Przejdź do treści
Terry Virts - pułkownik sił powietrznych USA, astronauta NASA

Spotkanie z astronautą NASA

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie w ramach 10. edycji krakowskiego Festiwalu Nauki zaprasza do wzięcia udziału w spotkaniu, którego gościem będzie Terry Virts, pułkownik sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, astronauta NASA, pilot misji STS-130. Spotkanie będzie miało miejsce w dniu 13 maja 2010 r. o godz. 9.00 w Audytorium im. prof. W. Danka przy ul. Podchorążych 2

TERRY VIRTS - pułkownik sił powietrznych Stanów Zjednoczonych, astronauta NASA

Dane osobowe: urodzony w grudniu 1967 roku w Baltimore (Maryland) za rodzinne miasto uważa Columbię w stanie Maryland. Żonaty ze Stacy Hill z Columbii (Maryland). Mają dwoje dzieci. Do jego ulubionych zajęć należą: bieganie, baseball, astronomia, fotografowanie i działalność w parafii. Jego rodzice mieszkają w Maryland.

Wykształcenie: w 1985 roku ukończył Oakland Mills High School w Columbii, Maryland. W 1989 roku otrzymał tytuł licencjata na kierunkach matematyka i język francuski w Akademii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. W 1997 roku ukończył studia inżynierskie na kierunku aeronautyka na Aeronautycznym Uniwersytecie Embry-Riddle.

Wyróżnienia i odznaczenia:
ukończył z wyróżnieniem Akademię Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych i Aeronautyczny Uniwersytet Embry-Riddle, a także szkolenie lotnicze w bazie sił powietrznych Williams w Arizonie i szkolenie na F-16 w bazie sił powietrznych Macdill na Florydzie. Otrzymał między innymi następujące odznaczenia wojskowe: Meritorious Service Medal, Air Medal, Aerial Achievement Medal, nagrodę NASA Exceptional Achievement Medal, Air Force Commendation Medal.

Doświadczenie:
w roku 1989 Virts uczestniczył w programie wymiany między Ecole de l’Air (Francuskią Akademią Sił Powietrznych) i Akademią Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. W roku 1989 otrzymał nominację na podporucznika w momencie ukończenia Akademii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Odznakę pilota zdobył w bazie lotniczej Williams w Arizonie w roku 1990. Tam ukończył podstawowe szkolenie pilota F-16, następnie trafił do bazy lotniczej Homestead na Florydzie jako pilot F-16 do działań operacyjnych w 307 eskadrze myśliwców taktycznych. Kiedy huragan Andrew spustoszył Homestead w roku 1992, jego eskadra została przeniesiona do bazy lotniczej Moody w Georgii. W latach 1993-1994 był w 36 eskadrze myśliwców w bazie lotniczej Osan w Korei Południowej, gdzie latał na F-16 w nocnych atakach na niskich wysokościach. W latach 1995-1998 był w 22 eskadrze myśliwców w bazie lotniczej Spangdahlem w Niemczech, gdzie wziął udział w 45 misjach obrony przeciwlotniczej unieszkodliwiania wroga. Virts odbył szkolenie w szkole pilotów testowych Sił Powietrznych USA – był w klasie 98B – w bazie lotniczej Edwards w Kalifornii. W roku 1999, po ukończeniu kursu dołączył do zespołu testującego F-16 jako pilot testowy w Edwards i pozostał tam do roku 2000, kiedy to został wybrany do 18-tej grupy kandydatów na astronautów.

Ma na swoim koncie 3 900 godzin w powietrzu na ponad 40 różnych samolotach.

Doświadczenie w NASA:
wybrany na pilota przez NASA w lipcu 2000r., zgłosił się na szkolenie w sierpniu 2000r. Był głównym astronautą programu T-38, członkiem załogi testującej Laboratorium Integracji Awioniki Wahadłowca (SAIL), astronautą wspierającym Ekspedycję 9 i głównym astronautą do wyjść w przestrzeń kosmiczną. Podczas Ekspedycji 8-19 i misji STS-115 do STS 126 był głównym operatorem łączności (CAPCOM), odpowiedzialnym za łączność z załogami stacji i wahadłowca z Centrum Kontroli Misji w Houston. Jego ostatnie doświadczenia obejmują odpowiedzialność za łączność podczas wynoszenia w przestrzeń kosmiczną i wejścia w atmosferę.

Doświadczenie w lotach kosmicznych: Pilot misji STS-130. Prom STS-130 Endeavour wystartował w nocy 8 lutego 2010 r., zabierając w kosmos moduły Tranquility i Cupola przeznaczone do zainstalowania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Moduł Tranquility (zwany też Node 3) stanowi teraz centrum podtrzymywania życia na stacji – znajdują się w nim urządzenia do kontroli środowiska i uzdatniania wody oraz przyrządy treningowe dla załogi. Natomiast Cupola to kopuła z 7 oknami – na żadnym innym statku kosmicznym nie było dotąd pomieszczenia z tak dużym zestawem okien do oglądania kosmosu. Okna tworzą półkulę, dającą spektakularny, panoramiczny obraz naszej planety, co pozwoli załogom w przyszłości na bezpośredni podgląd działania robotów na stacji. Podczas misji trwającej 13 dni i 18 godzin wahadłowiec Endeavour pokonał 5,7 mln mil, okrążając Ziemię 217 razy. Lądowanie nastąpiło w nocy 21 lutego 2010 r. w Kennedy Space Center na Florydzie.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony