Sojusznicze szkolenie na Bałtyku z udziałem lotnictwa
17 marca zakończyły się manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej (OGZ). W ramach OGZ siły okrętowe Gdyńskiej Flotylli oraz amerykański niszczyciel rakietowy USS Porter przeprowadziły na Morzu Bałtyckim wspólne szkolenie.
To typowe ćwiczenia osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych. W szkoleniu, które rozpoczęło się w poniedziałek, 13 marca br., uczestniczyły jednostki 3 Flotylli Okrętów (3 FO) sformowane w tzw. Okrętową Grupę Zadaniową, lotnictwo morskie oraz jednostki brzegowe. OGZ tworzyły cztery okręty gdyńskiej Flotylli: fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub, okręt rakietowy ORP Orkan oraz okręt ratowniczy ORP Maćko.
W skład komponentu lotniczego wchodziły: śmigłowiec poszukiwawczo - ratowniczy W-3WARM Anakonda, śmigłowiec Mi-2 oraz samolot patrolowo - rozpoznawczy M28B 1R Bryza z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej a także samoloty, SU-22 i MiG -29. Na lądzie operowały siły Komendy Portu Wojennego Gdynia, Morskiej Jednostki Rakietowej, 9 Dywizjonu Przeciwlotniczego oraz 43 Batalionu Saperów FOW z Rozewia.
W ramach działań na morzu marynarze przeprowadzili szereg epizodów taktycznych, w tym między innymi: manewrowanie w szykach, obronę przed okrętami nawodnymi i statkami powietrznymi. We współpracy z lotnictwem przetrenowano symulowane ataki rakietowe do celów poza horyzontalnych. Realizowane były równie zadania ogniowe z faktycznym użyciem uzbrojenia. Równolegle do zadań typowo bojowych załogi okrętów ćwiczyły obronę przeciwawaryjną polegającą na walce z pożarami i z przebiciami kadłuba.
W ramach szkolenia morskiego odbyło się także ćwiczenie PASSEX, w którym oprócz okrętów gdyńskiej Flotylli uczestniczył także amerykański niszczyciel rakietowy USS Porter. W ramach manewrów na morzu polscy i amerykańscy marynarze współdziałali w zakresie wykonywania symulowanych ataków rakietowych, obrony powietrznej, manewrowania w szykach oraz doskonalenia procedur łączności, natomiast morscy lotnicy przetrenowali procedurę podejmowania osoby poszkodowanej z pokładów okrętów biorących udział w ćwiczeniu Passex.
Marynarka Wojenna RP regularnie przeprowadza ćwiczenia z krajami sojuszniczymi i partnerskimi w celu zwiększenia zdolności współpracy i interoperacyjności w zakresie bezpieczeństwa morskiego naszego kraju. Ćwiczenie na morzu to doskonały sprawdzian wyszkolenia sił morskich RP w działaniach zabezpieczających interesy państwa oraz doskonalenia współdziałania z wykorzystaniem procedur operacyjnych i taktycznych.
Sekcja Prasowa 3 FO
Komentarze