Przejdź do treści
Źródło artykułu

SP: Żołnierska pamięć trwa

Z okazji dnia Wszystkich Świętych oraz w okresie poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości żołnierze oddadzą hołd poprzednikom i poległym kolegom, zaciągając warty honorowe przy ich grobach oraz w miejscach upamiętniających walki.

Z okazji dnia Wszystkich Świętych oraz w okresie poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości żołnierze oddadzą hołd poprzednikom i poległym kolegom, zaciągając warty honorowe przy ich grobach oraz w miejscach upamiętniających walki. Także żołnierze Sił Powietrznych zadbają o uporządkowanie mogił, złożą wiązanki kwiatów, zapalą znicze, ustawią proporczyki i chorągiewki.

Delegacja Dowództwa Sił Powietrznych, na czele z dowódcą SP, 31 października o godzinie 7.30 zapali znicze i złoży kwiaty przed znajdującym się w DSP Obeliskiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Następnie generał broni pilot Lech Majewski, generał dywizji pilot Sławomir Kałuziński i generał brygady Jerzy Fryczyński udadzą się na Wojskowe Powązki, by o godzinie 8.00-8.30 oddać hołd pochowanym tam żołnierzom i pracownikom wojska, którzy zginęli w katastrofie samolotów Tu-154M i C-295M: generałom Franciszkowi Gągorowi, Andrzejowi Błasikowi, Kazimierzowi Gilarskiemu, Wojciechowi Lubińskiemu, Jerzemu Piłatowi, podpułkownikowi Robertowi Grzywnie, podporucznikowi Andrzejowi Michalakowi, Natalii Januszko i Barbarze Maciejczyk.

Tradycyjnie delegacja DSP odwiedzi też groby generałów brygady pilotów Stanisława Skalskiego i Tadeusza Sawicza oraz porucznika pilota Stanisława Latwisa (kompozytora melodii do „Marsza Lotników"). Po przejeździe na Stare Powązki generałowie oddadzą honory przy mogiłach kapitana pilota Franciszka Żwirko i inżyniera Stanisława Wigury.

Przy grobach lotników warty honorowe zaciągną żołnierze z Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Składaniu kwiatów przez delegację DSP towarzyszyć będzie asysta sygnalistów i werblistów z Orkiestr Wojskowych w Dęblinie i Radomiu.

1 listopada żołnierze Sił Powietrznych zapalą znicze i zaciągną warty honorowe przy kwaterze żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku, przy mauzoleum Polaków pomordowanych w czasie II wojny światowej w obozach koncentracyjnych, przy grobach Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz wiceministra obrony Stanisława Komorowskiego.

W akcję „Żołnierska Pamięć" zaangażowane są wszystkie jednostki Sił Powietrznych. Ich delegacje odwiedzają w ten czas zadumy i pamięci groby lotników znajdujące się na pobliskich nekropoliach.

29 października o kolegach, którzy zginęli śmiercią lotnika, pamiętali dowódca 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego generał brygady pilot Tadeusz Mikutel i dowódca 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego pułkownik pilot Ireneusz Starzyński. Przy dźwiękach „Ciszy" i „Spij Kolego" odegranych przez sygnalistów Orkiestry Wojskowej Sił Powietrznych z Koszalina oddali hołd poległym w katastrofach lotniczych, których groby odwiedzili w Kołobrzegu i Świdwinie: generałowi brygady pilotowi Dariuszowi Maciągowi, pułkownikowi pilotowi Wojciechowi Maniewskiemu, pułkownikowi Zbigniewowi Książkowi, podpułkownikowi Piotrowi Firlingerowi i podpułkownikowi pilotowi Jerzemu Stramkowi. Zapalili także znicz na grobie posła Sebastiana Karpiniuka, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Grób posła znajduje się w Alei Zasłużonych Cmentarza Komunalnego w Kołobrzegu obok mogił lotników.

Ppłk Artur Goławski
rzecznik prasowy DSP
Mjr Wiesław Gasek
p.o. oficer prasowy 1.SLT
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony