Przejdź do treści
Konkurs Młodych Artystów FAI (fot. FAI)
Źródło artykułu

"Sporty lotnicze dla pokoju na świecie" – Konkurs Młodych Artystów FAI 2024

Międzynarodowa Federacja Lotnicza FAI ogłosiła temat popularnego konkursu plastycznego na rok 2024. Konkurs ten jest organizowany od 1986 roku. Dzieci i młodzież z całego Świata, w wieku od 6 do 17, mają za zadanie namalować obraz przedstawiający temat ogłoszony na dany rok.

Na rok 2024 ogłoszono temat: "Sporty lotnicze dla pokoju na świecie"

Organizatorem Konkursu Młodych Artystów FAI w Polsce jest Aeromodelklub Bemowskiego Centrum Kultury – członek zwyczajny Aeroklubu Polskiego i jednocześnie Partner do spraw edycji polskiej konkursu.

Konkurs Młodych Artystów FAI jest prowadzony we współpracy z członkami FAI - na całym świecie. Aby wziąć udział w edycji polskiej młodzi artyści muszą przesłać swoje prace do regionalnego organizatora konkursu. Dla uczestników z Warszawy i okolicznych miejscowości Aeromodelklub BCK jest jednocześnie organizatorem regionalnym.

W związku z powyższym Aeroklub Polski zachęca i zaprasza dzieci i młodzież z Aeroklubów Regionalnych, Stowarzyszeń Lotniczych i Modelarskich, Szkół Podstawowych i Liceów oraz Domów i Centrów Kultury do wzięcia udziału w edycji polskiejkonkursu.

Zgłoszone prace będą oceniane w 3 grupach wiekowych:
Grupa I.   – kategoria młodzików (urodzeni między 1.01.2014 a 31.12.2017),
Grupa II.  – kategoria juniorów młodszych (urodzeni między 1.01.2010 a 31.12.2013),
Grupa III. – kategoria juniorów (urodzeni między 1.01.2006 a 31.12.2009).

Interpretacja tematu na rok 2024 – "Sporty lotnicze dla pokoju na świecie"

Wyobraźmy sobie świat pełen pokoju, w którym ludzie żyją ze sobą w harmonii, jednocząc się dzięki wspólnym zainteresowaniom – takim jak sporty lotnicze – aby tworzyć przyjaźnie, okazywać życzliwość i szacunek.

Wszystkie sporty mają moc jednoczenia ludzi, promowania pozytywnych relacji, które przekraczają granice i podziały, przyczyniając się do tworzenia lepszego, spokojniejszego świata. Sport uczy nas uniwersalnych wartości, takich jak solidarność i fair play, które wykraczają daleko poza granice boiska, lodowiska czy lotniska.

Na całym świecie ludzie uprawiający sporty lotnicze czerpią przyjemność z poznawania nowych przyjaciół w nowych miejscach. Sporty lotnicze, takie jak modelarstwo lotnicze, szybownictwo, akrobacja, lotniarstwo, spadochroniarstwo, paralotniarstwo, motoparalotniarstwo, latanie ludzi, balony, sterowce, samoloty amatorskie i eksperymentalne, helikoptery, mikroloty, drony, wszystkie mogą przyczynić się do kształtowania pokojowego społeczeństwa, jednocząc ludzi.

Uprawianie tych sportów nie oznacza tylko umiejętności latania samolotem lub skakania z samolotu; lub nawet zdobywania nowych umiejętności, bicia rekordów, czy wygrywania konkursów... Zajęcia te dają nam również możliwość rozwijania umiejętności społecznych i pomagają nam uczyć się zasad solidarności, przyjaźni i wzajemnej tolerancji na lotnisku i poza nim. Okazując życzliwość i szacunek innym, możemy nauczyć się aktywnie pracować nad przezwyciężaniem trudności i konfliktów, bez względu na różnice między nami.

Czas sięgnąć po pędzle i ołówki! Wyobraźmy sobie sporty lotnicze w świecie pełnym pokoju. Czy potrafisz użyć swojej wyobraźni, by pokazać, jak piloci, skoczkowie spadochronowi, czy astronauci okazują wzajemną życzliwość i szacunek oraz jak tworzą przyjaźnie? Na przykład, twoja praca może przedstawiać odbywające się w przyjaznej atmosferze zawody, podczas których zawodnicy pomagają sobie na lotnisku, albo może przedstawiać ludzi pracujących razem w kosmosie! Jak przedstawić pokój i wolność w przestrzeni powietrznej lub w kosmosie? Sporty lotnicze łączą ludzi, bez względu na to, co myślą o polityce, religii czy rasie. Zjednoczmy się poprzez sztukę i sporty lotnicze i pokażmy innym, jak wspierać wartości takie, jak miłość, szacunek i jedność na niebie i poza nim! Tekst oryginalny - fai.org/yac-contest-theme

Komisja krajowa wybierze najlepsze prace, po 3 w każdej kategorii wiekowej i prześle do FAI przed 1 kwietnia 2024 roku. Ostateczni zwycięzcy zostaną wybrani przez międzynarodowe Jury FAI – w ramach Finału Światowego. Zwycięzcy w trzech kategoriach wiekowych (6-9, 10-13, 14-17 lat) otrzymują bardzo ładne medale i dyplomy FAI. Decyzję międzynarodowego Jury poznamy w Ii kwartale 2024 roku.

W ubiegłym roku w konkursie uczestniczyły dzieci i młodzież z 11 państw: Chin, Finlandii, Francji, Japonii, Litwy, Łotwy, Polski, Tajlandii, USA, Węgier, oraz Wielkiej Brytanii. Warto wspomnieć, że trzy lata wcześniej tych państw było aż 25!

Z wielką przyjemnością informujemy, że w finale światowym w roku ubiegłym nagrodzono aż trzy osoby z Polski: Bartosz Bąk, Aleksandra Gałus i Daria Volovnik.

Daria Volovnik z medalem FAI i dyplomem (fot. Aeromodelklub Bemowskiego Centrum Kultury)
Praca Darii Volovnik w Konkursie Młodych Artystów FAI (fot. Aeromodelklub Bemowskiego Centrum Kultury)
Prace Bartosza Bąka i Aleksandry Gałus w Konkursie Młodych Artystów FAI (fot. Aeromodelklub Bemowskiego Centrum Kultury)

Zapraszamy do udziału w Edycji 2024. Zachęcamy do rozpoczęcia prac artystycznych.

Przy okazji zapraszamy do obejrzenia Katalogu prac laureatów Finału Ogólnopolskiego-2023: LINK

oraz laureatów Finału Światowego 2023: LINK

Więcej informacji, pismo organizacyjne Aeroklubu Polskiego oraz pozostałe informacje i formularze na stronie bemowskie.pl/wydarzenia/konkurs-mlodych-artystow-fai-2024/

Opracował: Bogdan Wierzba

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony