Przejdź do treści
Stanisław Skalski jednym z bohaterów gry "Lotnicy – wojna w przestworzach" (fot. Instytut Pamięci Narodowej)
Źródło artykułu

Stanisław Skalski – nie zabiły go niemieckie samoloty, komuniści skazali go na śmierć

Stanisław Skalski był najskuteczniejszym polskim pilotem, nie tylko w czasie wojny obronnej, ale i w czasie całej II wojny światowej, a zarazem pierwszym asem lotniczym wśród aliantów.

Już 1 września 1939 roku, patrolując niebo nad Toruniem, brał udział w zestrzeleniu niemieckiego samolotu Henschel Hs 126, a dzień później samodzielnie zestrzelił dwa Dorniery Do 17, podczas kolejnych dni zdobył tytuł Asa lotnictwa, strącając trzy kolejne samoloty nieprzyjaciela, w tym Junkersa Ju 87.

Walczył w Bitwie o Anglię, latał nad okupowaną Europą oraz Afryką Północną.

Mimo, że nie był dowódcą Polskiego Zespołu Myśliwskiego, jednostkę nazywano "cyrkiem Skalskiego".

4 czerwca 1948 roku został aresztowany przez bezpiekę pod zarzutem szpiegostwa. Trafił w ręce tych samych sadystów, którzy wcześniej katowali m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego. Zmaltretowany Skalski został skazany w tzw. procesie kiblowym na karę śmierci. Wyrok zatwierdził sędzia mjr Mieczysław Widaj. Po otrzymaniu wiadomości o karze śmierci dla syna, ojciec pilota zmarł na zawał serca.

Przez rok Skalski czekał na egzekucję, nieświadomy, że ostatecznie – na prośbę jego matki, skierowaną do prezydenta Bieruta – wyrok zamieniono na dożywocie. Dopiero w 1956 roku objęty amnestią mógł wyjść na wolność.

Stanisław Skalski jest jednym z bohaterów gry "Lotnicy – wojna w przestworzach", której premiera będzie miała miejsce 24 stycznia 2024 r.

"Lotnicy – wojna w przestworzach" to gra przygodowa w trybie pierwszoosobowym, składająca się z 6 misji. Zawiera elementy zręcznościowe oraz zagadki logiczne. Fabuła jest oparta na prawdziwych wydarzeniach i postaciach polskich lotników, którzy odbywają służbę w powietrzu w czasie II wojny światowej.

Dodaj grę na wishlistę: http://tinyurl.com/bdn6ws4b


Przeczytaj również:
"Lotnicy – wojna w przestworzach" – kolejny autorski projekt gamingowy Instytutu Pamięci Narodowej

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony