotów oraz ich poświęcenia. Z filmu można dowiedzieć się czy polscy piloci doczekali się od brytyjskiego rządu godnego podziękowania za swoją odwagę i heroiczną walkę w Bitwie o Anglię. O polskich pilotach opowiada Arkady Radosław Fiedler, a także Brytyjczycy pamiętający czasy, gdy polscy piloci bronili Anglii.

Zapraszamy fanów lotnictwa do obejrzenia programu na antenie Planete+ w czwartek, 13 września br. o godz. 20:50 (cz.I) i 21:25 (cz.II).
Ci, którzy nie zdążą, będą mogli zobaczyć obie części programu w piątek, 14 września br. o godz. 13:50.

Źródło: planeteplus.pl
comments powered by Disqus